فرش قرمزی برای کنکوری ها

تهران- ایرنا- چند سالی است که دانشگاه های کشور برای معرفی خود به نخبگان و دانش آموزان علاقمند به تحصیل در رشته های مختلف، تورهای بازدید از مجموعه های دانشگاهی را در دستور کار دارند که یک روز برای این کار به نام ' روز باز' نامگذاری کرده اند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، این برنامه که از سوی دانشگاه های بزرگ و مختلف طراحی می شود، مقارن با روزهای اعلام نتایج آزمون سراسری ورودی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور است که برای آشنایی هرچه بیشتر داوطلبان رشته های مختلف، از آنان برای بازدید از فضاها و امکانات این دانشگاه ها دعوت به عمل می آید.
برخی دانشگاه ها مانند دانشگاه شهید بهشتی یا دانشگاه علم و صنعت برای این منظور روزهای 15 و 16 مردادماه با عنوان روزهای 'بازدید از دانشکده‌های فنی و مهندسی دانشگاه شهیدبهشتی' و یا 'آشنایی با رشته های دانشگاه علم وصنعت ایران' برگزار می کنند.
دانشگاه شهید بهشتی اعلام کرده است که در این دو روز، شرکت‌کنندگان علاوه بر آشنایی با این دانشگاه، با دانشکده‌ها و رشته‌های فنی، اعضای هیئت علمی، امکانات، گروه های علمی، افتخارات و دستاوردهای آنان، از نزدیک آشنا خواهند شد.
از جمله برنامه های روزهای آشنایی با دانشکده های فنی مهندسی دانشگاه شهیدبهشتی می توان به آشنایی داوطلبان آزمون سراسری با دانشگاه شهیدبهشتی، سوابق و امکانات آن، آشنایی با رشته‌های فنی و مهندسی دانشگاه شهیدبهشتی، ویژگی ها و آینده شغلی آنها، گردش در دانشگاه شهید بهشتی و آشنایی با فضاها، امکانات و تجهیزات دانشگاه، بازدید از دانشکده‌ها و مشاهده فضاها، تجهیزات و امکانات هر دانشکده، گفت وگو با اعضای هیات علمی و دانشجویان و آشنایی با گروه های علمی هر دانشکده اشاره کرد.
همچنین دانشگاه علم و صنعت نیز اعلام کرده است که همایش آشنایی با رشته های دانشگاه علم و صنعت ایران (ویژه کنکوری های سال 97) 14 مرداد ماه برگزار می شود و از تمامی دانش آموزان شرکت کننده در آزمون سراسری سال 97 دعوت کرد، در همایش روز باز (آشنایی با رشته های دانشگاه علم و صنعت ایران) شرکت کنند.
این برنامه شامل بخش های مختلف شامل همایش «آشنایی با دانشگاه علم و صنعت ایران و نکات طلایی در انتخاب رشته صحیح» و کارگاه های آشنایی با رشته های تحصیلی مقطع کارشناسی دانشگاه می باشد.
البته برخی زودتر از دانشگاه های دیگر مانند دانشگاه تهران به استقبال این روز رفتند و روز 8 مرداد ماه پذیرای داوطلبین رشته های مختلف کنکور سراسری سال 97 بودند.
دانشگاه تهران اعلام کرده است که در اولین روز از این مراسم که هشتم مرداد برگزار شد 8هزار و 400 نفر شرکت کردند که در همان دقایق اول سالن دانشگاه تهران پر شده است.
محمدعلی زارع چاهوکی، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در حاشیه برگزاری این برنامه نیز در گفت وگویی اظهار داشت که دومین دوره «برنامه روزی با دانشگاه تهران» در ۲۰ واحد دانشگاه برگزار شد و از ابتدای زمان برگزاری با حضور پرشور دانش‌آموزان در واحدهای مختلف دانشگاه به ویژه پردیس مرکزی مواجه بودیم.
وی افزود: در پردیس‌ها و دانشکده‌ها برنامه‌های متنوعی نظیر معرفی رشته‌های تحصیلی، آشنایی با امکانات آموزشی، پژوهشی و فرهنگی و بازید از آزمایشگاه‌ها و موزه‌ها تدارک دیده شده بود.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در ادامه با اشاره به اهداف این برنامه، اظهار کرد: این برنامه در راستای اهداف واحد ارتباط با خانه و مدرسه معاونت فرهنگی دانشگاه تهران به منظور آشنایی دانش‌‌آموزان به ویژه داوطلبان کنکور سراسری با ظرفیت‌های آموزشی، پژوهشی، رفاهی و فرهنگی دانشگاه تدارک دیده شده است.
زارع چاهوکی افزود: با برنامه‌ریزی انجام شده و همت مسئولان دانشکده‌ها و پردیس‌های دانشگاه، امسال نسبت به سال قبل شاهد رشد چشمگیری در تعداد افراد بازدیدکننده و همچنین افزایش کیفیت برنامه‌های برگزار شده بودیم.
سید مهدی واعظ علایی، معاون دانشجویی و فرهنگی پردیس علوم دانشگاه تهران نیز با تاکید بر این موضوع که انتخاب رشته آینده یک دانش‌آموز است و نباید به صرف نام پزشکی یا مهندسی و بالا بردن آمارها به آن نگاه شود، گفت: آشنایی با رشته‌ها آن هم در نماد آموزش عالی کشور باعث می‌شود دانش‌آموزان با دقت بیشتر و بر اساس علائق واقعی خود دست به انتخاب بزنند و درنهایت انسان موفقی در رشته خود شوند.
وی درباره برگزاری دومین دوره برنامه «روزی با دانشگاه تهران»، افزود: امسال با اضافه شدن ثبت‌نام به روند برگزاری، حرکت بسیار مهمی انجام شد. فهرستی که از ثبت‌نام کنندگان به دست ما رسید باعث شد به صورت تخمینی بدانیم که باید پذیرای چند نفر باشیم و از این میان چند درصد دانش‌آموزان تجربی و چند درصد دانش آموزان ریاضی میهمان ما خواهند بود؛ با تحلیلی که انجام شد و بر اساس تجربه سال گذشته، رویکرد صحبت‌ها و روش کار ما در این روز تعیین شد.
واعظ علایی اظهار داشت: امسال بازدید و استقبال بسیار خوبی داشتیم، موزه علوم و موزه سنگ برای بازدید عموم آماده بود و مورد استقبال قرار گرفت و در مجموع اینکه در یک روز تعداد زیادی دانش ‌آموز به دانشگاه بیایند و از دانشکده های مختلف بازدید کنند حتماً در شناساندن دانشگاه و افزایش علاقه‌مندان به بازدید از دانشگاه تهران موثر است.
«البته یکی از دانشگاه هایی که اقدام به برگزاری چنین مراسمی کرده در سایت رسمی خود علاوه بر دعوت از دانش آموزان برای نام نویسی جهت حضور در این مراسم هزینه شرکت هر نفر را 10 هزار تومان اعلام کرده است که جا دارد این چنین اقداماتی که برای آشنایی دانش آموزان با فضای علمی و دانشگاهی است را آلوده به مسایل مالی حتی به دلیل کمبود بودجه نکنیم. »
اینکه دانش آموزان با فضای علم و دانش که در آینده کشور بسیار تاثیر گذار است، آشنا شوند امری کاملا پسندیده است اما چرا باید اقدام مناسب را با علمی بد (دریافت پول برای حضور در این مراسم) جریحه دار کرد.
این امیدواری نیز وجود دارد که درسال های آینده نیز تمامی دانشگاه های کشور این اقدام را در دستور کار خود قرار دهند.
با وجود آنچه گفته شد و اظهار نظرهای مرتبط با روز باز، برگزاری این روز نقش مهمی در شناخت بیشتر دانشجویان جدیدالورود از محیط تحصیلی آینده آنها دارد و به طور قطع در ایجاد آرامش برای آنها موثر است.
**9103**1601**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال