هیات رییسه فراکسیون زنان با چهره ها و رویکردهای جدید

تهران-ایرنا- انتخابات هیات رییسه فراکسیون زنان مجلس دهم برای سال سوم در حالی روز گذشته برگزار شد که بیشتر اعضای قبلی آن تغییر کردند و چهره های جدید با رویکرد دیگر جای آنان را گرفتند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، در ادوار ده‌گانه مجلس شورای اسلامی ایران، میزان حضور نمایندگان زن در همواره متغیر بوده است در این میان، مجلس دهم با اختصاص 17 کرسی به زنان توانست رکورد بزند.
دهمین دوره مجلس شورای اسلامی آماری بی‌سابقه ای از حضور زنان در عمر مجلس شورای اسلامی دارد ، در مجلس نهم شاهد حضور 9 نماینده زن، در مجلس هشتم هشت نماینده زن، در مجلس هفتم 13 نماینده زن و در مجلس ششم 13 نماینده زن بودیم.
همچنین در مجلس پنجم 14 نماینده زن، در مجلس چهارم 9 نماینده زن و در مجالس سوم، دوم و اول هر کدام چهار نماینده زن شرکت داشتند.
در برخی ادوار، زنان تاثیرگذار بودند و حتی در مجلس ششم به هیات رییسه هم راه یافتند. در مجالس پنجم، ششم و هفتم به ویژه در مجلس ششم به سبب نزدیکی گرایش های سیاسی نمایندگان و طرح مباحث حقوق زنان در جامعه توانستند تا حدی در راستای وضع قوانین مربوط به نیمی از جامعه و نظارت بر اجرای آن موفق شوند.
فراکسیون زنان مجلس دهم در سال 95 به ریاست پروانه سلحشوری نماینده تهران آغاز به کار کرد، وی در دو سال گذشته ریاست این فراکسیون را بر عهده داشت، طرح های تساوی دیه زن و مرد، اختصاص سهمیه برای ورود بانوان به مجلس و تشدید مجازات اسیدپاشی از جمله طرح هایی است که در فراکسیون زنان مجلس در این دو سال پیگیری شده است.
انتخابات هیات رییسه فراکسیون زنان برای سال سوم روز گذشته در حالی برگزار شد که اعضای هیات رییسه این فراکسیون به صورت کامل تغییر کردند و افراد جدیدی به هیات رییسه این فراکسیون راه یافتند.
در این انتخابات که با حضور برخی رسانه‌ها و ناظر هیات رییسه مجلس برگزار شد؛ سکینه الماسی تنها غایب جلسه 17 نفره فراکسیون زنان بود.
پس از رای گیری، اکثریت اعضای هیات رییسه این فراکسیون تغییر کردند و جای خود را به دیگر همکاران خود دادند.
در این رای گیری، فریده اولاد قباد نماینده تهران در سال سوم مجلس دهم به عنوان رییس، معصومه آقاپور نماینده شبستر و سمیه محمودی نماینده شهرضا به عنوان نواب رییس اول و دوم فراکسیون زنان مجلس انتخاب شدند.
حمیده زرآبادی نماینده قزوین نیز سخنگوی این فراکسیون شد و زهرا سعیدی نماینده مبارکه و خدیجه ربیعی نماینده بروجن به عنوان دبیران اول و دوم فراکسیون زنان مجلس برای سال سوم برگزیده شدند.

**مطالبات صنفی و سیاسی زنان را پیگیری می کنیم
فریده اولاد قباد نماینده تهران در مجلس و رییس جدید فراکسیون زنان اعلام کرد که در دوره جدید تلاش می کند علاوه بر پیگیری طرح های قبلی در حوزه زنان طرح های جدیدی را در راستای بهبود وضعیت این قشر تدوین کنند.
وی ادامه داد: 17 عضو فراکسیون زنان پیگیر مطالبات به حق زنانی هستند که نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند.
وی گفت: این امید و انتظار را داریم که بتوانیم در مجلس هم مطالبات صنفی و هم مطالبات سیاسی آنها را پیگیری کنیم. رییس جدید فراکسیون زنان اعلام کرد که از این پس فراکسیون زنان مجلس به صورت شورایی اداره می شود.

**سلحشوری: تمام تلاش ما پیگیری حقوق مغفول مانده زنان است
پروانه سلحشوری رییس پیشین فراکسیون زنان مجلس نیز گفت: در انتخابات هیات رییسه این فراکسیون برای سال سوم نامزد نشدم تا فرصت حضور برای دیگر همکاران فراهم شود.
نماینده مردم تهران در مجلس با یادآوری این که در دو دوره مجالس قبلی صدای زنان کمتر شنیده شد، اظهار داشت: از ابتدای حضورم در مجلس به عنوان نماینده و رییس فراکسیون زنان سعی کردم تا صدای زنان و دختران ایرانی باشم و در جهت احقاق حقوقشان تلاش کنم.
سلحشوری که از ابتدای مجلس دهم و به مدت دو سال ریاست فراکسیون زنان مجلس را بر عهده داشت، گفت: اقدامات خوبی در این دو سال انجام شد و طرح هایی هم در راه صحن علنی مجسل است که انشاءالله تبدیل به قانون می شود.
وی همچنین خاطرنشان کرد: راه برای احقاق حقوق مغفول مانده زنان در ایران بسیار دشوار است اما در این دو سال نشان دادیم که می توانیم با جدیت راه رسیدن به مطالبات این قشر از جامعه را هموار ساخت.
نماینده مردم تهران در مجلس دهم افزود: قطعا با تلاش و پیگیری مضاعف مسوولان و فعالان زن و همراهی زنان و دختران ایرانی، به همه حقوق بحقی که طی سال ها مغفول مانده خواهیم رسید.

**طرح های تساوی دیه زن و مرد و افزایش سهمیه زنان در مجلس تدوین شده است
سلحشوری به اقدامات فراکسیون زنان مجلس در دو سال گذشته اشاره کرد و گفت: ما در حال آماده کردن طرحی برای تساوی دیه زن و مرد هستیم که به زودی امضاهای این طرح جمع آوری و به هیات رییسه تقدیم می شود.
وی ادامه داد: برابری دیه زن و مرد یکی از مواردی است که فراکسیون زنان از ابتدای تشکیل مجلس دهم به دنبال آن بوده است.
وی افزود: تدوین طرح تساوی دیه زن و مرد در اواخر سال 96 در این فراکسیون آغاز و پس از بررسی های کارشناسی آماده شد.
نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: تمام تلاش ما این است که رسیدگی به این طرح در مجلس دهم به پایان برسد تا بتوانیم به حل مشکلات زنان کمک بسزایی کنیم.
سلحشوری همچنین از تدوین طرحی برای اختصاص سهمیه ورود نمایندگان زن به مجلس است خبر داد و اظهارداشت: بر اساس طرحی که هم اکنون در مجلس شورای اسلامی با همکاری مرکز پژوهش ها در حال تدوین است، تلاش داریم برای ورود زنان به خانه ملت سهمیه خاصی در نظر بگیریم.
وی یادآور شد: افزایش حداقل سن ازدواج را به طور جدی پیگیری کرده و دنبال تصویب آن در مجلس هستیم.
رییس پیشین فراکسیون زنان مجلس همچنین گفت: ما در به نتیجه رسیدن مواردی در برنامه ششم توسعه دستاوردها و موفقیت های زیادی داشته ایم که همه آنها به نتیجه رسیده اند.، درباره بحث های نظارتی در مدیریت و حضور زنان در ورزشگاه‌ها هم که در مراحل نهایی است و به اتمام رسیده است.
وی ادامه داد: طرح های مهم افزایش حداقل سن ازدواج ، تابعیت، خروج زنان از کشوربدون اذن شوهر، 3 طرح مهم فراکسیون زنان در دو سال گذشته هستند که پیگیری های زیادی در این باره شده است ولی هنوز به صحن نیامده اند و پیگیر به نتیجه رسیدن آنها هستیم

**حسینی: طرح تشدید مجازات اسیدپاشی در مجلس بررسی می شود
فاطمه حسینی نماینده تهران و عضو فراکسیون زنان مجلس نیز از تدوین طرح تشدید مجازات اسیدپاشی در مجلس خبر داد و گفت: این طرح به زودی در جلسه علنی مجلس بررسی می شود.
وی اظهارداشت: در این طرح با توجه به خلاء قانونی در این زمینه، تلاش بر آن است که علاوه بر تعیین حبس های طولانی مدت با درنظر گرفتن میزان آسیب وارده به اندام و نیز در نظر گفتن اهمیت عضو مانند صورت بزه دیده، مجازات تشدید می شود.
نماینده مردم تهران در مجلس افزود: قرار است راهکارهایی در زمینه «تامین هزینه های درمان بزه دیده» از طریق پیش بینی در ردیف «تامین هزینه های درمان بیماران خاص و صعب العلاج» در بودجه سالانه در نظر گرفته شود.
حسینی عنوان کرد: از سوی دیگر در این طرح، جبران خسارت معنوی بزه دیده نیز علاوه بر جبران خسارت مادی، به استناد تبصره ماده 14 قانون آیین دادرسی کیفری پیش بینی شده است.
وی اظهار داشت: ما تلاش داریم با تصویب این طرح مشکلات زیادی از زنان را حل کنیم.

**توجه ویژه به وضعیت زنان در مجلس دهم
فاطمه ذوالقدر دیگر عضو فراکسیون زنان مجلس با تاکید بر اهمیت جایگاه زنان در جامعه گفت: نمایندگان زن در دو سال گذشته مجلس دهم تلاش کردند که با تصویب لوایح و طرح هایی در حوزه زنان، توجه جامعه را به موضوع زنان و حوزه های مرتبط آنان بیشتر کنند.
وی به نقش فراکسیون زنان در تصویب مواردی در حوزه زنان در مجلس اشاره کرد و افزود: در تصویب برنامه ششم توسعه موضوع زنان و خانواده در اولویت کار این فراکسیون قرار گرفت و در منشور حقوق شهروندی نیز بر این مهم صحه گذارده شد و اعتلای جامعه در گرو توجه به کانون خانواده به عنوان بنیان اصلی لحاظ شد.
وی اضافه کرد: این توجه و تأکید خاص برخاسته از تحولی بود که در دنیای اطلاعاتی و ارتباطی رخ داده است. تحولی که با خود فردگرایی و انزواطلبی را به همراه داشت که آسیب های اجتماعی را پدیدار ساخت.
نماینده مردم تهران در مجلس گفت: وضعیت حال حاضر جامعه گویای ناهمگنی سیاستگذاری ها و برنامه ریزی ها با نیاز نسل حاضر بوده است و باعث شده بین هنجارها و ارزش های رسمی جامعه و مطالبات و خواست جوانان فاصله ای عمیق حادث شود.
وی اضافه کرد: نبود گفتمان بین نسلی و برنامه ریزی مدون و منطبق با نیاز جامعه با بروز اسیب ها سبب بروز ناامنی های در جامعه و خانواده می گردد که ازیکسو افزایش آسیب های اجتماعی و از سویی دیگر کاهش امنیت اجتماعی را شاهد هستیم که در این راستا جایگاه زنان در خانواده و جامعه می تواند نقشی موثر و مناسب را ایفا کند.
ذوالقدر یادآور شد: ضروری است در نظام تقسیم کار اجتماعی و شکل گیری سبک جدید زندگی این مهم در فرهنگ سازی خانواده و موضوع اشتغال زنان مدنظر قرار گیرد تا تعارض ها به تعادل تبدیل شود و زنان و مادران جامعه بتواند همچون گذشته نقش انسان سازی خویش و پرورش سرمایه های انسانی را به درستی ایفا کنند و تجربه تاریخی جامعه سنتی ایرانی با توجه به نقش چندگانه ای که زنان داشته اند نشانگر آن هست که زنان از عهده این مسئولیت توامان به خوبی برآمده اند.
سیام**9121**1336

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال