نشریه اسپانیایی:ترامپ حاکمیت کشورها را به خطر می‌ اندازد

مادرید- ایرنا- روزنامه 'لا وانگواردیا' چاپ اسپانیا طی مقاله ای به قلم «پسکال بونیفاس» رئیس موسسه روابط بین المللی و استراتژیکی پاریس نوشت: ترامپ با تصمیم یکجانبه خود در مورد توافق هسته ای، حاکمیت کشورها را به خطر انداخت.

به گزارش روز شنبه ایرنا، لا وانگواردیا افزود: تصمیم «دونالد ترامپ» در خارج شدن از توافق هسته ای، یک چالش بزرگ برای حاکمیت کشورهای دیگر است.
به نوشته این روزنامه، تصمیم ترامپ در خروج از توافق هسته ای ایران، دلایل متعددی دارد که عبارتند از: تمایل به لغو کار انجام داده «باراک اوباما»، خشنود کردن رای دهندگانی که از ایران بدشان می‌ آید و تمایل به راضی‌ کردن تل آویو و ریاض.
این نشریه تصریح کرد: آمریکا با انتقاد از توافق امضا شده در وین نشان داد که دستورالعمل یک رئیس جمهوری می‌ تواند دستور العمل رئیس جمهوری قبلی‌ را لغو کند. رای دهندگان آمریکایی، حرف خود را در صندوق های رای بیان داشتند. تحمیل کردن قطع روابط با ایران از سوی شرکت های خارجی‌ با این تهدید که آنها را تحریم های شدیدی خواهد کرد، کاملا باورنکردنی و غیرعادی است.
لا وانگواردیا در ادامه نوشت: آنچه اکنون در معرض خطر است، ماهیت فرا سرزمینی قوانین آمریکا و نقش دلار به عنوان ارز بین المللی است. به دلایل ژئوپلیتیکی منطقه ای، همه امضا کنندگان توافق (به خروج آمریکا و تهدید به تحریم) اعتراض کردند اما به زیر سوال برده شدن حاکمیت آنها به دلیل تهدید تحریم ها، بسیار جدی تر و دارای اهمیت جهانی‌ است.
این نشریه اسپانیایی افزود: مشکل اصلی‌ مربوط به ایران نیست بلکه مشکل، آینده حاکمیت کشورها است. باید طوری رفتار شود که این تحریم ها نتوانند علیه کشورهای ما باشند و باید در این زمینه در مورد مقرراتی که باید اتخاذ شوند، تامل نمود.
این روزنامه تصریح کرد: هنگامی که یورو به عنوان یک جایگزین دلار پدید آمد، ارز بین المللی و نماد یک اروپا که تبدیل به یک بازیگر جهانی‌ می‌ شد، معرفی‌ گردید. وقت آن رسیده که اروپا نشانه هایی‌ از این تمایل را ابراز دارد.
این نشریه ادامه داد: بیاییم و بدون عمل حرف نزنیم. تصمیم ترامپ اساسا حاکمیت ما را به زیر سوال می‌ برد. ناتوانی ما برای مقاومت در برابر عواقب تصمیمات فرا سرزمینی دونالد ترامپ یکی‌ از اصلی‌ ترین چالش های استراتژیکی که اروپا آن را مطرح کرده است، می‌ باشد. ما باید دقیقا به چنین شرایطی واکنش نشان دهیم.
اروپام *5*491**1485

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال