تارنمای الجزایری:

ایتالیا و فرانسه بر سر غنایم لیبی با هم رقابت می کنند

الجزیره-ایرنا- تارنمای الجزایری «تی اس ای » با بررسی برخی طرف های خارجی تاثیر گذار در لیبی نوشت: ایتالیا و فرانسه برای کسب غنایم بیشتر در این کشور با هم رقابت دارند که در مواردی به درگیری های سیاسی هم منجر شده است.

به گزارش ایرنا، تی اس ای افزود، از زمان پایان یافتن حکومت سرهنگ معمر قذافی، لیبی نه تنها آنگونه که انقلابی ها آرزوی آن را داشتند، شاهد ایجاد یک دولت دمکراتیک و برقراری ثبات و آرامش نبوده است بلکه درگیری های قبیله ای و درگیری میان شبه نظامیان و گروه های مختلف پیوسته ادامه داشته است و هر یک از کشورهای منطقه برای تحقق منافعشان از برخی از این گروه ها و شبه نظامیان حمایت می کردند.
این تارنمای الجزایری در ادامه نوشت، اخیرا لیبی به میدان درگیری میان ایتالیا و فرانسه تبدیل و گویی بار دیگر مستعمره کشورهای خارجی شده است، این کشورها به لیبی به عنون یک لقمه چرب و نرم نگاه می کنند .
'به تازگی مقام های ایتالیایی به مقام های فرانسوی در خصوص دخالت بیشتر در امور داخلی لیبی و تلاش برای پیشبرد روند سیاسی در این کشور بر اساس منافعشان هشدار دادند که این نشان می دهد پاریس و رم در خصوص چگونگی اداره بحران لیبی با هم اختلاف نظر دارند.
چند روز پیش «جوزپه کونته » نخست وزیر ایتالیا مخالفت خود را با طرح های سیاسی «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه در مورد لیبی اعلام کرد.مکرون طرف های درگیر در لیبی را در کنفرانسی در پاریس جمع کرده بود و سازمان ملل نیز از نتایج این کنفرانس اعلام حمایت کرد.
پاریس اواخر اردیبهشت گذشته نیز طرف های درگیر در لیبی را پاریس دور هم جمع کرده بود و در این کنفرانس نیز توافق شد انتخابات مجلس و ریاست جمهوری در لیبی دهم دسامبر ( 19 آذر ) برگزار شود و قوانین مربوط به این انتخابات نیز تا آن زمان وضع شود.'
تی اس ای در ادامه نوشت، رم مخالف این طرح ها و برنامه های فرانسه در مورد لیبی است و نخست وزیر ایتالیا نیز گفت، اینگونه اقدامات ممکن است باعث افزایش تنش و هرج و مرج در لیبی شود .کونته تصریح کرد که به مکرون گفته است هدف، برگزاری انتخابات در لیبی در ماه دسامبر نیست بلکه هدف اصلی باید ایجاد ثبات رد این کشور باشد.
وی افزود: اگر مکرون تصور می کند لیبی مساله ای است که فقط او می تواند در مورد آن تصمیم گیری کند و سخن بگوید،سخت در اشتباه است زیرا لیبی از آن او و از آن ما نیست ، یک کشور مستقل است که روابط تاریخی خاصی با ایتالیا دارد و ما به هیچ وجه از آن چشم پوشی نمی کنیم.
نخست وزیر ایتالیا گفته است، پاییز آینده او نیز اقدامی مشابه اقدام مکرون در مورد لیبی انجام می دهد و کنفرانسی بین المللی در مورد این کشور برگزار می کند که در آن ژنرال «خلیفه حفتر » فرمانده ارتش لیبی و همه طرف های اثر گذار در بحران لیبی به ویژه کشورهای اروپایی و نمایندگان آمریکا و نمایندگانی از کشورهای آفریقایی واقع در کرانه دریای مدیترانه در آن حضور خواهند داشت.
چند هفته پیش «عادل کرموس » عضو شورای عالی حکومت در لیبی گفت، دخالت خارجی در لیبی و تاثیر گذاری آن بر کشور آشکار شده استو اکنون بر کسی پوشیده نیست که این دخالت ها مناع توافق گروه های لیبیایی با هم می شود.
کرموس افزود، دخالت های ایتالیا و فرانسه در لیبی به ویژه در خصوص نفت بسیار آشکار است و هر یک از این دو کشور در پی حفظ منافع خود در لیبی هستند.
لیبی از سال 2011 و پس از سرنگونی رژیم قذافی با مشکل بی ثباتی و درگیری های داخلی دست و پنجه نرم می کند و اکنون دو دولت موازی در لیبی حکومت می کنند، نخست دولت وفاق ملی مستقر در طرابلس که ریاست آن را «فایز السراج» بر عهده دارد و جامعه بین الملل از آن حمایت می کند و دولت دیگرف دولت مستقر در شرق این کشور (طبرق) و مورد حمایت مجلس نمایندگان است که از ژنرال حفتر فرمانده ارتش لیبی حمایت می کند.
خاورم **2041**1049

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال