انعکاس شکایت ایران از آمریکا در رسانه های جنوب شرق آسیا

کوالالامپور - ایرنا - اقدام ایران در ثبت رسمی شکایت علیه آمریکا در دیوان بین المللی دادگستری در رسانه های منطقه جنوب شرق آسیا انعکاس گسترده ای یافت.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، شبکه خبرآسیا در این زمینه نوشت: ایران دعوای حقوقی خود علیه آمریکا در دیوان بین المللی دادگستری در لاهه ثبت کرد.
این رسانه نوشت: دونالدترامپ رئیس جمهوری آمریکا ، این کشور را درحالی از توافقنامه بین المللی برجام خارج ساخت که باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آن را به همراه سایر قدرت های جهانی درسال 2015 امضا کرده بود.
این شبکه منطقه ای گزارش داد: ترامپ همچنین وعده اعمال تحریم های سخت تر علیه ایران را داده است.
طبق این توافقنانه قرار است برنامه های هسته ای ایران تحت نظارت نهاد وابسته به سازمان ملل قرار گیرد و از طرف دیگر تحریم های اقتصادی علیه ایران برداشته شود.
این رسانه به نقل ازمحمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نوشت: ایران در برابر ضدیت آمریکا با دیپلماسی و تعهدات حقوقی، بر حاکمیت قانون تأکید دارد. ضروری است که با این عادت آمریکا به نقض حقوق بین‌الملل برخورد شود.
این رسانه آسیایی نوشت: وزارت امورخارجه آمریکا تاکنون به این اقدام حقوقی ایران پاسخ نداده است.
روزنامه منطقه ای استار نیز با انعکاس این خبر گزارش داد: دیوان بین المللی دادگستری یک دادگاه جهانی و از ارکان سازمان ملل برای رفع اختلافات بین المللی است.
این روزنامه چاپ مالزی افزود: دیوان بین المللی دادگستری روز سه شنبه از ثبت شکایت ایران علیه آمریکا در این دادگاه خبر داد.
این روزنامه نوشت: طبق این شکایت اقدام آمریکا در خروج از برجام و اعمال تحریم های دوباره ایران، نقض معاهده میان دو کشور درسال 1955 میلادی است.
این رسانه منطقه جنوب شرق آسیا نوشت: اعلام تحریم های اقتصادی جدید آمریکا به ویژه تحریم های نفتی ایران که پایه اقتصادی ایران به شمار می روند باعث افت سریع ارزش واحد پول ایران شده است.
نیو استریت تایمز نیز با انتشار خبر مشابهی دراین زمینه نوشت: دیوان بین المللی دادگستری هنوز زمانی را برای استماع نظرات دو طرف تعیین نکرده است.
فری مالزی تودی نیز دراین زمینه با انتشار خبر شکایت ایران از آمریکا در دیوان بین المللی دادگستری نوشت: دولت ترامپ اعلام کرده که به دنبال معامله جدیدی با ایران است که فعالیت های موشکی ایران را نیز تحت پوشش قرار دهد.
این روزنامه مالزیایی افزود: ایران مذاکرات دوباره در مورد برجام را رد کرده است و سایر امضا کنندگان برجام و قدرت های جهانی نیز اعلام کردند که بر تعهدات این توافقنامه بین المللی پایدار می مانند.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روزدوشنبه در توئیتر خود از شکایت به دیوان دادگستری بین‌المللی به دلیل اعمال مجدد تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران خبر داد.
آساق**1599 *81663**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال