وزارت نیرو سهم آب محیط زیستی دریاچه ارومیه را رهاسازی می کند

سنندج - ایرنا - مدیرکل برنامه ریزی، سیاست گذاری و تخصیص آب وزارت نیرو گفت: این وزارتخانه یکی از اعضای ستاد احیای دریاچه ارومیه است و سهم آب محیط زیستی این دریاچه را از محل سدهایی که در اختیار دارد، تخصیص داده و رهاسازی می کند.

به گزارش ایرنا، صدیقه ترابی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: دولت برنامه احیای دریاچه ارومیه را از طریق ستاد احیا دنبال می کند و طبق برنامه ریزی های انجام شده وزارت نیرو به عنوان یکی از اعضای این ستاد با رهاسازی آب از سدهای تحت مدیریت خود، سهم محیط زیستی این دریاچه را می دهد.
وی افزود: وزارت نیرو همگام با سایر دستگاه های مرتبط با ستاد احیای دریاچه ارومیه می توانند در یک برنامه منظم زمانی به سمت پایداری این دریاچه گام بردارند.
مدیرکل برنامه ریزی، سیاست گذاری و تخصیص آب وزارت نیرو تاکید کرد: یکی از مشکلات عمده حوزه دریاچه ارومیه، برداشت های غیرمجاز آب است که باید کشاورزان این منطقه همراه با دولت برای احیای دریاچه تلاش کنند.
ترابی یادآور شد: سهم هر چند کم کشاورزان برای احیای دریاچه ارومیه در بلند مدت می تواند در احیای آن مهم باشد و اگر دولت و مردم در این خصوص با هم همسو باشند، می توانند به احیای بخشی دریاچه برسند البته رسیدن به این خواست نیز بدون هزینه نخواهد بود.
به گزارش ایرنا، دریاچه ارومیه دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه بزرگ آب شور دنیا محسوب می شود که در شمال غربی کشور میان استان های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی قرار گرفته ‌است.
مساحت این دریاچه در تابستان 2015 میلادی حدود 6هزار کیلومتر مربع بود و در ردیف بیست و پنجمین دریاچه بزرگ دنیا از نظر مساحت قرار داشت؛ خشک شدن این دریاچه از اواسط دهه 1380 آغاز شد.
دولت یازدهم کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه را با مدیریت معاون اول رئیس جمهوری تشکیل داد.

** انتقال آب سد قوچم کردستان به همدان بازنگری می شود
مدیرکل برنامه ریزی، سیاست گذاری و تخصیص آب وزارت نیرو گفت: تخصیص آب در این وزارتخانه به بخش های مختلف نیازمند بازنگری است و انتقال آب سد قوچم کردستان به همدان نیز در قالب این طرح بازنگری قرار دارد.
ترابی در پاسخ به سوالی مبنی بر علت تخصیص آب این سد به همدان اظهار داشت: این موضوع نیازمند بررسی تمام جوانب است و با توجه به وضعیت منابع آبی استان همدان و همچنین وضعیت نامناسب دشت های ممنوعه قروه و دهگلان در همجواری این سد، باید برنامه ریزی ها انجام می شود.
وی افزود: این موضوع در کمیسیون تخصصی آب به ریاست معاونت امور آبفا بررسی و با توجه به شرایط، تصمیم عادلانه توزیع آب اتخاد می شود.
ترابی اضافه کرد: یک تیم وزارت نیرو در حال بررسی وضعیت تخصیص آب این وزارتخانه به بخش های مختلف کشاورزی، صنعت و معدن کردستان هستند که در مرداد ماه گزارش نهایی تقدیم وزیر نیرو می شود تا بازنگری در تخصیص آب انجام گیرد.
به گزارش ایرنا، به منظور مهار و توسعه بهره برداری از منابع آب کردستان، هم اکنون 34 طرح سد مخزنی در استان در حال بهره برداری، ساخت و مطالعه است که از این تعداد، 9 طرح در حال بهره برداری، 11 طرح اجرایی و 14 طرح مطالعاتی است،
سالانه بیش از 4.3 میلیارد متر مکعب آب در کردستان تولید می شود که سهم استان 1.2 میلیارد مترمکعب در سال است که از این مقدار، 121 میلیون مترمکعب برای مصارف شرب، 10 میلیون مترمکعب برای مصارف صنعتی و یک میلیارد و 82 میلیون مترمکعب مصارف کشاورزی و صنایع وابسته به کشاورزی است.
مدیرکل برنامه ریزی، سیاست گذاری و تخصیص آب وزارت نیرو به همراه هیاتی از این وزارتخانه برای بررسی وضعیت تخصیص آب و طرح های در دست اجرای این حوزه به استان کردستان سفر کرده است.
3020/9102

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال