41 مرکز بهزیستی به زنان خدمات اجتماعی ارائه می دهد

تهران- ایرنا- رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: 41 مرکز با عناوین خانه امن، ندای مهر و خانه سلامت برای ارائه خدمات روانی، اجتماعی به زنان و دختران در معرض آسیب یا آسیب دیده در سراسر کشور فعالیت می کند.

خانه امن، محل اسکان زنان درمعرض آسیب، آسیب دیده و خشونت دیده و خانه های ندای مهر نیز ویژه دختران در معرض آسیب است. خانه سلامت نیز به مراکزی اطلاق می شود که طبق وظایف قانونی محوله، دختران در معرض آسیب اجتماعی و فاقد حمایت های خانوادگی و اجتماعی را تحت پوشش قرار داده و از طریق ارائه خدمات زمینه های کسب استقلال اقتصادی و اجتماعی آنان را فراهم آورده است و در تامین حداقل نیازهای اقتصادی و جلوگیری از ابتلا به آسیب های اجتماعی یاری می کند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، انوشیروان محسنی بندپی در جشنواره دختران، حمایت های اجتماعی و روانی؛ توسعه پایدار اظهار داشت: برای گسترش خانه های امن، خانه سلامت و ندای مهر از مشارکت تشکل های مردم نهاد بهره خواهیم برد تا استحکام خانواده پابرجا بماند. دختران پویا و خلاق در آینده نقش مادران را ایفا می کنند؛ بنابراین باید آنان را به اعتلا برسانیم.
وی در ادامه با اشاره به خط صدای مشاور بهزیستی با شماره 1480 گفت: 83 درصد مراجعه کنندگان به این خط برای رفع مشکلات در سال گذشته زنان بودند و فقط 17 درصد مراجعه کنندگان را مردان تشکیل می دادند.
رئیس سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: همچنین 80 درصد تماس گیرندگان با خط مشاوره اعتیاد با شماره 09628 در سال گذشته را زنان و 20 درصد را مردان تشکیل می دادند.
محسنی بندپی خاطرنشان کرد: بر اساس 150 پرسشنامه تکمیل شده در مراکز نگهداری کودکان دارای اعتیاد (در سیستان و بلوچستان) مشخص شد که 51 درصد این کودکان دارای مادر معتاد بوده اند که این مساله نقش زنان در این مساله را بیش از پیش نمایان می کند.
وی با اشاره به وظایف راهبردی سازمان بهزیستی کشور یادآور شد: این سازمان برای تمام کودکان برنامه رشد و تکامل یکپارچه را برنامه ریزی کرده است تا کودکان در آینده اخلاق مدار و مسئولیت پذیر باشند.
محسنی بندپی ادامه داد: نظام مراقبت های اجتماعی دانش آموزان موسوم به نماد و برنامه مشارکت اجتماعی دانش آموزان موسوم به ماد نیز از دیگر برنامه های بهزیستی برای کودکان است.
رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به گسترش شبکه اورژانس اجتماعی کشور اضافه کرد: مراکز اورژانس اجتماعی با پیشنهاد دولت در برنامه ششم توسعه در همه شهرهای بالای 50 هزار نفر راه اندازی شده است.
محسنی بندپی گفت: مسئولیت نگهداری، پرورش و اجتماع پذیری کودکان مراکز نگهداری بهزیستی را نیز عهده دار هستیم؛ بنابراین مراکز نگهداری را به سمت مراکز شبه خانواده سوق دادیم.
وی افزود: امیدواریم لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان هر چه زودتر در مجلس شورای اسلامی مصوب شود تا در راستای قانون بتوانیم حمایت های خود را پیش ببریم.
محسنی بندپی با اشاره به تدوین سند رشد و تکامل همه جانبه با همکاری آموزش و پرورش و وزارت بهداشت اظهار امیدواری کرد که این سند در هیات دولت زودتر به تصویب برسد.
لیلا ارشد مددکار اجتماعی و رئیس خانه خورشید نیز در این مراسم با انتقاد از طولانی شدن زمان تصویب لایحه کودکان و نوجوانان گفت: 13 سال از تدوین لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان می گذرد و 11 سال است که در مجلس شورای اسلامی مانده است.
اجتمام*9185*1834

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال