برنامه کاروان «زیر سایه خورشید» از ایرنا آغاز شد

تهران–ایرنا- نخستین برنامه رسمی یازدهمین دوره فعالیت کاروان «زیر سایه خورشید» (خادمان حرم مطهر رضوی ) به مناسبت دهه کرامت از خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) آغاز شد.

خادمان حرم مطهر رضوی امروز-شنبه- در قالب کاروان «زیر سایه خورشید» در خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) حضور یافته و یازدهمین دوره برنامه های این کاروان را آغاز کردند.
در این آیین که با قرائت زیارت نامه امام رضا(ع) توسط یکی از خادمان حرم رضوی همراه بود کارکنان و خبرنگاران ایرنا، پرچم متبرک حرم مطهررضوی را زیارت کردند.
در حاشیه این آیین، «حجت فقیه » دبیر کمیته کاروان «زیر سایه خورشید» درباره برنامه های این کاروان به خبرنگار ایرنا گفت: امسال به مناسبت دهه کرامت در یازدهمین دوره جشن های مردمی و بین المللی زیر سایه خورشید، حدود 80 کاروان خدام رضوی متشکل از خادم حضرت و مبلغ، مداح و قاری در استان ها و شهرهای کشور حضور پیدا می کنند.
وی افزود: امسال کاروان «زیر سایه خورشید» بیش از 9هزار برنامه فرهنگی را در 2هزار نقطه جهان، تمام شهرستان ها و روستاهای کشور و 14کشور جهان در قاره های آسیا، آفریقا و اروپا برگزار می کند.
فقیه با بیان اینکه کاروان «زیر سایه خورشید» کاروانی مردمی است، اظهار داشت: آستان قدس رضوی فقط کاروان را به نقاط مختلف اعزام می کند و تمام اقدامات برای برنامه ها و حضور در آنها توسط مردم هزینه و برگزار می شود.
دبیر کمیته کاروان «زیر سایه خورشید» گفت: اعزام این کاروان در دهه کرامت از ولادت حضرت معصومه(س) آغاز شده و تا روز ولادت حضرت رضا(ع) (24 تیرتا 3مرداد ) در این نقاط حاضر می شوند.
«جواد خدایی خادم» حرم رضوی نیز درباره برنامه های «کاروان زیر سایه خورشید» گفت: برنامه رسمی این کاروان امسال از خبرگزاری جمهوری اسلامی آغاز شد و به عقیده من این حضور براساس نگاه و لطف حضرت رضا(ع) به اصحاب رسانه به عنوان خادمین رسانه ای است که در طول روز در حوزه اطلاع رسانی خدمت می کنند.
وی با بیان اینکه کاروان «زیر سایه خورشید» در نخستین سال ها تنها در نقاط محروم کشور حضور پیدا می کرد، افزود: این کاروان امسال در یازدهمین سال فعالیت خود در تمامی شهرستان های کشور به صورت فراگیر حضور دارند به خصوص اینکه مردم، چشم انتظار حضور این کاروان هستند و ما امسال یک روز زودتر برنامه کاروان «زیر سایه خورشید» را آغاز کرده و به استقبال اهالی رسانه آمدیم تا این برنامه اطلاع رسانی شود.
خدایی با اشاره به حضور کاروان «زیر سایه خورشید» در مکان های مختلف شهرها از جمله میادین، ندامتگاه ها، بیمارستان ها، مجموعه های آموزشی، منزل خانواده های شهدا، مجموعه کودکان بی سرپرست، معلولان جسمی و ذهنی گفت: فعالیت این کاروان هر ساله به دلیل استقبال مردم و اتفاقات تاثیرگذار به واسطه و به برکت حضرت رضا(ع) در ایران و کشورهای جهان با قوت بیشتری استمرار پیدا می کند.
این خادم حرم رضوی با ذکر خاطراتی از حضور کاروان «زیر سایه خورشید» در شهرها و استان های کشور اظهار داشت: در سال های نخستین فعالیت این کاروان رسانه ای نشده بود و تنها در 2 یا سه استان از جمله قزوین برگزار می شد،کاروان «زیر سایه خورشید» در میدان اصلی شهر قزوین حضور پیدا کرد، در میانه برنامه دخترخانمی 10، 12 ساله بی تابی می کرد تا خود را به خادمان برساند و با اصرار از او سوال می کنند که ماجرا چیست؟ این دختر می گوید که پدرم مدتی پیش قول داده بود که ما را به مشهد ببرد و به دلایلی نتوانستیم برویم و خیلی ناراحت بودم، حضرت رضا(ع) را خواب می بینم که حضرت می گویند اشکال ندارد و ناراحت نباش امسال نتوانستی بیایی، من خودم میایم پیش شما، دختر می گوید مگر همچین چیزی می شود و حضرت می گویند شما فلان ساعت در پارک شهید باکری باش، این دختر خانم می گوید من روز مقرر به خانواده ام گفتم برویم، آنها باور نمی کردند اما وقتی آمدند، دیدند که پارک خیلی شلوغ است و در حالی که اولین سالی بود که این اتفاق می افتد و وقتی می آیند، می بینند پرچم حرم رضوی و خادمان حرم حضور دارند.
خدایی اظهارداشت: در زمانی که خادمان حرم رضوی در قالب کاروان زیر سایه خورشید در روستاها و شهرها حضور پیدا می کنند، مردم در کوتاه ترین زمان ممکن با موضوع ارتباط برقرار می کنند و این ارتباط قلبی منجر به طرح خواسته هایشان، از حضرت رضا شده و معرفت افزایی در سرتا سر کشور اتفاق می افتد.
این خادم حرم رضوی حضور کاروان زیرسایه خورشید در بیمارستان ها و ندامتگاه ها را از تاثیرگذارترین رویدادها عنوان کرد و افزود: این کاروان در ندامتگاهی حضور پیدا کرد زندانیان در بند محکوم به اعدام بودند و برای کسی که از همه جا ناامید است، حضور کاروان بسیار تاثیرگذار بود و در مواردی به واسطه حضور خدام و پرچم متبرکه حرم رضوی یا ارتباط های قلبی که برقرار شده،خانواده ها رضایت دادند.
خدایی اظهار داشت: خاطرات و اتفاق های تاثیرگذار به واسطه حضور کاروان زیر سایه خورشید در شهرها و روستاها ثبت شده و قرار است منتشر شود.
در این آیین حجت فقیه دبیر کمیته کاروان «زیر سایه خورشید»، جواد خدایی خادم حرم رضوی و حجت الاسلام جواد خانی مبلغ کاروان و جمعی دیگر از خادمان حرم رضوی حضور داشتند.
تهرام/7245/ 1539

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال