عضو شورای دولتی چین؛

دیپلماسی تنها راه حل مساله هسته ای ایران است

پکن - ایرنا - عضو ارشد شورای دولتی چین با اشاره به نقش برجام در صلح جهانی اظهار کرد گفت و گو و دیپلماسی تنها راه حل مساله هسته ای ایران موسوم به برجام است.

به گزارش ایرنا 'یانگ جیه چی' روز شنبه در هفتمین همایش جهانی صلح در پکن اظهار کرد چین ضمن حمایت از برجام خواهان پایبندی کشورهای دیگر به این قرار داد بین المللی است.
او گفت: حفظ تمامیت برجام به نفع جامعه جهانی است و به صلح و ثبات منطقه خاورمیانه یاری می‌رساند.
عضو شورای دولتی چین افزود: برجام یک توافقنامه چند جانبه است که از طریق مذاکرات مشترک جهانی به دست آمده است و حفظ آن ضروری است.
یانگ اظهار کرد: همه طرف‌ها باید با تقویت گفت و گو و هماهنگی، به نحو احسن اختلافات را حل و فصل کنند و مجدانه وظایف خود را در مورد برجام انجام دهند.
عضو شورای دولتی چین با اشاره به اینکه جهان با مشکلات زیادی از جمله بحران شبه جزیره کره، جنگ افغانستان و سوریه و نبرد با تروریسم مواجه است گفت: جهان برای پشت سرگذاشتن مشکلات به همراهی و همفکری نیاز دارد و تحقق صلح جهانی نیازمند حمایت و همراهی کشورهای مختلف است.
هفتمین همایش دو روزه صلح جهانی با حضور شماری از مقام ها و شخصیت های سراسر جهان از جمله «کمال خرازی» رییس شورای راهبرد روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران در پکن از امروز شنبه آغاز شد.
شمار زیادی از رهبران، مقامات سیاسی و کارشناسان مسایل بین الملل از کشورهای مختلف در این همایش که با موضوع «ایجاد جامعه امن مبتنی بر تساوی حقوق، مساوات و عدالت» برگزار می شود، حضور دارند.
یافتن راه حل برای چالش های بین المللی و مساعدت به ایجاد جوامع امن در جهان از جمله اصلی ترین موضوعاتی است که مسئولان و کارشناسان سیاسی کشورهای حاضر در همایش پکن درباره آن بحث و رایزنی خواهند کرد.
مبارزه با تروریسم، منع تکثیر تسلیحات کشتار جمعی، مناقشه های تجاری، امنیت اقتصادی و بسیاری از موضوعاتی که باعث بروز چالش های بزرگ در میان کشورها شده است، در این اجلاس مورد بحث قرار می گیرد.
از جمله برنامه های همایش برگزاری دو نشست اصلی و 26 نشست کمیته های ویژه است که در آنها مهمترین مسایل منطقه ای و بین المللی مطرح خواهد شد.
غیر از مسئولان و کارشناسان سیاسی، 65 سفارتخانه اعلام کرده اند که در نشست حضور می یابند و همزمان 44 سفیر شرکت خود را در همایش مسجل کرده اند.
نزدیک به 70 نفر از محققان از 23 کشور مختلف از جمله ایران در این اجلاس سخنرانی می کنند و 270 پژوهشگر در روابط بین الملل از جمله مهمانان همایش هستند.
این همایش که به میزبانی دانشگاه مهندسی و فنی 'چینگ هوا' یکی از برترین دانشگاه های چین برگزار می شود در واقع یک نشست بلندپایه غیر دولتی است که برای رسیدن به مسایل مهم امنیتی و چالش های پیش روی صلح برگزار می شود.
اولین دوره این همایش سال 2012 میلادی برگزار شد.
آساق**231**1904**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال