اختلاف در کادر رهبری حزب جمهوری خواه خلق ترکیه شدت گرفت

آنکاراـ ایرناـ شکست نامزد حزب جمهوری خواه خلق در انتخابات ریاست جمهوری، زمینه بروز اختلاف در خصوص رهبری این تشکیلات سیاسی را فراهم کرد تا جایی که دو عضو ارشد این تشکیلات سیاسی و مشاور ارشد رهبر حزب نیز به نشانه اعتراض استعفاء کردند.

به گزارش روز جمعه ایرنا، پس از برگزاری انتخابات زودهنگام در تاریخ 24ژوئن 2018(سوم تیرماه 1397) و پیروزی اردوغان و حزب حاکم در این رقابت، اختلافات درونی حزب جمهوری خواه خلق نیز بیشتر و مواضع متضاد کادر رهبری حزب آشکار شد به طوری که محرم اینجه نامزد شکست خورده این تشکیلات سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری، ساعاتی پس از اعلام نتایج اولیه، پیروزی اردوغان را تبریک گفت اما کمال قلیچدار اوغلو رهبر حزب در سخنان تندی اعلام کرد که به دیکتاتور(اردوغان) تبریک نخواهم گفت.
محرم اینجه هفته پیش در کنفرانس مطبوعاتی با خبرنگاران به تشریح برنامه های پیش روی حزب متبوع خود برای انتخابات محلی پرداخت و اظهار کرد: در دیدار با جناب قلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خواه خلق، جنبه های گوناگون انتخابات اخیر را بررسی کردیم و به ایشان تاکید کردم که در این انتخابات نیز ملت یک روزنه امیدی را مشاهده کرده اند و ما نباید این را از دست بدهیم و اگر شما هم صلاح می دانید با تشکیل کنگره فوق العاده، به ریاست من در حزب جمهوری خواه خلق ترکیه تاکید نمایید.
بلافاصله پس از این سخنان، قلیچدار اوغلو به اظهارات اینجه واکنشی تند نشان داد و گفت: به هیچ عنوان کنگره فوق العاده برای تعیین رئیس جدید حزب تشکیل نخواهد شد و از اکنون نیز در فرصت باقی مانده 9 ماهه تا انتخابات محلی، مقدمات آمادگی برای آن فراهم می شود.
وی در واکنش به سخنان اینجه مبنی بر این که حزب جمهوری خواه در نهایت بر سر رهبری این تشکیلات تصمیم خواهد گرفت، گفت: این حزب تحت امر کسی نیست و احدی نمی تواند به آن دستور بدهد.
دامنه اختلافات در حزب جمهوری خواه خلق ها در سطوح پایین تر نیز گسترش یافت تا جایی که بسیاری از اعضای این حزب در استان ها از جمله اعضای ارشد حزب در منطقه بورنوای استان ازمیر، حسین شاهین رییس حزب در منطقه اسکی بازار استان کارابوک، اعضای ارشد حزب در مارماریس به نشانه اعتراض به رهبری این تشکیلات سیاسی از مقام خود استعفا کردند.
شکاف در حزب جمهوری خواه خلق به این جا ختم نشد و رسانه های ترکیه از استعفای علی عارف اوزی بک مشاور ارشد کمال قلیچدار اوغلو رهبر این تشکیلات سیاسی خبر دادند.
به نوشته این رسانه ها، مشاور ارشد قلیجدار اوغلو با انتشار پیامی در شبکه های اجتماعی از نحوه رهبری حزب به شدت انتقاد کرده و به نشانه اعتراض از مقام خود کناره گیری کرده است.
وی در پیام استعفای خود نوشت: در پی دعوت مستقیم رهبر حزب جمهوری خواه خلق در سال 2011 مشاوری ارشد وی را قبول کردم و از آن تاریخ تا کنون برای ایجاد طرح هایی با چشم اندازهای مطلوب برای ترکیه تلاش کرده ام.
وی اضافه کرد: بنده باور دارم با اقدامات دموکراتیک درون حزبی می توان بار دیگر به عرصه قدرت بازگشت و یک کشور آزاد ساخت اما سیاست های رهبر کنونی حزب، بدون شک بسیاری از شهروندان را که به خانواده حزب جمهوری خواه خلق پیوسته اند، نا امید کرده است و به باور من، سیاستمداری که نتواند طرحی و پروژه ای برای حل معضلات و مسائل موجود ارائه دهد، اخلاق سیاسی مجاب می کند که کنار برود.
وی تاکید کرد: بحران عدم باور به پیروزی در حزب، نتیجه مدیریت قلیچدار اوغلو است که در انتخابات اخیر این تشکیلات سیاسی را منفعل کرد و من نیز به نشانه اعتراض، از عضویت در حزب جمهوری خواه خلق و مشاوری ارشد رهبر حزب استعفا می کنم.
رسانه های خبری ترکیه دیروز مدعی شدند که محرم اینجه از همه اعضای حزب برای برگزاری کنگره فوق العاده دعوت می کند.
محرم اینجه تاکتون دو بار در سال های 2014 و 2018 در رقابت درون حزبی برای رهبری حزب جمهوری خواه خلق از رقیب خود کمال قلیچداراوغلو شکست خورده است.
انتخابات همزمان ریاست جمهوری و مجلس ترکیه چندی پیش برگزار شد و رجب طیب اردوغان با کسب بیش از 52 درصد آراء توانست بر رقیب خود محرم اینجه پیروز شود.
اگر چه اینجه در این انتخابات نتوانست اکثریت آراء را کسب کند اما موفق به جلب نظر 31 درصد شرکت کنندگان در انتخابات شد که این میزان رای پنج تا هشت درصد بیشتر از آرای معمول حزب جمهوری خواه خلق در انتخابات های پیشین بود و روزنه امیدی برای حامیان این تشکیلات سیاسی به منظور پیروزی در انتخابات آتی ایجاد کرد.
خاورم/1905

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال