کره جنوبی نسبت به توقف مذاکرات آمریکا و کره شمالی هشدار داد

پکن- ایرنا- 'لی ناک یون' نخست وزیر کره جنوبی نسبت به بروز پاره ای از موانع و چالش ها در مذاکرات آمریکا و کره شمالی و توقف پیشرفت های آن هشدار داد.

به گزارش روز جمعه ایرنا از یونهاپ، این هشدار پس از آن صادر می شود که کره شمالی اعلام کرد آمریکا در طول مذاکرات دوجانبه گستاخی کرده و گنگستری عمل می کند.
همین موضوع موجب شد تا اختلافات دو کشور بالا بگیرد و گزارش ها نشان می دهد نمایندگان کره شمالی در نشست هایی با آمریکا حضور نیافته اند از سوی دیگر قرار بود روز پنجشنبه این هفته نشست کاری برگزار شود که باز هم کره شمالی اعلام کرد برای آن آمادگی ندارد.
نخست وزیر کره جنوبی در مجمع صلح در سئول خاطر نشان کرد که وجود موانع در گفت و گوها یک آزمایش برای هم طرف ها محسوب می شود.
وی با اشاره به اینکه اوضاع شبه جزیره کره در شرایط حساسی قرار دارد افزود که باید برای پیشبرد صلح دایمی در منطقه هر تلاشی را بکار گرفت.
خبرگزاری یونهاپ از کره جنوبی می نویسد که نگرانی های نخست وزیر این کشور از آنجا نشات می گیرد که در ماه های اخیر در فرایند خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره پیشرفت اندکی حاصل شده است.
در شرایطی که آمریکا می خواهد کره شمالی ظرف یک سال خلع سلاح شود تحلیلگران می گویند این کار به 15 سال زمان نیاز خواهد داشت.
نخست وزیر کره جنوبی گفت مذاکرات و خلع سلاح هسته ای تازه شروع شده است طبیعتا با مشکلاتی روبرو است اما نباید بی صبری کرد تحمل از دست داد و باعث اضطراب شد در مسیر صلح دایمی فراز و نشیب ها زیاد خواهد بود و تازه در ابتدای راه هستیم.
'مون جائه این' رییس جمهوری کره جنوبی که تلاش می کند اختلافات کره شمالی و آمریکا را کمرنگ جلوه دهد این هفته گفت مذاکرات طرفین برای خلع سلاح هسته ای در مسیر درستی قرار دارد.
وی امروز نیز تاکید کرد کره شمالی می خواهد یک کشور معمولی و عادی شود و همکاری های اقتصادی گسترده ای با کره جنوبی داشته باشد که این برای همه طرف ها مفید خواهد بود.
کره شمالی به کره جنوبی تاکید کرده است نباید برای اجرای طرح های همکاری میان دو کشور دچار تردید شود و تحت تاثیر کشورهای دیگر قرار گیرد.
آساق**231**1904**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال