200 هزار پناهجوی سوری از ترکیه به موطن خود بازگشتند

آنکارا- ایرنا- محمد گوللواوغلو رئیس سازمان مدیریت بحران و وضعیت اضطراری ترکیه(آفاد) اعلام کرد که تاکنون 200 هزار پناهجوی سوری به موطن خود بازگشته اند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، گوللواوغلو (آفاد) در گفت و گو با خبرنگار آناتولی با بیان این که این افراد با حمایت ترکیه به کشور خود باز گشته اند، اظهار کرد: میزان کمک های بین المللی هر چقدر افزایش یابد، به همان نسبت بازگشت پناهجویان سوری مقیم ترکیه و دیگر نقاط جهان به سوریه نیز به همان میزان تسریع خواهد شد.
وی با اشاره به ادامه کمک های انسان دوستانه ترکیه به پناهجویان ساکن در شمال سوریه به خصوص در اردوگاه های احداث شده توسط ترکیه و نیز در اردوگاه های ساخته شده با تلاش مردم محلی گفت: امکان بازگشت پناهجویان سوری به مناطق پاکسازی شده در شمال سوریه فراهم شده است.
وی تعداد پناهجویان سوری ساکن در ترکیه را بیش از 3.5 میلیون نفر اعلام و بیان کرد: مجموع پناهجویان سوری ساکن خارج به پنج میلیون نفر رسیده ولی هنگامی که شرایط داخلی سوریه به سطح قابل قبولی از نظر امنیت برسد، این شمار پناهجو خواهند توانست به وطن خود بازگردند.
وی توقف درگیری ها در سوریه برای بازگشت پناهجویان به موطن خود را ضروری خواند و گفت: ترکیه در حد توان به پناهجویان سوری در داخل و خارج از این کشور کمک کرده است.
خبرگزاری آناتولی یک ماه پیش با استناد به گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد که آوریل(فروردین ـ اردیبهشت) سال جاری منتشر شده است، نوشت: تعداد پناهجویان سوری حاضر در ترکیه 3.6 میلیون نفر است.
به گزارش این رسانه، پناهجویان سوری حاضر در ترکیه بیشتر در استانبول، شانلی اورفا، حاتای، غازی آنتپ، مرسین، آدانا و کیلیس زندگی می‌کنند.
دولت ترکیه چند ماه پیش اعلام کرد که برای ساماندهی و ارائه خدمات به پناهجویان سوری بیش از 32 میلیارد دلار هزینه کرده ولی به رغم وعده سه میلیارد یورویی، تنها 850 میلیون یورو کمک از کشورهای اروپایی دریافت کرده است.
حدود دو هفته پیش سران اتحادیه اروپا طی جلسه ای که در بروکسل بلژیک برگزار شد، پرداخت سه میلیارد یورو کمک مالی به ترکیه را به منظور مدیریت مهاجران و جلوگیری از مهاجرت پناهجویان سوری به اروپا تصویب کردند.
ترکیه از سوی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان نیز 'کشور میزبان بیشترین تعداد پناهجو در جهان' و از سوی صندوق کودکان ملل متحد نیز 'کشور میزبان بیشترین تعداد کودکان پناهجو در جهان' معرفی شده است.
خاورم/1905

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال