رییس مجلس ملی ترکیه امروز انتخاب می شود

آنکاراـ ایرناـ رییس مجلس ملی ترکیه در نظام جدید حکومتی و روسای کمیسیون های مجلس، در نشست امروز نمایندگان انتخاب می شوند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، مجلس ترکیه 600 نماینده دارد و برای انتخاب رییس مجلس ترکیه دوم سوم آرای مجموع نمایندگان(400 رای) لازم است که در این رای گیری، اگر نامزدی حد نصاب لازم را کسب نکند، در مرحله دوم با همین نسبت رای گیری انجام می شود و اگر در این مرحله نیز رییس مجلس انتخاب نشود، با رای نصف به اضافه یک رای(301 رای) رییس مجلس ترکیه برگزیده خواهد شد.
مهلت ثبت نام نامزدهای ریاست مجلس از روز یکشنبه گذشته آغاز و روز گذشته پایان یافت که در این مدت زمان، بینالی یلدریم نخست وزیر سابق ترکیه از حزب عدالت و توسعه، مرال دانیش بشتاش نماینده شهر سیرت از حزب دموکراتیک خلق ها، اردوغان توپراک نماینده شهر استانبول از حزب جمهوری خواه خلق و خیرالدین نوح اوغلو نماینده شهر استانبول از حزب نیک، نامزدی خود را برای کسب کرسی ریاست مجلس ملی ترکیه اعلام کردند.
بر اساس پیش بینی ها و با توجه به ترکیب ائتلاف سیاسی نمایندگان، انتخاب رییس مجلس ترکیه در مرحله سوم انجام خواهد شد.
بینالی یلدریم نخست وزیر سابق ترکیه و نماینده شهر ازمیر از شانس بیشتری برای در اختیار گرفتن بیست و هفتمین دوره مجلس جمهوری ترکیه برخوردار است.
دوره نمایندگی مجلس ترکیه پنج سال است.
خاورم/1905

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال