نشان خادمی حضرت معصومه(س) به شهردار نبطیه اهدا شد

قم - ایرنا - نشان خادمی افتخاری حرم حضرت معصومه (س) و همچنین عنوان شهروندی افتخاری قم به «احمد کحیل» شهردار نبطیه و «حاتم حرب» مسئول فعالیت شهرداری های حزب الله در جنوب لبنان روز پنجشنبه اهدا شد.

به گزارش ایرنا، در نشست مشترک میان شهرداران قم و نبطیه لبنان که در محل شهرداری قم برگزار شد، با هماهنگی حرم حضرت معصومه(س)، هیات لبنانی مهمان، نشان خادمی افتخاری حرم حضرت معصومه (س) و همچنین شهروندی افتخاری قم دریافت کردند.
پیش از این اردیبهشت امسال در حاشیه برگزاری هفته فرهنگی قم در نبطیه لبنان، نشان شهروندی افتخاری نبطیه به سیدمحمدرضا سقائیان نژاد شهردار قم اهدا شد.
شهردار قم، در این دیدار، با بیان اینکه قم شهری تاریخی و خاص در عالم شیعه است، گفت: وجود حرم حضرت معصومه(س)با کرامت های مختلف، مسجد مقدس جمکران، مراجع عظام تقلید، تدریس طلاب 120 کشور جهان، از جمله ظرفیت های مهم این استان است.
سید مرتضی سقائیان نژاد، لبنان را کشور دوست و برادر دانست و افزود: قم آمادگی کامل برای تبادل تجربه های فنی و تخصصی در بخش شهرسازی و امور شهری دارد که زمینه مناسب برای تبادل این تجربه ها فراهم شده است.
وی ادامه داد: برگزاری هفته فرهنگی قم در نبطیه راه را برای عملیاتی کردن ظرفیت ها و اشتراک های میان این 2 شهر باز کرده است که امیدواریم با اجرای مفاد تفاهم نامه امضا شده میان شهرداران این 2 شهر پیوندهای جدید بیشتری ایجاد شود.
شهردار قم، شروع پیوندهای این 2 شهر را فرهنگی دانست و گفت: قم و جنوب لبنان دارای اشتراک های فرهنگی بسیار زیادی اند که این ها موجب می شود تا اراده قوی میان این 2 شهر مهم برای گسترش همکاری در زمینه های مختلف فرهنگی، عمرانی، آموزشی، فنی و تخصصی بیشتر باشد.
وی با اشاره به شناخت خود از نبطیه و ظرفیت های جنوب لبنان گفت: در سال 86 بازدیدی از لبنان به منظور برنامه ریزی برای آموزش شهرداران جنوب این کشور داشتم که نتیجه آن، برگزاری دوره های آموزشی برای شهرداران جنوب لبنان در شهرهای تهران، مشهد و اصفهان بود.
مسئول فعالیت شهرداری های حزب الله در جنوب لبنان نیز در این دیدار ضمن قدردانی از استقبال مسئولان قم گفت: قم محدود به مکان جغرافیایی نیست بلکه یک روح است که موجب می شود تا همه شیعیان خود را اهل قم بدانند و ما نیز اگرچه از اهل جبل عامل هستیم ولی خود را اهل این شهر مقدس می دانیم.
حاتم حرب، مقاومت را نقطه مشترک میان جبل عامل و قم دانست و گفت:جبل عامل (منطقه جنوب لبنان) معروف به مقاومت و علم و پیشوایی در علم و مقاومت در لبنان است.
وی تاکید کرد: نمایشگاه فرهنگی قم در نبطیه پایه ای برای افزایش تعامل های فرهنگی، ورزشی و اقتصادی میان قم و نبطیه به وجود آورد که این سفر نیز در راستای استمرار روابط مشترک میان این 2 استان است.
شهردار شهر نبطیه نیز در این دیدار، پیوند بین قم و نبطیه را رابطه یک مکتب و نیز پیوندی معنوی و ارزشی دانست و ادامه داد: هفته فرهنگی قم، بنیانگذار چنین رابطه ای نبود چرا که این رابطه ریشه در تاریخ و پیشینه این 2 شهر دارد بلکه این هفته توانست آن را تعمیق و گسترش دهد.
احمد کحیل با تقدیر از رایزنی فرهنگی ایران در لبنان برای زمینه سازی اجرای این رویدادهای فرهنگی در لبنان ادامه داد: هفته فرهنگی قم رخداد فرهنگی بسیار مهم به تمام معنا در لبنان بود که استقبال گسترده مردم نبطیه از آن دلالت بر جایگاه ویژه قم در دل مردم جنوب لبنان دارد.
وی با دعوت از شهردار قم برای سفر به نبطیه ادامه داد: قم و نبطیه ظرفیت های مهمی برای گسترش همکاری ها دارند که شناخت توانایی این 2 شهر در گسترش همکاری ها می تواند بسیار اثرگذار باشد.
شهردار نبطیه با اشاره به اهدای نشان خادمی افتخاری حرم حضرت معصومه(س)گفت: این نشان مستحق شهدا است بنابراین آن را تقدیم به آنان می کنیم و برای ادامه راه شهدا از آنها طلب یاری داریم.
به گزارش ایرنا، برگزاری هفته فرهنگی قم اواخر اردیبهشت امسال در نبطیه لبنان فصل جدیدی از روابط فرهنگی و اقتصادی میان قم و نبطیه را آغاز کرد.
با گذشته حدود 2 ماه از برگزاری این نمایشگاه، تاکنون چندین جلسه در قم و نبطیه برای استمرار و گسترش روابط میان 2 شهر مهم برگزار شد که سفر شهردار و رئیس شورای شهر نبطیه و همچنین مسئول شهرداران حزب الله در جنوب لبنان به قم گام عملی دیگری در تقویت و توسعه این پیوندها است.
مسئولان شهر نبطیه لبنان عصر چهارشنبه در نخستین روز سفر خود با حجت الاسلام رحیمیان تولیت مسجد جمکران دیدار کردند.
همچنین این هیات لبنانی، امروز ضمن دیدار با مدیرکل ورزش و جوانان و شهردار قم، از مجموعه ورزشی شهید حیدریان و برخی واحدهای صنعتی شکوهیه دیدن کردند.
دیدار از برخی مجموعه های ورزشی، پروژه های عمرانی و کارگاه های تولیدی صنایع دستی و همچنین ملاقات با استاندار قم از دیگر برنامه های سفر این هیات لبنانی است.
7404/ 6133/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال