نگاهی به نمایشگاه های هنری تهران؛

گالری گردی با «دوست خیالی من» در «نفر آباد»

تهران - ایرنا - پایان این هفته چند نمایشگاه جدید هنری در گالری های تهران افتتاح می شود که فرصت خوبی برای دوستداران هنرهای تجسمی فراهم می آورد تا با دیدن آثاری جدید، روحشان را صیقل دهند.

ارسطو معتقد بود هنر در عین حال که به کمال اخلاقی می‌انجامد، تفنن و لذت را نیز در بر دارد و بارها تاکید کرده است تأثیر تراژدی بر احساسات مخاطبان موجب تزکیه و پالایش هیجانات آن‌ها می‌شود.
گالری های تهران در عصر جمعه میزبان نمایش آثار جدید هنرهای تجسمی هنرمندان جوان و پیشکسوت کشور هستند.

*«نفرآباد» در گالری تم
نمایشگاه گروهی عکس با موضوع محله نفرآباد روز جمعه 22 تیر افتتاح و تا 31 تیرماه در گالری تم برگزار خواهد شد
در توضیح این نمایشگاه آمده است: «محله نفرآباد، در منطقه 20 شهرداری تهران قرار دارد و هسته اولیه شهر ری امروزی به حساب می‌آید. پایه نفرآباد در زمان شاه طهماسب صفوی گذاشته شد. این محله در حال حاضر یک کیلومتر مربع مساحت دارد و حدود 9900 تن، که جمعی از آنها تبعه افغان نیز هستند، در آن سکونت دارند. اکنون چند سالی‌ست که به جهت طرح توسعه حرم حضرت عبدالعظیم، در دستور کار تولیت آستان قرار دارد و برای تحقق بخشیدن این امر، با همکاری شهرداری تهران، اقدام به خرید و سپس تخریب منازل مسکونی محله کرده‌اند.
با وجود این، هنوز هم کسانی هستند که با وجود فقر و فشار توامان، دل در گرو خاطرات، تاریخچه خانواده، هویت و قدمت محله خود دارند و حاضر به فروش منزل خود نیستند و با تمام سختی و نا امنی که وجود دارد، به محله خود عشق می‌ورزند. تلاش این نمایشگاه تا حد امکان، ارائه عکس‌هایی از مناظر امروزی، فضاهای داخلی، چهره اهالی و عناصری است که هویت مردم « نفرآباد» را شکل می‌داد.»
گالری تم واقع درخیابان کریم خان، نجات اللهی شمالی، کوچه زبرجد، پلاک 10 است.

*«دوست خیالی من ' در گالری فردا
نمایشگاه «دوست خیالی من» با آثاری از هنرمندان تصویرگر و نقاش 22 تیرماه در گالری فردا برپا می‌شود.
این نمایشگاه به همت سارا آتش ‌هوش و علیرضا اوجی برپا شده که در حقیقت ادامه نمایشگاهی با همین عنوان است که در دی ماه سال قبل برپا و با استقبال بسیار زیادی همراه شد.
در این نمایشگاه بیش از 200 اثر روی دیوار خواهد رفت و در بخشی از معرفی آن آمده است: «خیال پردازی امریست عادی که در همه ما وجود دارد این رویا پردازی ها باعث می شوند در خلوت خود موجوداتی را ببینیم که دیده نمی شوند اما وجود دارند و همیشه مانند یک دوست خیالی کنار ما قرار می گیرند. این دوست می تواند تصویری از خوشی ها و ناخوشی های ما باشد و یا می تواند کودک درونی ما باشد که سالهاست آن را از دیگران پنهان کرده ایم .»
گالری فردا واقع در خیابان کریمخان زند، زیر پل کریم‌خان، خیابان حسینی، کوچه اعرابی 6، پلاک 2 واحد 2 است.

* «و این منم» در گالری ایوان
نمایشگاه گروهی زنان نقاش روز جمعه ٢٢ تیرماه در گالری ایوان افتتاح می شود و تا سه شنبه، 2 مرداد ماه ادامه خواهد داشت.
در این نمایشگاه هر نقاش اثری ارائه داده است که به جهان درونی او نزدیک تر است و هستی زنانه خویش را به تصویر کشیده است.
این نمایشگاه شامل آثار نقاشی فرح اصولی، پروانه اعتمادی، میترا ابراهیمی، فیروزه اخلاقی، ثمیلا امیرابراهیمی، دلارام آشتیانی، سارا جعفری، پونه جعفری نژاد، پگاه جمالی، مریم حامد اسماعیلی، ایران درودی، شهرزاد دریازاده، الدوز رباطیان، فریده زریو، گلبرگ شعبانی، الیاناشمس لنگرودی، منیژه صحی، شبنم طلوع، هونیا عباسی، عطیه عطار زاده، فریبا فرقدانی، رعنا فرنود، زهرا قیاسی، میترا کاویان، فریده لاشایی، فرزانه محجوبی، ساغر مسعودی، معصومه مظفری، مهتا معینی، کتایون مقدم، نرگس موسوی و گیزلا وارگا سینایی می شود.
گالری ایوان به نشانی الهیه، خیابان مهدیه، خیابان جبهه، خیابان لسانی، نبش بن بست حمید، شماره ١ است.

*«نجوای خطوط» در نگارخانه آتشزاد
نمایشگاه گروهی آثار خوشنویسی و نقاشیخط روز جمعه 22 تیر ماه در نگارخانه آتشزاد افتتاح می شود تا 31 تیرماه دایر است.
متصدی این نمایشگاه فرانک محبی است و منیر آتشی، سهیلا احمدی، الهه امیر جلالی، شقایق بالندری، رامین تاج بخش، سهیل توفیق، منصور خرمی، مجید خندق آبادی، لیلا ذوقی، ایرج سلیمانزاده، مصطفی کارگر، فاطمه محبی، نوذر محمدی، شیوا مرادی، نگار مطهری، حجت اله نعمتی و هادی هنردوست، هنرمندانی هستند که آثارشان در این نمایشگاه به نمایش در می آید.
نشانی نگارخانه آتشزاد، خیابان شهید عباسپور (توانیر) شمالی، بعد از پل همت، نرسیده به میدان ونک، نبش کوچه هومان، شماره 23 است.

*«عکس‌های جدید» در گالری اُ
نمایشگاه تازه‌ای ازعکس‌های محمدرضا میرزایی روز جمعه 22 تیرماه 1397 به میزبانی گالری اُ در تهران گشایش می‌یابد و تا 9 مرداد ماه ادامه خواهد داشت.
در توضیح این نمایشگاه آمده است: «عکس ها تعدادی پرتره است، برخلاف آثار قبلی، اینجا چهره‌ها قابل تشخیص‌اند. گاهی در عین صمیمیت به دوربین زل زده‌اند و حتی می‌خندند و گاهی نقطه دیگری را نگاه می‌کنند. اما هنوز نور پر حجم و همیشگی میرزایی میان چیزی که می‌بینیم و خود آن چیز، فاصله می‌اندازد. این نور مدل‌ها و چیزها را برای لحظه‌ای کوتاه، از آنجا که هستند جدا می‌کند و در صحنه‌ای دیگر می‌نشاند»
آدرس گالری اُ، خیابان سنایی، خیابان شاهین (خدری)، پلاک 18، طبقه ی اول است.

*«پرواز بال می خواهد، نقاشی خیال» در گالری دارگون
نمایشگاه گروهی فوتو کلاژ و فوتومونتاژ به یاد محمد ابراهیم جعفری، شاعر و نقاش در 20 تیرماه در گالری دارگون افتتاح می شود و تا 29 تیرماه ادامه خواهد داشت.
در بخشی از این نمایشگاه آمده است: بازی؛ کودکی مان را به یاد می اورد، همه چیز از یک بازی شروع می شود، بازیِ گذشته با امروز، بازیِ بیرون با درون، بازیِ واقعیت با تخیل
گالری دارگون، واقع در خیابان شریعتی، پایین تر از حسینیه ارشاد، خیابان کوشا، خیابان بدیعی، بن بست بشر دوست، پلاک 14 است.

*«رنگ در رنگ» در نگارخانه نقش ‌جهان
نمایشگاه نقاشی‌های «پریسا ترابی» 22 تیرماه در گالری «نقش جهان» تهران افتتاح می‌شود و تا 27 تیرماه ادامه خواهد داشت.
نگارخانه نقش ‌جهان در نیاوران، میدان یاسر به سمت تجریش، کوچه همایون‌فر، کوچه سعدی، کوچه حافظ، خیابان آیت‌الله محمودی، پلاک9 است.

*«فرم و محتوا» در گالری شلمان
نمایشگاه نقاشی و نقاشیخط کیوان نظام آبادی و مسعود آرانی 22 تیرماه در گالری شلمان افتتاح می شود و تا 27 تیر ادامه خواهد داشت.
در توضیح این نمایشگاه آمده است: «فرم قبل از محتوا درک می شود و محتوا فرم را تغییر می دهد، محتوا می تواند فرم را جلا ببخشد یا ویران کند، کلمه زیبا با فرم زیبا ما را به وجد می آورد.
اینجاست که فرم و محتوا با آهنگی شاعرانه به نقاشی نزدیک می شوند و مرز باریک میان نقاشی و نوشتن را جا به جا می کند.»
نشانی نگارخانه کاوه، خیابان ظفر،انتهای فرید افشار، خیابان دولتشاه غربی، خیابان پروین، کوچه تایباد، پلاک 26 است.

*«دوربین دات نت» در موزه امام علی (ع)
دهمین نمایشگاه عکس های برتر سال دوربین دات نت روز جمعه 22 تیرماه افتتاح و تا 2 مرداد ماه در موزه هنرهای دینی امام علی (ع) برگزارمی شود.
در این نمایشگاه، 405 فریم عکس منتخب سال 96 از 405 عکاس در اندازه 40 در 30 سانتیمتر به نمایش درمی آید.
عکس های حاضر در نمایشگاه از 890 عکاس شرکت کننده در نمایشگاه، توسط 8 تیم هیات انتخاب شامل عکاسان، خبرنگاران، گرافیست ها و ادیتورهای عکس برگزیده شدند.
موزه امام علی (ع) در خیابان حضرت ولی عصر (عج)، روبروی بزرگراه هاشمی رفسنجانی (نیایش)، بلوار اسفندیار واقع شده است.

*«پارسیس» در ارسباران
'نمایشگاه گروه هنری معرقکاران پارسیس' روز جمعه 22 تیر ماه افتتاح و تا 31 تیرماه برپا خواهد بود.
این نمایشگاه با 25 اثر معرق و حضور 6 هنرمند معرقکار با نام های پیام احمدی کاشانی، معصومه بهشتی روی، فاطمه جنابی، فاطمه حاج حسین تبریزی، عذرا فروتن فر و مریم نوروزی قراگزلو برگزارمی شود.
فرهنگسرای ارسباران واقع در خیابان شریعتی، بالاتر از پل سیدخندان، خیابان جلفا واقع شده است.
فراهنگ **9031 **1569

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال