مدرس بین المللی استانداردهای مدیریتی:

ضعف استانداردها، حوادث شغلی را بالا می برد

تهران - ایرنا - مدرس بین المللی استانداردهای مدیریتی گفت: رعایت نشدن الزامات قانونی در خصوص استانداردهای ملی و بین المللی عامل مهم بالارفتن حوادث کار است و حتی اگر 60 تا 70 درصد استانداردهای بین المللی در کشور رعایت شود، وضعیت مطلوبی خواهیم داشت.

علی جلالی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: وقتی که این الزامات قانونی در استفاده از استانداردها رعایت نشود، شاهد کاهش کیفیت محصولات تولیدی و بالا رفتن میزان حوادث کار در کشور خواهیم بود.
وی در خصوص مصادیق رعایت نکردن الزامات قانونی در ایران گفت: به عنوان مثال در مبحث آلودگی محیط زیست، الزامات قانونی ما با انگلیس متفاوت است؛ آنها برای ورود فاضلاب به رودخانه ها، پلیس رودخانه دارند اما چنین ارگانی در ایران نداریم.
مدرس بین المللی استانداردهای مدیریتی در مورد دلیل دیگر ضعف استاندارد در ایران، افزود: در حوزه کیفیت محصول هم توقع مشتریان در ایران در سطح بالا قرار ندارد به دلیل اینکه رقابت بین تولیدکنندگان سنگین نیست و این موضوع در مورد بازار خودرو ما مصداق دارد؛ به دلیل اینکه در ایران بازار خودرو انحصاری است، توقع مشتری نیز پایین است.
جلالی گفت: در کشور ما قانون وجود دارد اما قانون کنونی نیاز به بازنگری دارد و حتی بسیاری از قوانین ما قدیمی است و متناسب با تکنولوژی به روز نشده است.
وی ادامه داد: تکنولوژی های موجود در کشور هم نسبت به زمان تغییر نیافته و مربوط به گذشته است و این مساله یکی از مشکلات اساسی در حوزه استاندارد محسوب می شود؛ به عنوان مثال در صنعت سیمان و ریخته گری تکنولوژی های فرسوده موجب آلودگی های هوا و محیط زیست می شود. اینها عواملی است که شرکت ها و سازمان ها باید به آن توجه و به ارتقای سطح استانداردهای موجود خود اقدام کنند.
جلالی در مورد رعایت استانداردها نیز گفت: اگر بتوانیم حدود 60 تا 70 درصد این نوع استانداردهای موجود را رعایت کنیم نیز وضعیت استاندارد قابل قبول خواهد شد.
وی افزود: در حال حاضر صنایعی که تکنولوژی های پیشرفته تری دارند، نظارت قانونی بیشتری بر آنها می شود و وضعیت آنها هم بهتر است اما وضعیت صنایعی که دارای تکنولوژی قدیمی تر و کمتر تحت نظارت نهادهای قانونی هستند، از نظر استاندردها نامناسب تر است.

* کتاب سیستم یکپارچه مدیریت IMS منتشر شد
مدرس بین المللی استانداردهای مدیریتی گفت: با توجه به انتشار نسخه جدید استاندارد سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی (ISO 45001:2018) در مارس سال 2018 میلادی توسط سازمان جهانی استاندارد و با توجه به اینکه به روزرسانی سیستم بهداشت و ایمنی شغلی در دنیای کسب و کار امروز امتیازی جهانی محسوب می شود، ویرایش قبلی این استاندارد (18001:2007 OHSAS) از مارس سال 2021 از اعتبار ساقط خواهد شد.
کارشناس بین المللی در حوزه استاندارد، در پاسخ به این سوال که چقدر این استانداردها در ایران اثربخش بوده است، توضیح داد: در زمینه استانداردهای ایمنی و بهداشت شغلی در ایران به خوبی فرهنگ سازی نشده است و هر روز شاهد حوادث شغلی بسیاری هستیم؛ به طوری که بسیاری از سازمان ها حتی وسایل حفاظت فردی ابتدایی هم در اختیار کارگران قرار نمی دهند.
وی همچنین در مورد وضعیت استاندارد سیستم مدیریت زیست محیطی (ISO 14001:2015) در ایران اظهار داشت: بسیاری از کارخانجات هنوز از تکنولوژی قدیمی که آلاینده هستند، استفاده می کنند که نیاز به سرمایه گذاری در این خصوص است.
کارشناس حوزه استاندارد گفت: معمولا استانداردهای به روز دنیا را سریعا ترجمه و در اختیار صنعتگران قرار می دهیم ولی مشکل ما در اجرا و پیاده سازی این استانداردها است.
وی اظهار داشت: در حال حاضر واحدهای صنعتی و خدماتی به دلیل مشکلات اقتصادی بیشتر به فکر پرداخت حقوق کارگران و رفع نیازهای اولیه خود هستند تا اینکه بخواهند از طریق تفکری استراتژیک سازمان خود را استانداردسازی کنند.
جلالی اظهار امیدواری کرد که با نظارت دقیق تر ارگان های قانونی مانند سازمان ملی استاندارد ایران، سازمان حفاظت محیط زیست و اداره کار، رفاه و تامین اجتماعی و همکاری واحدهای صنعتی و خدماتی بتوان از طریق فرهنگ سازی وضعیت پیاده سازی استانداردها را در کشور بهبود داد.
کتاب سیستم یکپارچه مدیریت IMS مشتمل بر استانداردهای ISO 9001:2015, ISO 14001:2015, ISO 45001:2018 ، ترجمه علی جلالی همراه با متن انگلیسی است.
این کتاب در 266 صفحه توسط شرکت DAS به چاپ رسیده است. طبق این ویرایش، سیستم یکپارچه مدیریت سازمان هایی اعم از تولیدی یا خدماتی راکه نیاز بیشتری به آموزش مدیریت زیست محیطی، کیفیت و ایمنی و بهداشت شغلی دارند، قادر می سازد استانداردهای مهمی را اجرا و گواهینامه آن را اخذ کنند.
اجتمام *2181*1834

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال