وزیر دفاع روسیه: ایران نقش کلیدی در ثبات سوریه دارد

مسکو - ایرنا - وزیر دفاع روسیه گفت که ایران و ترکیه نقش کلیدی در ثبات وضعیت سوریه ایفا می کنند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از خبرگزاری ریانووستی، سرگئی شایگو در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی ایل جورناله تصریح کرد: ایران همانند ترکیه از نظر تاریخی یکی از بازیگران اصلی منطقه است و ایفاگر یکی از کلیدی ترین نقش ها در حل مساله سوریه و ثبات در این کشور است.
وی خاطرنشان کرد: ایران همراه با روسیه و ترکیه یکی از ضمانت کنندگان فرآیند آستانه است که هدف آن یافتن راه حل نهایی برای حل بحران سوریه است.
شایگو درباره احتمال ارسال سامانه موشکی اس- 300 به سوریه نیزگفت: دمشق هیچ درخواستی مبنی بر ارسال سامانه اس 300 به این کشور نداشته است، اما روسیه آمادگی دارد درباره این موضوع با مقامات سوریه گفت و گو کند.
شایگو تصریح کرد: اس 300 یک سامانه دفاعی است و هیچ تهدیدی برای امنیت ملی کسی به حساب نمی آید، این سامانه تنها قادر است حملات هوایی را دفع کند وعلاوه بر این تصمیم به ارسال این نوع تسلیحات به هر کشور خارجی براساس درخواست آن کشور اتخاذ می شود.
وزیر دفاع روسیه خاطرنشان کرد: پس از تجاوز نظامی آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه بر ما روشن شد که این کشور نیاز به سامانه های دفاع ضد هوایی مدرن دارد و به همین خاطر روسیه اعلام کرد که آماده بررسی موضوع ارسال اس 300 به سوریه است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به راهبرد آمریکا در جنگ سوریه گفت: نمی توان با اظهارات منتشر شده نمایندگان کنگره و کارشناسان دولت آمریکا، به ماهیت راهبرد این کشور در سوریه پی برد.
وزیر دفاع روسیه افزود: در آغاز صحبت از نابودی داعش بود اما بعدا صحبت از جلوگیری از تولد مجدد داعش شد و اکنون اظهاراتی در باره حفظ حضور (آمریکا) در سوریه برای مبارزه با نفوذ فرضی ایران می شود.
وی ادامه داد: به نظر می رسد که هدف اصلی امریکا جلوگیری از ثبات سوریه، طولانی کردن جنگ و تهدید تمامیت ارضی این کشور باشد. در مناطق تحت کنترل آمریکا، به شبه نظامیانی که فعالانه علیه دولت سوریه می جنگیدند، آموزش، سلاح و مهمات داده می شد. در آن زمان که ائتلاف بین المللی تحت رهبری آمریکا با داعش مبارزه می کرد، اراضی در دست تروریست ها نیز افزایش یافت.
شایگو همچنین با اشاره به موضع روسیه در قبال تنش میان ایران و رژیم صهیونیستی گفت: موضع ما حل اختلافات از طریق گفت گو و نه از طریق استفاده از زور نظامی یا نقض حقوق بین المللی است.
اروپام**1346**1590

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال