کلانتری: برای تخصیص حقابه تالاب ها برنامه ریزی شود

تهران- ایرنا- رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با توجه به وضعیت تالاب ها باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم که رودخانه ها به مقصد خود برسند و حقابه تالاب ها تخصیص داده شود.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، عیسی کلانتری در نشستی با اعضای انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: محیط زیست جایگاه اصلی خود را پیدا نکرده است، در گذشته محیط زیست فقط سازمان شکاربانی بود به همین دلیل، این سازمان هیچ وقت مدعی آب نبوده است اما در حال حاضر محیط زیست مدعی سهم خود شده و مطالبه ‌اش این است که رودخانه ‌ها باید به مقصد خود سرازیر شوند و حقابه تالاب ‌ها تخصیص داده شود.

*** اگر به دریاچه ارومیه رسیدگی نمی شد اکنون خشک شده بود
معاون رییس جمهوری با اشاره به تثبیت سطح آب دریاچه ارومیه در چهار سال گذشته گفت: اگر به این دریاچه رسیدگی نمی ‌شد تاکنون خشک شده بود.
وی افزود: بر اساس برنامه ‌ریزی دانشگاه صنعتی شریف برای نجات دریاچه ارومیه، 12 سال زمان نیاز است تا دریاچه کاملا احیا شود.
وی با بیان اینکه منبع دریاچه‌ ارومیه از دو راه رودخانه ها و بارش تامین می ‌شود، گفت: بیشترین حجم از سوی رودخانه ‌ها تامین می‌ شود در حالی که ساخت 37 سد روی رودخانه‌ های منتهی به دریاچه ارومیه، این دریاچه را از اصلی‌ ترین منبع آب آن محروم کرده است.
کلانتری افزود: مشکلات دریاچه ارومیه باعث شد تا فشار خون مردم تبریز به اندازه‌ یک‌ دهم بار افزایش یابد حتی بررسی ها نشان داده است که زنبور عسل در این هوا راه خود را گم می‌کند و دیگر نمی‌ تواند به کندو برگردد.

*** خودکفایی نه به هر قیمت
کلانتری گفت: ممکن است توان خودکفا شدن را در دو یا سه محصول داشته باشیم اما این به بهای از دست دادن سایر محصولات است زیرا ما ظرفیتی برای خودکفایی در تمام محصولات نداریم.
وی اظهار داشت: خودکفایی، یعنی افزایش تولید بیش از افزایش جمعیت، به عنوان مثال شاید بتوانیم در گندم خودکفا شویم اما باید به عواقبی که در انتظار سایر محصولات آبی کشور است، نیز بیندیشیم.
وی اظهار داشت: می ‌توانیم در یک محصول به جای 100 درصد، 80 درصد خودکفا شویم و در مقابل نظم اقتصادی را حفظ کنیم، با شرایط فعلی منابع آبی فقط می توانیم در دو تا سه محصول به خودکفایی صد در صدی برسیم.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در رسیدن به خودکفایی یک محصول باید مزیت های آنهم در نظر گرفته شود در حالی که ما در چهار محصول شیر، شکر، برنج و گوشت قرمز مزیت نسبی نداریم بنابراین نباید برای رسیدن به خودکفایی این محصولات اصرار کنیم ، کشور ما فقط در تولید کیوی مزیت نسبی دارد.
کلانتری درباره مصرف آب در بخش کشاورزی گفت: کشاورزی 88 درصد از منابع آبی کشور را مصرف می ‌کند، یکی از مشکلات کشاورزی ما، آبیاری تحت فشار است حتی زمانی که آبیاری غرقابی داشتیم، 30 درصد آب به زمین نفوذ می‌کرد اما در روش تحت فشار، آب به میزان زیادی هدر می ‌رود.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: حفظ عوامل خودکفایی مانند آب، خاک و خورشید از خودکفایی مهمتر است؛ باید آب و خاک را حفظ کنیم، باید در تولید محصولات کشاورزی یک نقطه بهینه را مد نظر داشته باشیم، به عنوان مثال در گندم خودکفا هستیم و حدود دو سال است که وارد نمی‌کنیم اما در تولید روغن نباتی هیچ‌ وقت نمی‌توانیم خودکفا باشیم.

*** نیاز سالانه کشور به 200 محیط بان جدید
کلانتری در ادامه درباره مشکلات دانشکده‌ محیط زیست گفت: ما در کشور 44 دانشکده‌ محیط زیست داریم که کارشناس تربیت می‌ کنند در حالی که نیاز اصلی سازمان حفاظت محیط زیست محیط‌ بان و تربیت آنها است، در حال حاضر 50 درصد جمعیت این سازمان محیط‌ بان هستند که باید به 65 درصد برسد، ما در کشور سالانه به 200 محیط‌ بان جدید نیاز داریم.
علمی 9014**2017

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال