21 کیلومتر از تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه حفاری شد

ارومیه- ایرنا- معاون اجرایی طرح انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه گفت: 21 کیلومتر از تونل انتقال آب از این سد به سمت دریاچه ارومیه حفاری شده است.

میکاییل بهادری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران رسانه های محلی و سراسری با بیان اینکه طول این تونل انتقال آب 36 کیلومتر است، افزود: حفاری توسط 2 دستگاه مکانیزه /TBM/ از ورودی و خروجی این تونل توسط قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) در حال انجام است.
وی با اشاره به اینکه بخش میانی این تونل نیز در حال حفاری دستی است، ادامه داد: تاکنون 9 هزار و 500 میلیارد ریال برای این طرح هزینه شده است.
به گفته وی طبق برنامه ریزی ها طرح حفاری تونل برای انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه در سال 1399 به اتمام می رسد و با بهره برداری از آن سالانه 600 میلیون مترمکعب آب به پیکره دریاچه منتقل می شود.
معاون اجرایی طرح انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه، گفت: پیشرفت فیزیکی کل طرح بیش از 50 درصد، تونل 62 درصد و سد کانی سیب 43 درصد است.
بهادری با اشاره به اینکه اعتبار اولیه این طرح 20 هزار میلیارد ریال برآورد شده است، ابراز امیدواری کرد با تامین اعتبار مورد نیاز، مشکلی در مسیر اجرای طرح ایجاد نشود.
وی با اشاره به اینکه کل آورده سد کانی سیب و بند 'بادین آباد' یک میلیارد و 80 میلیون مترمکعب است، بیان کرد: این طرح نقش مهمی در احیای دریاچه ارومیه خواهد داشت.
به گزارش ایرنا در حال حاضر تراز دریاچه ارومیه یکهزار و 270 متر و 67 سانتی متر برآورد شده که 2 سانتی متر بیشتر از زمان مشابه سال گذشته است.
دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت 10 سال به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.
2093/3072

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال