استوانه اصلاح و عمل در دولت-اداره کل پژوهش

تهران- ایرنا- یکی از گلایه های جدی روحانی به ویژه در کشاکش رقابت های انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری، عدم حمایت برخی مدیران اجرایی از خط مشی دولت بود. با این حال، روحانی در کنار خود شاهد حضور چهره ای اصلاحاتی است که همچون قاطبه این جریان دفاعی تمام قد را از دولت به عمل آورد.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، چهارده ماه پیش زمانی که بسیاری از ناظران گمانه زنی هایی را در مورد حضور نامزدی همسو با «حسن روحانی» در رقابت های انتخاباتی مطرح می ساختند، کمتر کسی گمان می کرد معاون اول دولت یازدهم در قامت یک رقیب، نامزدی خود را اعلام داشته و ثبت نام کند.
در آن شرایط «نامزد پوششی» عنوانی بود که عمدتا رقبای روحانی به کار می بردند تا تعبیر خود از رجل سیاسی همگام با رییس جمهوری در رقابت های انتخاباتی را آشکار سازند.
از منظر گروهی از حامیان دولت هم تعدد چهره های رقیب و همپیمانی طبیعی آنان برای به چالش کشیدن کارنامه دولت یازدهم، حضور نامزدی همسو و مدافع روحانی را الزامی می ساخت.
حضور جهانگیری در رقابت های انتخاباتی موجب نگرانی جریان های مخالف دولت و رقبایی شد که امید داشتند رییس دولت یازدهم را به رییس جمهوری تک دوره ای مبدل سازند. به همین خاطر از همان ابتدای ثبت نام جهانگیری به عنوان نامزد انتخابات، شماری از رسانه های طرف مقابل شایعاتی مبنی بر نارضایتی روحانی از اقدام معاون اول را منتشر ساخته و مدعی شدند برخی اصلاح طلبان با گسیل جهانگیری به گود انتخابات مقاصدی چون دور زدن رییس دولت یازدهم، امتیازگیری از کابینه دوازدهم و قدرت نمایی درون ائتلافی با اعتدالیون و اصولگرایان میانه را دنبال می کنند؛ شایعاتی که البته نتوانست تاثیری را بر فرایند کلی انتخابات برجای گذارد.
سیر رقابت ها به ویژه ماوقع مناظره های تلویزیونی نشان داد نگرانی رقبا بیراه نبوده و معاون اول تاثیری انکار ناپذیر در رقابت ها برجای گذاشت. دفاع جانانه جهانگیری از روحانی چنان بود که در رسانه های مجازی و افواه عمومی از وی تصاویر و عناوینی مرکب با قهرمان فیلم ها و داستان های تخیلی ارائه شد.
جهانگیری که بدون هزینه ای انتخاباتی، از صدا و سیما با مخاطبان سخن می گفت، خود را نماینده جریان اصیل سیاسی دانست که سال ها از عرصه رقابت کنار گذاشته شده و قصد دارد با پشتیبانی از دولت و اصلاح روندهای ناصواب گذشته کشور را به سوی خروج از چالش ها پیش برد.
رویکردهای جهانگیری در تشریح چالش های دوره اجرایی پیشین، جایگاه وی در راس ستاد فرماندهی اقتصادی مقاومتی و نقش برجسته معاون اول در تصمیم گیری های دولت و فرایند مبارزه با آفات اقتصادی سبب شد تا هم از سوی جریان های رقیب در انتخابات و هم وابستگان دولت پیشین هدف حملات گسترده سیاسی و تبلیغاتی قرار گیرد.
با پایان انتخابات زمزمه های کاهش وزن معاون اول در تصمیم گیری های دولت امتدادی برای حملات پیشین بود. در این شرایط حتی برخی از جهانگیری به عنوان گزینه ای برای شهرداری تهران نام برده و کوشیدند راهی را برای انتقال وی از پاستور به بهشت جست وجو کنند. این در حالی بود که اعلان تصمیم ستاد اقتصادی دولتی در فروردین ماه امسال از سوی جهانگیری مبنی بر تثبیت نرخ 4200 تومانی ارز، بی اساس بودن چنین شایعات و حملاتی را نشان داد.
به سنگ نشستن تیرهایی که از هر کرانه به سوی معاون اول روانه می شد سبب چینش سناریویی تازه شد تا شاید این بار فشار برخی اعضای کابینه عامل استعفای خیالی جهانگیری عنوان گردد. نکته قابل تامل اینکه شایعه کناره گیری جهانگیری از دولت همزمان با دور تازه حمله مخالفان به رئیس جمهوری و طرح ادعاهای وارونه درباره روحانی بر سر زبان ها افتاد.
در پاسخ به انتشار چنین شایعاتی بود که دو روز پیش سخنگوی دولت در توئیتی نوشت: حضور دکتر جهانگیری در کابینه نقطه قوت دولت دکتر روحانی است؛ همواره شاهد مواضع منطقی و امید آفرین از ایشان بوده ام. همچنین برخی رسانه ها به نقل از یک مقام آگاه در دولت نوشتند: هدف خبرسازی‌های دروغین و غیرواقعی و موهوم اخیر به امید ایجاد فضا برای انتخابات آینده، ناامید کردن مردم و حرکت در مسیر خواسته بیگانگان و آب به آسیاب دشمن ریختن است.
در نهایت، این سفر جهانگیری به اصفهان برای گشایش طرح توسعه فولاد سبا بود که به بسیاری از شایعات پایان داد. وی با تجربه سال ها استانداری در این استان صنعتی در دوره سازندگی، از ضرورت قرار گرفتن بخش های صنعتی در خط مقدم تولید و صادرات سخن گفت.
وی همچنین با تصریح اینکه «متاسفم که یک عده منتظرند ببینند چطور می توانند ملت را غارت کنند ولی ما حتما آنها را به موقع ادب خواهیم کرد» نشان داد استوانه اصلاح طلبی و عملگرایی دولت، مقاومتی فراتر از شایعات و چالش های پیش رو دارد.

پژوهش**9275**9279

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال