21 تیر ماه روز بدون پلاستیک؛

زمین را از بلعیده شدن نجات دهیم

تهران- ایرنا- ظروف یکبار مصرف و کیسه های پلاستیکی در حال بلعیدن کره زمین هستند و هیچ نقطه این سیاره‌ از آفات و صدمات آنها در امان نمانده است، وضعیتی که مشارکت همگانی و حمایت دولت ها را برای کاهش این آفت می طلبد.

به گزارش ایرنا، 21 تیرماه، دو مناسبت بسیار مهم را که چالش قرن حاضر نیز محسوب می ‌شود، به خود اختصاص داده است؛ روز جهانی جمعیت و روز ملی بدون پلاستیک، جالب است که این دو موضوع به ظاهر متفاوت، بسیار با هم مرتبط هستند زیرا افزایش جمعیت در جهان، رابطه مستقیم با افزایش تولید و مصرف پلاستیک و در نتیجه انباشت غیرقابل کنترل پسماند های آن دارد.
در ایران بیست و یکم تیرماه به نام روز بدون پلاستیک شناخته می ‌شود و در سایر کشورها، روزهای دیگری را به این مناسبت نامگذاری کرده‌اند.
در طی سال ها و با افزایش جمعیت، پلاستیک جزو وسایل لاینفک زندگی بشر شده و ادامه حیات بدون آن برای انسان متصور نیست، مشغله کاری شاید یکی از دلایل وفور استفاده از انواع این لوازم در قالب ظروف یکبار مصرف باشد؛ سفره، لیوان، قاشق، بشقاب و بسیاری اقلام دیگر که بعد از استفاده دیگر نیازی به شستن ندارند، شاید علت گرایش افراد به مصرف آنها باشد.
اما این آسایش طلبی بی تردید به بهای گزاف تمام می شود و چه بسا روزی فرا برسد که کیسه ها و پسماندهای پلاستیکی انسان ها را احاطه کرده باشند.
بنابر آمار اعلام شده از سوی سازمان حفاظت محیط زیست، با توجه به توسعه صنایع پتروشیمی، نفت و پیروی از الگوهای مصرف گرا،سالانه بیش از یک صد میلیون تن پلاستیک در دنیا تولید می‌ شود.
از طرفی دیگر استفاده از ظروف یک بار مصرف در میهمانی ها و سفرها، ایران را جزو 10 کشور پرمصرف در زمینه ظروف یکبار مصرف قرار داده است. بی توجهی به مصرف نایلون و پلاستیک باعث شده تا روزانه 58 هزار تن زباله در شهرها و روستاهای کشور تولید شود که این میزان تولید با استانداردهای جهانی و میزان تولید زباله در کشورهای صنعتی فاصله بسیار دارد.
آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل به مناسبت روز جهانی محیط زیست ( پنجم ژوئن - 15 خرداد) هشدار داد که اگر روند آلودگی اقیانوس ها به وسیله پلاستیک ادامه یابد، تا سال 2050 اقیانوس ها بیشتر از جمعیت ماهی ها، پلاستیک خواهد داشت.
به گفته وی هرسال بیش از هشت میلیون تن پلاستیک در اقیانوس ها رها می شود، اکنون تعداد میکروپلاستیک های موجود در دریا از ستاره های کهکشان ما بیشتر است.
با توجه به اهمیت کاهش مصرف پلاستیک در زندگی روزمره شعار روز جهانی محیط زیست نیز با موضوع پلاستیک و با مضمون 'حذف آلودگی پلاستیک' تعیین شده بود.
کره زمین توسط ظروف یکبار مصرف و کیسه های پلاستیکی در حال بلعیده شدن است و هیچ نقطه از این سیاره‌ بی‌نظیر، از آفات و صدمات آنها در امان نمانده است.
در راستای تلاش برای کنترل مصرف محصولات پلاستیکی، از سال 1391 روز 21 تیرماه در تقویم ملی به عنوان روز بدون پلاستیک نامگذاری شد تا مقدمه ای برای جلب مشارکت‌ های مردمی در استفاده کمتر از کیسه ‌های نایلونی باشد.
بر این اساس، سازمان حفاظت محیط زیست چند راهکار حذف و یا کاهش استفاده از ظروف یکبار مصرف و کیسه‌های نایلونی را که پایبندی به آنها بسیار ساده است، پیشنهاد می‌کند؛
- در مهمانی ‌ها، مسافرت‌ها، جلسات و نشست ‌های خانوادگی و یا کاری، از ظروف دایم استفاده کنیم.
- اگر امکان استفاده مکرر از ظروف یکبار مصرف و کیسه‌ های پلاستیکی وجود ندارد، تا حد امکان از گرفتن یا خرید آنها اجتناب کنیم.
- به رستوران‌ها و مراکز تهیه‌ غذا پیشنهاد دهیم از پلاستیک کمتر استفاده کنند.
- به ‌جای دریافت کیسه‌ های پلاستیکی، هنگام مراجعه به مراکز خرید کیسه پارچه ‌ای همراه ببریم.
- به فروشگاه‌هایی مراجعه کنیم که کمتر از بسته بندی‌های پلاستیکی استفاده می‌کنند.
- هنگام قدم زدن در کنار ساحل و یا جنگل، زباله‌های پلاستیکی را جمع کنیم.
- یکدیگر را از اثرات زیانبار استفاده از کیسه‌ های پلاستیکی و ظروف یکبار مصرف آگاه و به پرهیز از استفاده از آنها دعوت کنیم.
- با تفکیک زباله‌های تر و خشک، به بازیافت پلاستیک کمک کنیم.

علمی 9014**2017

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال