وقتی مخالفان دولت خارج می خوانند

تهران- ایرنا- تندروهای حاکم بر کاخ سفید فروپاشی برجام را به چشم ضربه ای موثر به جمهوری اسلامی و سیاست های تهران در منطقه و سطح بین الملل می نگرند. در این شرایط انگیزه و دلایل همنوایی برخی گروه های مخالف دولت با تندروهای غربی بسیار پرسش برانگیز است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، جبهه تندروهای داخلی از ابتدای روی کار آمدن دولت «حسن روحانی»، سیاست خارجی وی به ویژه توافق هسته ای را به باد انتقاد گرفتند و زوال برجام، خوشایندترین خبری است که برای شنیدن آن لحظه شماری می کنند.
این جریان از مهرماه سال 92 و آغاز مذاکرات هسته ای در دولت یازدهم تاکنون دستاوردهای دیپلماسی را زیر سوال برده اند. اینک که آمریکا از برجام خارج شده، این گروه دولت را به واسطه بازگشت تحریم ها هدف حمله قرار داده اند حال آنکه پیشتر رفع تحریم های هسته ای از سوی واشنگتن را دستاوردی ناچیز در ازای اعطای امتیازات بزرگ قلمداد می کردند.
این اقلیت تندرو در ابتدا تحت عنوان «دلواپسان» مذاکره با غرب را بی فایده و تهدیدزا می خواندند اما برای برون رفت از یک دهه بحران غیرضروری در روابط خارجی ایران هیچ راه و حل و بدیلی ارائه نمی دادند. مخالفت شدید با همکاری تهران و آژانس، عضویت در «ان.پی.تی»، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و ... نمودی از رویکردهای دلواپسان در سال های اخیر بود. به موازات این مخالفت ها، در آمریکا نیز جریانی با نقش آفرینی تندروهای ضدایرانی و لابی های صهیونیستی و سعودی به راه افتاد تا مانع از توافق دولت «باراک اوباما» با تهران و دیگر طرف های برجام گردد.
خروجی گفت وگوهای دو ساله هسته ای اما نشان داد که می توان با قدرتمندترین بازیگران جهان پشت یک میز نشست و از موضع اقتدار و در جایگاه برابر برای اختلافات چاره جویی کرد. خروج ایران از ذیل بند هفتم منشور ملل متحد، لغو قطعنامه های شورای امنیت و شورای حکام، رفع تحریم ها، تداوم غنی سازی و فعالیت های هسته ای صلح آمیز کشورمان تنها چند مورد از دستاوردهای برجام بود.
از نظر سیاسی نیز اجماع شکل گرفته علیه ایران فرو پاشید و اینک «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا قادر به احیای اجماع گذشته نیست. ایجاد و تعمیق شکاف بین آمریکا با اروپا و دیگر اعضای برجام هم گویای تاثیرگذاری توافق هسته ای بر مناسبات تهران و جهان است.
در حال حاضر که آمریکای ترامپ با تکیه بر ابزارهای مختلف سعی در به بن بست کشاندن توافق هسته ای دارد، تروئیکای اروپایی به همراه چین و روسیه در صدد تدوین و اجرای راهکارهای ملموس و عینی به منظور نجات برجام اند.
در چنین شرایطی که جهان علیه سیاست های کاخ سفید قد علم کرده، انتظار می رود در داخل کشور نیز چنین نگرشی شکل گیرد و با وحدت و انسجام داخلی، منافع ملی بر خواست ها و علایق جناحی اولویت یابد. بنابراین مخالفان دولت باید به برجام به عنوان پروژه ای ملی نگریسته و در مسیر خواست و اراده تندروهای غربی قرار نگیرند.
البته سنگ اندازی در مسیر اجرای برجام تنها منحصر به افراطی های داخلی و آمریکایی نیست و درون ساختارهای تصمیم سازی اتحادیه اروپا نیز چنین رویکردی آشکارا مشاهده می شود. در همین ارتباط به تازگی روزنامه «سازندگی» در گزارشی نوشت: همزمان با تلاش های ایران و اروپا برای نجات برجام و رسیدن به یک نقطه مشترک، برخی در تلاش اند تا این مساله فرجامی نداشته و از تمام امکانات خود در جهت اخلال در این پروسه استفاده می کنند.
بنابر این گزارش، «الدار مامدو» کارمند سابق وزارت خارجه لیتوانی و تحلیلگر مسائل بین المللی در مقاله ای بیان داشته که طیفی در پارلمان اروپا به دنبال آن است تا طرح کشورهای این اتحادیه را که در رابطه با تسهیل سرمایه گذاری مستقیم در ایران بوده و مجوز آن را نیز بانک سرمایه گذاری اروپا صادر کرده اند، مسدود کند. اولین گام در این ارتباط در تاریخ 28 ژوئن و در ارتباط با مساله تحریم های آمریکا و معافیت بانک های اروپایی از این تحریم ها برداشته شد؛ موضوعی که با مخالفت و انتقاد برخی از کشورها مواجه شد.
بی تردید گروه هایی با توان تاثیرگذاری نسبی بر نهادهای تصمیم سازی اتحادیه، برجام را اسباب قدرت یابی بیشتر تهران ارزیابی کرده و با تمام توان خود علیه آن اقدام می کنند. در کنار لابی های صهیونیستی و برخی کشورهای منطقه، احزاب راست افراطی اروپا و پوپولیست های این قاره قرار می گیرند که هر یک بنابر دلایل خاص خود خواستار هدف قرار دادن اهداف و منافع ایرانند.
در ایالات متحده اما وضعیت به گونه ای متفاوت است. تندروهای آمریکایی طی حدود یکسال و نیم گذشته قدرت را همزمان در کنگره و دولت قبضه کرده اند. تغییراتی که ترامپ طی این مدت در کابینه خود ایجاد کرده دائما به سوی افراطی تر شدن در حرکت است. به ویژه با روی کار آمدن «مایک پمپئو» و «جان بولتون» به ترتیب در جایگاه های وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی این روند تسریع شده؛ روندی که در مرحله نخست برجام و در مرحله بعدی نظام جمهوری اسلامی ایران را نشانه رفته است. بنابراین انتظار می رود مخالفان و منتقدان داخلی ضمن اشراف به قواعد بازی های ضدایرانی در غرب، از بازی در زمین دشمنان کشور پرهیز کنند.

پژوهش**9242**9279

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال