48 مرکز آموزش عالی استاندارد لازم را ندارد

بجنورد- ایرنا- معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: هم اکنون 48 مرکز آموزش عالی در کشور استانداردهای لازم را ندارد و به همین منظور اقدامات ارزنده ای برای مهار رشد بی رویه مراکز آموزشی انجام شده است.

به گزارش ایرنا مجتبی شریعتی نیاسر سه شنبه شب در جمع روسای دانشگاه های شیروان در خراسان شمالی با بیان اینکه 'باز تعریفی' از برنامه های آموزشی در حال انجام است اظهار داشت: تا پایان برنامه ششم برنامه های راهبردی در مراکز آموزش عالی اجرا می شود که برای اجرای بهینه آن به همفکری و مشورت فرهیختگان نیاز داریم.
وی بر تجمیع، ادغام و هم افزایی دانشگاه ها نیز تاکید کرد و گفت: برخی مراکز آموزشی با وجود اینکه هم رشته هستند و در مجاورت هم ساخته شده اند اما امکانات را در اختیار یکدیگر قرار نمی دهند.
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه دنیا به سمت هم افزایی در بخش های مختلف آموزشی حرکت می کند، افزود: باید از پتانسیل، ظرفیت، هم افزایی و امکانات موجود استفاده کرد.
شریعتی نیاسر با اشاره به کاهش تعداد دانشجویان و مراکز آموزش عالی در چند سال اخیر یادآورشد: تعداد دانشجویان در سال 92، چهار میلیون و 800 هزار نفر بوده که هم اکنون چهار میلیون و 70 هزار نفر دانشجو داریم، در این سال ها 800 هزار نفر کاهش داشته ایم.
این مسئول وزارت علوم اظهار داشت: همچنین تعداد مراکز آموزش عالی در سال 92، دو هزار و 800 دانشگاه بوده که هم اکنون دو هزار و 220 دانشگاه است.
وی افزود: کاهش تعداد مراکز آموزش عالی سیاست وزراتخانه است و به معنای منحل شدن نیست، هم اکنون به تجمیع و تقویت، هم گرایی و هم افزایی تاکید شده است، یکی از بی بند و باری های آموزشی در سال های اخیر این بوده که هر دستگاهی دانشگاه زده است.
رئیس مجتمع آموزش عالی شیروان گفت: تلاش خواهیم کرد تمامی رشته های کشاورزی را در این مجتمع زیر پوشش قرار دهیم.
محمد خیرخواه با اشاره به ظرفیت ها و پتانسیل های این استان در بخش کشاورزی اظهار داشت: امید است روزی شاهد سه دانشکده کشاورزی، منابع طبیعی و آموزش عالی و ارتقای این مجتمع به دانشکده تخصصی باشیم.
وی در ادامه با اشاره به مشکلات مالی این مجتمع آموزشی افزود: از سال 93 تاکنون مطالبات نیروهای حق التدریسی پرداخت نشده که مبلغ 12میلیارد ریال باقی مانده است.
شهرستان شیروان با 157 هزار نفر جمعیت به عنوان دومین شهرستان پرجمعیت خراسان شمالی در 60 کیلومتری شرق بجنورد قرار دارد.
/3007/ 7186/ 6042

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال