رئیس مرکز امداد هوایی هلال احمر در گفت و گو با ایرنا:

ناوگان هوایی هلال احمر با 24 بالگرد در کشور فعالیت می کند

تهران- ایرنا- رئیس مرکز امداد و نجات هوایی جمعیت هلال احمر گفت: 24 فروند بالگرد هلال احمر آماده خدمات رسانی به آسیب دیدگان احتمالی انواع حوادث طبیعی، غیرطبیعی و انسان ساخت در سراسر ایران هستند.

سیدعلی خمیسی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا با تشریح اقدامات مرکز امداد و نجات هوایی جمعیت هلال احمر افزود: بالگردهای امدادی این جمعیت از ابتدای امسال تا پایان خرداد توانسته اند با انجام 894 ساعت پروازی، حوادث طبیعی، غیرطبیعی و انسان ساخت در کشور را زیر پوشش هوایی قرار دهند.
وی ادامه داد: به منظور پایین آوردن زمان حضور عوامل امدادی و پوشش مناسب اقدامات امداد و نجات در حوادث و سوانح، این مرکز امداد و نجات هوایی وابسته به سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر تحت استانداردها و مقررات پروازی سازمان هواپیمایی کشوری، پروازهای هوایی خود را به مناطق آسیب دیده و متاثر از انواع حوادث را با جدیت انجام می دهد.
رئیس مرکز امداد و نجات هوایی جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه 24 فروند بالگرد مسئولیت پشتیبانی امداد هوایی جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران را در سراسر کشور را برعهده دارند، توضیح داد: این شمار بالگرد امدادی توانایی انجام عملیات پرواز در حوزه های امداد و کمک رسانی، خدمات هوایی، تخلیه هوایی پزشکی، سرویس‌های اضطراری پزشکی، ماموریت‌های تجسس و نجات و خدمات اطفای حریق را دارند.
خمیسی اضافه کرد: به طورمثال در انجام عملیات تجسس و نجات برای پرواز شماره 3704 هواپیمایی آسمان با 65 مسافر و خدمه پروازی (که ساعت 8 صبح یکشنبه 29 بهمن سال 96) تهران را به مقصد یاسوج ترک و در نزدیکی سمیرم اصفهان سقوط کرد، خلبانان این مرکز امداد و نجات هوایی توانستند از 30 بهمن تا 4 تیر 97 با انجام 251 ساعت پرواز (363 سورتی پرواز) هزار و 500 نفر نیرو و 55 هزار و 700 کیلوگرم بار از جمله چادر برای اسکان و شب مانی امدادگران را به منطقه یادشده انتقال دهند و اجساد 30 نفر از جانباختگان این حادثه هوایی را از ارتفاعات چهار هزار متری دنا به پایین این ارتفاعات کوهستانی منتقل کنند.
وی تصریح کرد: اکنون بالگردهای امدادی جمعیت هلال احمر در 28 پایگاه امداد و نجات هوایی در استان های گلستان، مازندران، آذربایجان شرقی، اردبیل، کرمان، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی، خراسان رضوی، فارس، گیلان، خوزستان، سیستان و بلوچستان، لرستان، خراسان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، قم، مرکزی، همدان، بوشهر، هرمزگان، قزوین، اصفهان و تهران حضوری مستمر دارند و در زمان های بحرانی و وقوع حوادث و سوانح غیرمترقبه طبیعی و غیرطبیعی تمام استان ها و شهرستان های ایران را پوشش امداد هوایی می دهند.
رئیس مرکز امداد و نجات هوایی جمعیت هلال احمر افزود: بالگردهای امداد و نجات هوایی برای امدادرسانی در شرایط مختلفی از قبیل جستجو و نجات دریا، جاده، سیلاب، زلزله و کوهستان مجهز هستند؛ به طوری که با هر بالگرد از نوع میل (Mil-171) می توان 15 تا 20 امدادگر و چهار تن بار را انتقال داد و با بالگردهای نوع (Bell 205) می توان پنج امدادگر و 500 کیلوگرم بار را منتقل کرد و هر بالگرد توانایی حداکثر جابه جایی 12 مجروح و مصدوم را دارد.
وی با اشاره به شرح وظایف تیم های امداد و نجات هوایی از ابتدای سانحه تا اعلام پایان آن افزود: این وظایف در خصوص موارد نحوه اعلام خطر و گزارش مراحل ماموریت جستجو و نجات، درجه بندی ماموریت های جستجو و نجات، سرویس پزشکی اورژانس، تعلیق و توقف عملیات جستجو و نجات، مدارک و گزارش ماموریت و ارزیابی عملیات طراحی شده است.
خمیسی یادآور شد: فرآیند جستجوی هوایی دارای اصولی است که در همه ماموریت ها و عملیات های جستجو باید رعایت شود و از مهمترین اصول جستجو می توان به پاسخ فوری، جستجوی با برنامه، جستجوی سازمان یافته، محدود کردن منطقه، جستجوی آثار و جستجوی شبانه اشاره کرد.
وی در پاسخ به این سوال که منابع جستجو و نجات هوایی در اجرای یک عملیات موفق امداد و نجات هوایی کدام هستند، گفت: این منابع دربرگیرنده تمام نیروها، تجهیزات، لوازم، اطلاعات، نقشه ها و روش های عملیات امدادرسانی است که متخصصان عملیات های امداد و نجات هوایی آنها را به دو دسته منابع نرم و سخت تقسیم می کنند.
خمیسی اظهار داشت: فنون و روش ها، نقشه ها و اطلاعات گردآوری شده جزو منابع نرم عملیات جستجو هستند و لوازم و تجهیزات جزو منابع سخت این نوع عملیات به شمار می روند.
وی به منابع و تجهیزات پرشماری که در عملیات جستجو و توسط نیروهای متخصص امداد و نجات به کار می روند، اشاره کرد و گفت: بالگردهای جستجو، نقشه های مناطق عملیاتی (نقشه خطر)، تکنیک ها و راهکارهای جستجو، رد زن، سگ های زنده یاب و جسد یاب در ریزش بهمن، جستجوی غواصان در سیلاب و دریا، زنده یاب و سوندهای الکترونیکی، دوربین دوچشمی، نیروهای نجاتگر، تجهیزات نجات سبک، نیمه سنگین و سنگین، خودروهای نجات هیدرولیک و پنوماتیک، موتورسیکلت و خودروهای نجات می تواند در عملیات های جستجو ابزار دست متخصصان مدیریت بحران و سوانح باشد.
جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران وظایف عمده ای را در سطح ملی و بین المللی برعهده دارد این اهداف عبارت از تلاش برای تسکین آلام بشری، تامین احترام انسان ها و کوشش در راستای برقراری دوستی و تفاهم و صلح پایدار میان ملت ها و حمایت از زندگی و سلامت انسان ها بدون درنظرگرفتن هرگونه تبعیض میان آنها است.
اجتمام*7029*1834

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال