مدیرعامل خانه سینما خبر داد:

حذف برخی برنامه های جشن خانه سینما باهدف صرفه جویی

تهران - ایرنا - مدیرعامل خانه سینما گفت:جشن بزرگ خانه سینما با هدف صرفه جویی در هزینه ها امسال فقط با تاکید و توجه بر داوری برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار سینمایی ایرنا، منوچهر شاهسواری روز سه شنبه در نشست خبری بیستمین جشن خانه سینما با اعلام این خبر، اظهار داشت: در روزگاری که شاهد مشکلات اقتصادی هستیم و همه به نوعی آن را درک می کنند،سینما نیز باید سهم خود را در این ماجرا ادا کند .
مدیرعامل خانه سینما تاکید کرد: بنابراین تصمیم گرفتیم امسال جشن خانه سینما را به دور از فضای هزینه های کلان برگزار کنیم .
شاهسواری با اشاره به اینکه سینمای ایران قابل تفکیک نیست،گفت : هیچ کس حق ندارد سینمای ما را به تعلق به این سو و یا آن سو تقسیم کند چرا که هنرمندان ما همواره در کنار مردم بوده و هستند .
مدیرعامل خانه سینما افزود : قصد داریم بیستمین جشن خانه سینما را که در واقع آخرین دوره آن به شکل فعلی خواهد بود،در فضایی کوچکتر برگزار کنیم.
وی اظهار داشت: در چنین فضایی جشن سینمای ایران را با داوری خوب و ارتقای فنی
و کیفی با قوت خواهیم داشت اما از هر گونه هزینه اضافی در این دوره خودداری می کنیم .
شاهسواری خاطر نشان کرد: این تصمیم براساس یک خرد جمعی بوده است که در هیات رییسه انجمن صنفی خانه سینما بارها مطرح و مورد موافقت نیز قرار گرفت .
وی افزود: مجوز نهایی باید از علی نصیریان رییس جشن خانه سینما نیز گرفته می شد که وی نیز با تایید این تصمیم ما را برای این شیوه برگزاری تشویق نیز کردند .
این تهیه کننده سینما با اشاره به اینکه ما رویاهای بزرگ داریم، افزود: هیچ رویایی بدون اصل امید شکل نمی گیرد و از اهالی رسانه می‌خواهیم که ما را در رسیدن به رویاهایمان راهنمایی کنند.
شاهسواری با بیان اینکه جشن امسال آخرین دوره از شیوه برگزاری بیست سال گذشته است، عنوان کرد: بار اجرایی مراسم امسال بر دوش مازیار میری و هیات رییسه جشن بزرگ سینمای ایران است.
مدیرعامل خانه سینما، افزود: گاهی اوقات آتش انداختن بین دو گروه و دو سلیقه ساده است ولی این کار جز سوختن چیزی ندارد. شما به ما کمک کرده و ما را راهنمایی کنید که از این مسیر خارج نشویم. یقین دارم شما در این حس و حال با ما شریک بوده و مقوم این تصمیم خواهید بود.
شاهسواری خاطرنشان کرد: از اینکه گاهی اوقات از خانه سینما خبر و نظر می خواهید و ما کوتاهی می کنیم عذرخواهی می کنم زیرا گاهی چاره ای جز سکوت نداریم. ما نمی توانیم اگر کاری برای همکارانمان می کنیم آن را در معرض ویترین رسانه ها بگذاریم. پیش از این هم گفته ام که ما فقط باید کار کنیم. فضای خانه سینما فضای کار، تلاش و تجدیدنظر در ساختارها است.

**824 میلیون تومان برای برگزاری جشن خانه سینما اصلا زیاد نیست
مدیرعامل خانه سینما در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره ورود سازمان بازرسی به هزینه‌های سال گذشته و تاثیر آن بر صرفه جویی در این دوره، توضیح داد: وقتی درباره یک جشن بزرگ صحبت می کنیم اگر کسی کار اجرایی این چنینی کرده باشد متوجه می شود 824 میلیون تومان که سال گذشته صرف شد، هزینه بالایی نبوده است.
این تهیه کننده سینما افزود: به هیچ عنوان این تصمیم گیری ربطی به این شایعه ندارد که سازمان بازرسی به این موضوع ورود کرده است. هر کسی هر کاری می کند موظف به ارائه گزارش است و ما هم گزارش خود را ارایه کرده ایم و اتفاقا هیچگونه ایرادی در هیچ بخشی از حساب های ما وجود نداشت.
وی همچنین درباره موضع گیری اعضای خانه سینما نسبت به اتفاقاتی مثل اکران نشدن یک فیلم در سینماهای شهرداری، گفت: هر صنفی از اعضای خانه سینما در مقابل هر موضوعی که پیش می آید عکس العمل خود را دارد. ما تسهیل کننده هستیم نه عمل کننده . دوستانی که درگیر این ماجرا هستند نقش خانه سینما را به عنوان تسهیل کننده می دانند.

**خانه سینما استیج خود را به هر کسی نمی دهد
شاهسواری همچنین درباره اینکه چرا جشنی با قدمت خانه سینما نمی تواند حامی مالی داشتته باشد، توضیح داد: به طور کلی خانه سینما در مقابل استفاده از حامیان مالی اکراه دارد و استیج خود را به هر کسی نمی دهیم. همه شما وضعیت تلویزیون را می بینید که حامی مالی اش یک سری درخواست ها دارد ولی ما نمی توانیم استیج خود را به آنها بسپاریم.

**نصیریان: با برگزاری هرگونه جشنواره فرهنگی بسیار موافقم
در ادامه این نشست علی نصیریان رییس جشن خانه سینما، گفت: همواره تاکید داشته ام که با برگزاری جشن و جشنواره های فرهنگی و هنری بسیار موافقم. البته با توجه به شرایط فعلی جامعه، جشن بیستم خانه سینما قرار است بسیار محدود برگزار شود.
وی با اشاره به اینکه وقتی این همه مراسم در کشور برگزار می شود اشکالی ندارد کمی هم برای هنر خرج کنیم، افزود: معتقدم برگزاری جشن های فرهنگی برای تشویق استعدادهای جوان لازم است.
بازیگر سریال شهرزاد با بیان اینکه جشن های هنری می تواند باعث ایجاد احترام بین هنرمندان شود، گفت: باید برای همکاران خود احترام و حرمت قایل باشیم و از موفقیت های آنها لذت ببریم.
نصیریان افزود: چندی پیش به اصغر فرهادی گفتم جایزه ای که گرفته ای انگار من هم سهیم هستم چرا که بنیان این سینما سال ها پیش ریخته شد و بعد جوانان به صحنه آمده اند.
این هنرپیشه پیشکسوت کشور خاطرنشان کرد: از دوستان و همکاران می خواهم که از فضای دشمنی فاصله بگیرند. نباید فراموش کرد که توسعه فرهنگی در جامعه ایجاد شده است و مردم آگاه تر شده اند و ما نیز باید نسبت به برخوردهای خود دقت کنیم. امیدوارم این جشن با شرایط فعلی با انس و الفت بیشتری برگزار شود.
وی در بخش دیگری از این نشست درباره علت انتخاب و تاثیر حضورش در این جشن، گفت: کار من اصلا اجرا نیست. همه می‌دانند کار من چیز دیگری است اما از من خواسته شده در کنارشان باشم بنده هم قبول کردم. میزان تاثیر حضورم در این جشن را هم نمی دانم.
نصیریان در بخش پایانی سخنان خود تاکید کرد: از داوران می خواهم در انتخاب فیلم ها نگاه حرفه ای داشته باشند تا شاهد داوری درست و بحق باشیم. هنر زمانی رشد پیدا می کند که آزاد باشد. باز هم از داوران خواهش می کنم که به رابطه ها و دوستی ها و دشمنی ها فکر نکنند.

**منصوری: تامین مسائل بیمه ای هنرمندان هستیم
تورج منصوری دبیر هیات رییسه جشن بزرگ سینمای ایران نیز در ادامه این نشست درباره چگونگی برگزاری جشن که اعلام شد، محدودتر خواهد بود، گفت: ما در جلسات متعددی که در طی سه سال گذشته به عنوان موسسان انجمن هنرها و فنون سینما داشتیم، سعی می کردیم به شرایط برگزاری جشن به صورتی که در اساسنامه نوشته شده نزدیک شویم.
این مدیر فیلمبرداری گفت: همیشه یکی از دغدغه ها این بود که بودجه ای که برای شب برگزاری جشن هزینه می شود زیاد است، با این وجود همیشه تاکید می شده شبی که جوایز اعلام می شود مراسم باشکوهی باشد.
وی زود: بنابراین تصمیم گرفتیم به عنوان آخرین دور از شکل قبلی برگزاری مراسم، با توجه به مسایل مالی که گریبانگیر خانواده سینما است جشن را با صرفه جویی در هزینه ها برگزار کنیم.
منصوی تاکید کرد: سعی کردیم در هزینه ها صرفه جویی کنیم تا از محل آن مسایل بیمه ای و از کار افتادگی اعضای خانه را بهتر پیش ببریم و این هزینه را صرف ریکاوری مجموعه بزرگتری می کنیم.

**زمان دقیق و چگونگی برگزاری جشن هنوز مشخص نیست
منصوری با بیان اینکه چگونگی برگزاری جشن هنوز مشخص نیست، گفت: شیوه های گوناگون در حال بررسی است مانند برگزاری زنده مراسم یا اعلام نتایج داوری ها از طریق رسانه ها، اما هنوز به نتیجه قطعی در این زمینه نرسیده ایم.
وی افزود: با توجه به اینکه امسال 31 شهریور روز سینما با ایام ماه محرم همزمان شده است به طور قطع مراسم را قبل از ماه محرم برگزار خواهیم کرد و زمان قطعی آن نیز بزودی اعلام می شود.
دبیر هیات رییسه جشن بزرگ سینمای ایران درباره خواسته کانون کارگردانان سینما برای داوری فیلم های بدون مجوز ارشاد، گفت: درباره موضوعی که کانون کارگردانان درخواست کرده بود، بهتر است جواب یک خواسته مطلوب و معقول را به جا داد تا اینکه در قبال یک سوال منطقی دست به یک جواب هیجانی بزنیم.
وی گفت: نمی خواهم از جمله کلیشه ای «در شرایط حساس کنونی» استفاده کنم اما باید یاد بگیریم در شرایط حساس چگونه غیرحساس رفتار نکرده و شرایط را بدتر نکنیم و تلاش کنیم فضا را آرام تر، معقول و منطقی تر کنیم. اگر ما این فضا را دچار تشنج کنیم به ناامنی دامن زده ایم و این ناامنی به نفع هیچکس نیست.
این فیلمبردار سینما توضیح داد: کانون کارگردانان طی نامه ای درخواست کرد که اگر امکان دارد امسال حسابمان را با سینما در ظرف سه سال گذشته صاف کنیم و این قاعده را بگذاریم که هر فیلمی که ساخته شده اما اکران نشده نیز در این جشن به نمایش و داوری گذاشته شود. ما گفتیم اول باید مشخص شود از چه زمانی این فیلم ها مورد قضاوت قرار گیرد از همین رو قرار شد یک ظرفیت سه ساله در نظر گرفته شود تا فیلم هایی که دیده نشده اند توسط داوران ما دیده شوند.
منصوری افزود: درخواست کانون باعث می شد که تصمیمات به سمت شرط پروانه فیلمسازی برود یعنی هر فیلمی که پروانه فیلمسازی دارد مورد قضاوت قرار بگیرد. البته این نوع داوری در دوره هایی مرسوم بوده است اما بعد از مدتی دوستان به نتیجه رسیده بودند که این موضوع شرط کافی نبوده است از همین رو در اساسنامه شرط اکران مدنظر قرار گرفته بود با این وجود به مازیار میری که هم مورد وثوق کانون کارگردانان بوده و هم در خانه سینما فعال بوده است ماموریت داده شد تا آمار اینکه چه شیوه ای را برای برگزاری این خواسته اتخاذ کنیم، استخراج کند.
دبیر هیات رییسه جشن بزرگ سینمای ایران، گفت: آماری که به دست آوردیم این بود که 40 فیلم در سال 94 ، 45 فیلم در سال 95 و همچنین 43 فیلم در سال 96 که در مجموع 128 فیلم می شدند تولید شده و از اکران بازمانده اند. ضمن اینکه به این 128 فیلم باید به 75 فیلمی اضافه می شد که حایز شرایط جشن سینما بوده اند با این تفاسیر باید در 2 ماه روزی 5 فیلم به نمایش بگذاریم که غیرممکن است آن هم در شرایطی که بسیاری از این فیلم ها اصلا دی وی دی نشده اند.

**فیلم های بدون مجوز داوری نمی شوند
وی افزود: در نتیجه طبق بررسی ها به نتیجه رسیدیم که این پیشنهاد عملی نیست در حالی که موضعی نسبت به عملی شدن آن نداشتیم بلکه به شکل تکنیکی نمی توانستیم این کار را بکنیم.
منصوری در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره استثنا قایل شدن برای بعضی از کارگردانان از جمله کیانوش عیاری، نیز توضیح داد: از کانون کارگردانان خواستیم تا فیلم های اکران نشده را برای حضور در بخش غیر رقابتی به دبیرخانه معرفی کنند اما خود کانون کارگردانان با این امر مخالفت کرده و گفتند صاحبان فیلم ها با این امر مخالف هستند.
دبیر هیات رییسه جشن بزرگ سینمای ایران در پاسخ به این پرسش که سال های پیش نیز گفته می شد داوری ها به صورت آکادمی انجام می شود، توضیح داد: مساله اصلی ما اساسنامه است. در این سه دوره سه آیین نامه نوشته و اجرا شد اما طی چهار سال گذشته اساسنامه ای نوشته شده و با اساسنامه آکادمی های دیگر مقایسه و در بخش هایی که نیاز داشتیم بومی سازی شده است.
وی افزود: در سه سال گذشته اساسنامه به روز شد و درنهایت اساسنامه در انجمن عالی هنرهای و فنون سینمایی به تصویب رسید و به خانه سینما ارایه و در حال حاضر برای مراحل قانونی و تطبیق با قوانین کشوری ارسال شده است.
وی با بیان اینکه چیزی که در جشن انجام می دهیم قضاوت یکسان و نگاه یکسان است، خاطرنشان کرد: البته می پذیریم که اشکالات زیادی وجود دارد، اما هم می توانیم امیدوار باشیم و هم می توانیم به رفتن به سمت شرایط بهتر کمک کنیم که قطعا انتخاب ما گزینه دوم است.

**میری: 23 تیر آغاز داوری جشن خانه سینما
در بخش دیگری از این نشست مازیار میری مدیر اجرایی جشن دربار حضور علی نصیریان به عنوان رئیس جشن خانه سینما، گفت: برای ما افتخار بزرگی است که علی نصیریان در این جشن حضور دارد و اعتبار ما است.
وی درباره بخش غیر رقابتی جشن خانه سینما نیز توضیح داد: وظیفه ما این است که از همه سینماگران حمایت کنیم به همین دلیل پیشنهاد نمایش غیررقابتی فیلم هایی که اکران نشده اند را به کانون کارگردانان دادیم که مورد قبول واقع نشد.

**حضور 92 داور زن در این دوره جشن
میری درباره داوران جشن نیز گفت: در این دوره 519 نفر شرایط داوری داشتند که 92 خانم جزو داوران هستند و داوری آثار از شنبه 23 تیر ماه آغاز می شود.
مدیر اجرایی بیستمین جشن خانه سینما خاطر نشان کرد: فیلم های متقاضی شرکت در جشنواره 75 اثر است که از اول تیر ماه سال 96 تا 31 خرداد سال 97 به نمایش درآمده اند.
فراهنگ 9246 ** 1085** 3079** 1701

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال