اخوان عکاس ایرنا، یار متوسلیان و تربیت شده مکتب چمران

تهران - ایرنا - کاظم اخوان عکاس خبرگزاری جمهوری اسلامی ، جوان غیرتمندی که در مکتب شهید مصطفی چمران تربیت شده بود، در فلسفه مقاومت لبنان به یاری حاج احمد متوسلیان شتافت.

چهاردهم تیر سال 1361، خودرو هیات نمایندگی دیپلماتیک ایران حامل سردار احمد متوسلیان وابسته نظامی سفارت ایران در بیروت، سید محسن موسوی کاردار سفارت، تقی رستگار مقدم کارمند سفارت و کاظم اخوان عکاس و خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ، حین ورود به پایتخت لبنان و در هنگام عبور از پست ایست و بازرسی توسط مزدوران حزب فالانژ لبنان متوقف شده و چهار سرنشین خودرو مزبور به رغم مصونیت دیپلماتیک توسط آدم‌ربایان دست‌نشانده رژیم صهیونیستی ربوده شدند.
سرهنگ سید کاظم فرتاش از مسوولان ستاد جنگ های نامنظم و از همرزمان کاظم اخوان درباره شجاعت و تجربه این خبرنگار و عکاس ایرنا گفت: اخوان معاون من در عملیات سوسنگرد بود که بعد از فتح و تحویل سوسنگرد شهید چمران اعلام کرد که ما به شما (کاظم اخوان) نیاز داریم.
وی ادامه داد: کاظم جوانی باهوش، زرنگ و ورزیده بود به همین دلیل تصمیم گرفتم تا وی را برای گروه چمران تربیت کنم.
فرتاش با اشاره به این که کاظم اخوان از لحاظ علوم نظامی،فکر و تاکتیک بسیار ورزیده بود، افزود: در هر عملیاتی که می رفتیم اخوان فیلمبرداری و عکاسی می کرد و همیشه جزو نفرات جلو بود.
** گذشت 36 سال از ربوده شدن دیپلماتهای ایران
36 سال از ربوده شدن چهار دیپلمات جمهوری اسلامی ایران توسط رژیم صهیونیستی می گذرد و امسال در روز 14 تیر ماه در حالی یاد و خاطره این عزیزان را گرامی می داریم که رژیم صهیونیستی همچنان به جنایات و اقدامات غیرانسانی و خلاف قوانین بین المللی خود ادامه می دهد.
شواهد و قرائن نشان می دهد این اقدام در تیرماه سال 1361 توسط عوامل رژیم غاصب صهیونیستی صورت گرفته و با توجه به اشغال خاک لبنان توسط این رژیم در آن زمان، مستندات کافی از انتقال آنها به داخل سرزمین های اشغالی وجود دارد.
بر اساس بیانیه روز چهارشنبه ( دیروز ) وزارت امور خارجه کشورمان ، جمهوری اسلامی ایران ضمن قدردانی از تلاش های دولت لبنان در سالهای گذشته برای روشن شدن حقایق مربوط به ربوده شدن چهار دیپلمات ایران بویژه نامه مورخ 13 سپتامبر 2008 دولت لبنان به دبیرکل سازمان ملل متحد در تایید ربوده شدن آنان در خاک لبنان، بار دیگر بر شرایط اشغال لبنان توسط رژیم صهیونیستی در آن زمان و نقش و مسئولیت حقوقی این رژیم در موضوع را مورد تاکید قرار می دهد.
وزارت امور خارجه با تاکید مجدد بر پیشنهاد خود مبنی بر تشکیل کمیته حقیقت یاب بین المللی به منظور روشن شدن ابعاد این موضوع، از دبیرکل سازمان ملل متحد، صلیب سرخ جهانی و دیگر نهادهای حقوق بشری انتظار دارد به وظایف قانونی و اخلاقی خود برای تعیین وضعیت دیپلمات های ربوده شده جمهوری اسلامی ایران و آزادی آنها، عمل نمایند.
** استعداد بالا و مهربانی از ویژگی های اخلاقی اخوان بود
فاطمه اخوان خواهر کاظم اخوان پیش از این در گفت وگو با ایرنا با اشاره به ویژگی های اخلاقی برادرش اظهار داشت: وی فرزند آخر خانواده و خیلی مهربان و با استعداد و عاطفه بود. کاظم همچنین نسبت به دیگران با مهربان برخورد می کرد و از سال 61 که وی اسیر شد ما هنوز منتظر برگشت وی هستیم.
وی ادامه داد :در این سال ها غم نبود کاظم همچنان برایم تازه است و هر زمان تلفن زنگ می خورد فکر می کنم که از برادرم می خواهند خبر دهند. تا برادرم به خانه بازنگردد یا خبری از وی نشود، دلم آرام نخواهد گرفت.
خواهر کاظم اخوان افزود: ما 3 خواهر و 3 برادر هستیم که کاظم فرزند آخر خانواده بود و با رفتن ایشان الان دو برادرم حسن و حسین در کنار ما حضور دارند.
وی ادامه داد: بارها از طریق دیپلماتیک به دنبال شنیدن اخباری پیرامون کاظم بوده ایم اما نمی دانم چه کسی باید پیگیر این موضوع باشد و حق ما است که بدانیم سرنوشت این ها چه شده است من معتقد به زنده بودن ایشان هستم که همه جا می گفتند شهید اخوان ولی چند سالی است که می گوید جاوید الاثر اخوان.
** متوسلیان خود را فدایی فلسفه مقاومت در لبنان کرد
احمد دستمالچی سفیر پیشین جمهوری اسلامی ایران در لبنان درباره ربوده شدن متوسلیان و همراهانش می گوید: بنده از سال 65 تا 68 سفیر تهران در بیروت بودم، حاج احمد متوسلیان پیرو تاثیرات عمیق انقلاب اسلامی به قصد ساماندهی، بسیج و آموزش و بطور کلی امور مستشاری دوستان حزب الله لبنان و شاخه های مقاومت در برابر تجاوز و توسعه طلبی رژیم صهیونیستی وارد بیروت شد.
وی افزود: در چنین شرایطی بود که متاسفانه احمد متوسلیان به همراه سید محسن موسوی و تقی رستگارمقدم و کاظم اخوان، توسط نیروهای فالانژ که تحت نفوذ اسراییلی ها بودند در خاک لبنان ربوده شدند. در حقیقت حاج احمد متوسلیان خود را فدایی فلسفه مقاومت در لبنان کرد و نام خود را به عنوان قهرمان مقاومت در تاریخ سیاسی لبنان ثبت نمود.
دستمالچی درباره اقدامات برای کسب اخبار از وضعیت حاج احمد و دیگر ربوده شدگان گفت : جمهوری اسلامی از لحظه ای که حاج احمد و یارانش مفقود شده اند حتی یک لحظه سکوت اختیار نکرده و چه در سطح مراودات سیاسی بین دول و چه در عرصه بین المللی از هیچ کاری فروگذار نکرده و اقدامات گسترده ای را برای تعیین تکلیف این عزیزان انجام داده است.
وی ادامه داد : نیروهای فالانژ در لبنان در ربایش دیپلماتهای ما با رژیم صهیونیستی کاملا در ارتباط بودند و به همین علت است که پرونده مذکور همچنان بعنوان یکی از مطالبات اصلی ما باز مانده، در اصل باید عنوان کرد رژیم صهیونیستی با ربودن دیپلماتهای کشورمان درصدد اقدام علیه مقاومت لبنان برآمدند.
ضمن گرامیداشت یاد و خاطره 4 دیپلمات ربوده شده و همدردی با خانواده این عزیزان، امیدواریم به زودی شاهد آزادی همه اسراء و زندانیان در بند رژیم صهیونیستی بویژه چهار دیپلمات عزیز کشورمان از زندان های این رژیم باشیم.
گزارش : رضا رضایی مجد
اجتمام / 1095

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال

گالری تصاویر

پربیننده

2 تیم تروریستی در کردستان دستگیر شدند

وزارت اطلاعات اعلام کرد:

2 تیم تروریستی در کردستان دستگیر شدند

اقدام سعید امامی برای گرفتن فنوا علیه روشنفکران

پروژه تاریخ شفاهی ایران ایرنا/ عمادالدین باقی(6):

اقدام سعید امامی برای گرفتن فنوا علیه روشنفکران

آمریکا ابتدا باید اعتماد از دست رفته را احیا کند

واکنش قاسمی به ابراز علاقه ترامپ برای مذاکره با تهران؛

آمریکا ابتدا باید اعتماد از دست رفته را احیا کند