رحمانی فضلی:

کشف مواد مخدر در ایران 75 درصد رشد داشت

تهران- ایرنا- وزیر کشور و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه ایران همواره بیشترین میزان کشفیات مواد مخدر را داشته است، افزود: در پنج سال اخیر به طور متوسط هر سال 14 تا 15 درصد افزایش کشفیات داشتیم؛ یعنی کشفیات در ایران تقریبا بیش از 75 درصد رشد داشته است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، عبدالرضا رحمانی فضلی روز سه شنبه در حاشیه مراسم روز جهانی مبارزه با مواد مخدر (پنجم ژوئن) که در محل ستاد مبارزه با مواد مخدر برگزار شد، در جمع خبرنگاران رسانه های داخلی و خارجی اظهار داشت: سال گذشته هزار و 200 تن مواد مخدر با پایه تریاک کشف شد و در هر جلسه بین المللی که این اعداد را اعلام می کنم، چند مرتبه از من سوال می شود زیرا تصور می کنند که تن را با کیلو اشتباه گرفته ام.
وی یادآور شد: از سال گذشته تاکنون بیش از 85 درصد کشت محصولات مواد مخدر در افغانستان افزایش یافته و بر اساس آمار سازمان ملل به 9 هزار تن رسیده اما از نظر ما 10 هزار تن است.
وی ادامه داد: اکنون انواع مواد مخدر صنعتی هم به بیش از 700 نوع رسیده و مبارزه در این مساله مستلزم همکاری های جهانی و بین المللی است.
وزیر کشور اظهار داشت: بر اساس مقایسه سنجش شیوع مواد مخدر که در دولت قبل انجام شده بود و مطالعه شیوع شناسی که سال 96 انجام شده است، تعداد معتادان از سه میلیون و 300 هزار نفر به 2 میلیون و 800 هزار نفر رسیده است و حدود 500 هزار نفر در جمعیت معتادان کاهش داشتیم که عدد خوبی است.
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: رشد اعتیاد کاملا پایین آمده و این مسأله مستلزم همکاری‌ها و مشارکت های همه مردم است.
رحمانی فضلی اضافه کرد: موضوع اعتیاد اجتماعی است؛ تنها راه مقابله، درمان و صیانت هم باید با کمک مردم باشد و پیشگیری بهترین روش از بین بردن اعتیاد است.
مراسم روز جهانی مبارزه با مواد مخدر با حضور عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان، بطحایی وزیر آموزش و پرورش، حجت الاسلام والمسلمین محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور، سرتیپ پاسدار اسکندر مومنی جانشین فرماندهی نیروی انتظامی، سیدمحمدعلی افشانی شهردار تهران، مقیمی فرماندار تهران، تقی رستم وندی رئیس سازمان اجتماعی کشور، انوشیروان محسنی بندپی رئیس سازمان بهزیستی کشور، علی اصغر جهانگیر رئیس سازمان زندانها، اقدامات تامینی و تربیتی کشور ، جمعی از سفیران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نمایندگانی از سازمان های مردم نهاد فعال در حوزه اعتیاد در ستاد مبارزه با مواد مخدر برگزار شد.
در این مراسم، مقدار ٢٣ تن انواع مواد مخدر در استان اصفهان به صورت همزمان از طریق ویدئو کنفرانس با فرمان وزیر کشور و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر امحا شد.
همچنین در پایان این مراسم از دستگاه های فعال و موفق در امر مبارزه با مواد مخدر و سه خانواده شهید و چهار خانواده جانباز راه مبارزه با مواد مخدر قدردانی و تقدیر شد.
اجتمام*3229*3070*1834

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال