جهانگیری:

بخش خصوصی می تواند نفت را از بورس خریداری و صادر کند

تهران - ایرنا - معاون اول رییس جمهوری از تصمیم دولت برای عرضه نفت دربورس داخلی خبر داد و گفت: نخستین هدف آمریکا، ممانعت از فروش نفت ایران است که به این شیوه، بخش خصوصی می تواند نفت را از بورس به طور شفاف خریداری و صادر کند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، اسحاق جهانگیری روز یکشنبه در همایش روز ملی صنعت و معدن که با حضور صنعتگران و معدنکاران و فعالان بخش اقتصادی و مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت در سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: هدف آمریکا اول نفت است ، می خواهند نفت ایران فروش نرود که این غیرممکن است و برای جنگ روانی این اقدامات صورت می گیرد.
وی اظهار داشت: کسی که کمترین شناخت بین المللی را داشته باشد می داند چنین کاری شدنی نیست. به همین دلیل به سمت سعودی ها رفتند تا اگر نفت ایران کم شد اتفاقی در بازار نفت آنها نیفتد.
معاون اول رییس جمهوری تاکید کرد:هرکشوری در این مبارزه به جای ایران بخواهد بازار نفت را بگیرد، خیانت به ملت ایران و فضای بین المللی کرده و روزی تقاص این خیانت را خواهد داد. ما کشورهایی 'دوست ' داریم که نفت خود را می فروشیم و مذاکراتی را با آنها شروع کردیم.
جهانگیری اظهار داشت: نفت خام ایران در بورس داخلی عرضه خواهد شد و بخش خصوصی می تواندب ه طور شفاف نفت بخرد وصادر کند. تلاش ما این خواهد بود که برای کاهش فروش نفت حتما کاری کنیم که شعار آمریکا را به شکست بکشانیم و در دولت در این زمینه برنامه ریزی شده است.

**پشیمان کردن آمریکا در صادرات غیرنفتی
معاون اول رییس جمهوری گفت: برای صادرات غیرنفتی نیز مشکل ایجاد خواهند کرد ولی هدف گذاریهایی صورت گرفته و در آن بخش از صادرکنندگان و فعالان اقتصادی انتظار داریم همانند سرباز خط مقدم تلاش کنند تا صادراتشان نسبت به سال گذشته افزایش یابد. باید برای پشیمان کردن آمریکایی ها هدفگذاری ملی کنیم.
وی افزود: آنها هدفگذاری کردند تا جابجایی پول ما به راحتی ممکن نباشد . اگرچه سیستم بانکی ما در دنیا نتوانسته سرویس های کافی را ارائه دهد که از سال 91 این مشکلات را ایجاد کردند و هنوز به طور کامل مرتفع نشده است و هزینه هایی برای نقل و انتقال پول وجود دارد ولی با راهکارهایی که اتخاذ خواهیم کرد آن را حل می کنیم.
جهانگیری اضافه کرد: هدفگذاری بعدی بر روی حمل و نقل است که در این زمینه نیز ایران با 15کشور همسایه و کشورهای آسیای میانه از طریق زمین و دریا متصل است و قادر هستیم خدمات مورد نیاز خود را ارائه دهیم وشرکت های خارجی نیز اعلام آمادگی کرده اند.
معاون اول رییس جمهوری درباره سیاست های ارزی کشور هم گفت: سیاست ارزی باید شفاف باشد. مهمترین هدف اینست که ارز حاصل از صادرات باید به چرخه اقتصادی باز گردد.
جهانگیری از فعالان اقتصادی و صاحب نظران و نخبگان خواست در این زمینه نظر مشورتی خود را به دولت ارائه دهند.
وی گفت: در بخش واردات هم مهمترین موضوع این است فردی که ارزی می گیرد ما به ازای آن کالا وارد کشور کند. اگر چه در گذشته اتفاقاتی می افتاد گه در حال حاضر حوصله بحث در آن زمینه نیست البته واهمه ای برای گفتن آن ندارم . در شرایطی که دشمن می خواهد در بازار و اقتصاد ما التهاب وارد کند، نمی توانیم نسبت به مدیریت قیمت ارز بی تفاوت باشیم و نمی توان مبنای قیمت ارز را خرید و فروش در نقطه ای قرار دهیم.
معاون اول رییس جمهوری به نقش فعالان اقتصادی در بخش صنعت و معدن برای دستیابی به توسعه اشاره کرد و گفت: دولت هم در این زمینه وظایفی دارد. در دولت یازدهم مسئولیت اصلی ما تعامل با دنیا بود تا بتوانیم فضای بین المللی را برای فعالان اقتصادی و برای پیشرفت و تشویق آنان درست کنیم.
جهانگیری افزود: سیاست های پولی، بانکی و اقتصادی دولت باید ثبات زا و آرامش آفرین باشد .به دنبال این بودیم که ثبات در فضای فعالیت اقتصادی کشور را حاکم کنیم.
** صدای واحدی در مدیریت کشور به گوش برسد
جهانگیری با بیان اینکه اگر فضای بین المللی بر مبنای تعامل صورت گیرد ثبات به فضای اقتصاد داخلی باز خواهد گشت، گفت: دعواهای بی خود که ذهن مردم را فقط مشغول می کند خصوصا دعوای بین مسئولین را باید تبدیل به هماهنگی کنیم تا صدای واحدی در مدیریت کشور به گوش مردم و فعالان اقتصادی برسد.
وی با اشاره به اینکه در سیاست خارجی به برجام رسیدیم و ایران توانست در مذاکره نفس گیر 18 ماهه به توافق بین المللی برسد و ثبات اقتصادی بوجود آید و تورم کاهش یابد، گفت: در این شرایط فعالان اقتصادی احساس کردند فضا برای فعالیت مناسب است.
معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: ممکن است گفته شود این شرایط هنوز برای مردم خوب تعبیر نشده است که حرف درستی است، چرا که وقتی شوک درستی وارد می شود، درآمد مردم کاهش می یابد و زمان طولانی باید صرف شود تا به وضعیت قبل بازگردیم.
جهانگیری با اشاره به اینکه اتفاق جدیدی در این شرایط در فضای بین المللی بوجود آمد، گفت: با روی کارآمدن رییس جمهوری کنونی آمریکا، با فضای جدیدی روبرو شدیم و این که قدرت های بزرگ که همواره به دنبال این بودند که با گفت وگو مسائل چالش برانگیز حل شود، وقتی از طرف همین قدرت ها توافقات بین المللی زیر سوال برده می شود، کشورها را نگران می کند.
وی اضافه کرد: رییس جمهوری آمریکا از ابتدا با این توافق مخالفت می کرد و آن را بدترین توافق تاریخ آمریکا نامید، در حالی که در مذاکرات تیم ایرانی 20 نفر و تیم آمریکایی 150 نفر بودند. در چنین شرایطی مگر می شود گفت که ایران توافق را علیه آمریکا نوشته است؟
معاون اول رییس جمهوری گفت: جریانی مرکب از آمریکا، رژیم صهیونیستی و سعودی ها به دنبال این بودند که فضای توسعه ای که در ایران شکل گرفته است و شرکتهای خارجی به ایران می آیند و سیاستهای روشنی در اقتصاد ایران پیش بینی می شود را برهم زند .
جهانگیری با اشاره به بی سابقه بودن تعامل بخش خصوصی با دولت افزود:اسرائیل ، سعودی ها وامریکائی ها به دنبال برهم زدن این شرایط و فضای اقتصادی بودند و به همین منظور محدودیت هایی را علیه فعالان اقتصادی بوجود آوردند .
وی خاطر نشان کرد: آنها فکر می کنند کشور بزرگی که آرامش منطقه به دلیل توانمندی آن است را می توانند برهم بزنند ، شما فکر می کنید عددی بودید که الان بخواهید آرامش خلیج فارس را حفظ کنید؟
**محدودیت ارزی
معاون اول رییس جمهوری اضافه کرد: محدودیت های اول این جریان بر روی تامین اسکناس وارز در داخل بود که کشور به دلیل عدم استفاده از کارت های اعتباری در داخل نیاز زیادی به اسکناس برای مسافرت و ارز دانشجویی داشت.
جهانگیری گفت: طبیعی است وقتی محدودیت ها اعمال شد تقاضای داخل برای اسکناس و ارز با فضای دیگری روبروشد وعده ای در این فضا به بازار ارز مراجعه کردند که ارز بخرند ودر خانه نگه دارند و حجم آن هم مشخص نیست وهمین عاملی برای تغییر قیمت ارز شد.
وی یادآور شد: در ماههای مهر، آبان وآذر نفت کشور به فروش رسید و سال گذشته درآمد حاصل از فروش نفت 50 میلیارد دلار و درآمد حاصل از صادرات غیر نفتی 45 میلیارد دلار بود بنابراین عدم تعادلی در عرضه وتقاضا ی ارز در کشور نداشتیم ولی تلاطم قیمت را در بازار ارز مشاهده می کردیم.
معاون اول رییس جمهوری گفت:البته همه موضوعات را نباید به تحریم ها ربط داد. اقتصاد ایران از دولتی بودن و وابستگی به نفت رنج می برد و از طرفی حضور بخش خصوصی در آن کمرنگ است .
** اتاق باروت
جهانگیری افزود:در کنار این موضوعات مشکلات نظام بانکی و افزایش نقدینگی را هم باید مورد توجه قرار داد و همه این مشکلات همانند اتاق باروتی است که نیازمند یک جرقه است و این جرقه می تواند تلاطم ایجاد کند .
وی ادامه داد: ما به عنوان ایران وایرانی و دولت ایران قادر هستیم مشکلاتی که برای اقتصاد کشور طراحی شده را به زمین بزنیم و از آن عبور کنیم ولی شروطی دارد.
**باید آمریکا را پشیمان کنیم
معاون اول رییس جمهوری تصریح کرد: شرط اول آن داشتن روحیه است .همانطور که در دوران جنگ واحدهای صنعتی خود را اداره کردیم امروز هم باید همانند آن دوران نیازهای خود را تامین کنیم . نباید در برابر کسی که به ملت بزرگ ایران بی احترامی کرده و حرف زور می زند وبه معاهدات بین المللی اعتنا نمی کند کوتاه بیاییم .باید او را پیشمان کنیم .
وی افزود:اگر امریکا احساس می کند که می تواند پای میز مذاکره بنشیند و توافق کند وبعد از تغییر دولت با بی اعتنایی نسبت به آن پشت پا بزند ، دلیلی ندارد بار دیگر پای میز مذاکره بنشینیم .باید کاری کنیم که در دنیا ثبت شود که ملت ایران آمریکائی ها را پشیمان کردند .
معاون اول رییس جمهوری اضافه کرد:راهبرد اول برای این منظور در داخل تعریف می شود و نیازمند انسجام و وحدت در قوای سه گانه ، همه جریانات سیاسی و احزاب و گروههایی علاقمند به ایران هستیم .باید در این مقطع تاریخی متحد باشیم واختلافات را کنار بگذاریم .
وی ادامه داد: راهبرد دوم اینست که سیاست خارجی ما همانند گذشته تعامل با کسانی است که اهل گفت وگو باشند ؛ ما می توانستیم زمانی که آمریکا از برجام خارج شد ، خارج شویم ولی روسای جمهوری فرانسه و روسیه و چین از ما خواستند که در برجام بمانیم. ما به آنها اعلام کردیم که مذاکره می کنیم وفرصت دادیم.
معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد: تا این لحظه همان شورای امنیت سازمان ملل که در اختیار آمریکا قرار دارد هر زمان موضوع ایران مطرح شده است هر 14 عضو علیه آمریکا وخارج شدن آن از برجام صحبت کرده اند .
جهانگیری خاطر نشان کرد: آمریکایی ها امروز در فضای بین المللی احساس بازندگی می کنند و به غیر از رژیم صهیونیستی و سعودی ها هیچ کس از آنها حمایت نکرد. ما قرار نیست این فضای بین المللی را از دست بدهیم.
**دلخوری ها را کنار بگذارید
وی خطاب به صنعتگران گفت: از شما فعالان می خواهم در زمینه تامین نیازهای اصلی کشورو مواد اولیه کارخانجات کمک کنید ودر شرایط سخت ، دلخوری ها را کنار بگذاریم تا از این شرایط با کمک هم عبور کنیم .
معاون اول رییس جمهوری با اشاره به محدودیتهایی که در بخش خارجی ایجاد شده است، گفت: دستگاهها باید به هر میزان که می توانند محدودیت های پیش روی بخش صنعت ومعدن را بردارند . این موضوع را با جدیت در ستاد اقتصاد مقاومتی پیگیری خواهم کرد.
جهانگیری افزود:هدف دولت اینست که بازار داخلی کشور تقویت شود و به همین منظور واگذاری طرح ها و پروژه های نفتی به شرکت های داخلی در اولویت قرار دارد و واگذاری 29 میدان نفتی کشور در این طرح دیده شده است.
وی خاطر نشان کرد: دوران محدودیت ، بهاری برای رانت خواران و مفسدان اقتصادی است .همه باید برای شناسایی آنها کمک کنند وبا آنها برخورد خواهد شد.
**بازار هدف متغیر شود
معاون اول رییس جمهوری از فعالان اقتصادی خواست تا بازار هدف خود را در صورت امکان متغییر کنند وکالاهای وارداتی خود را به سمتی سوق دهند که کشور در آن جا ارز دارد وبرای خود بازارهای هدف جدیدی طراحی کنند .
جهانیری با بیان اینکه در این شرایط اقشاری که ممکن است بیش از همه آسیب ببیند ، اقشار ضعیف هستند ، گفت: دولت برای این منظور راهکارهایی را برنامه ریزی کرده تا این اقشار آسیبی نبینند و از فعالان اقتصادی توقع داریم به این بخش توجه داشته باشند.
وی در پایان اضافه کرد: با کمک همدیگر این دوران را پشت سر خواهیم گذاشت وبا تجربه های بزرگی که داریم وبا داشتن رهبری قدرتمند و رییس جمهور و دولتمردان که در صحنه هستند از این شرایط عبور خواهیم کرد.
در این مراسم با حضور معاون اول رییس جمهوری و وزیر صنعت ومعدن و تجارت از تعدادی از فعالان بخش اقتصادی و صنعتگران با اهدای لوح تقدیر به عمل آمد .
**سیام**9314**1053**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال