رحمانی فضلی:

هیچ فردی در ناآرامی های خرمشهر کشته نشده است

تهران - ایرنا - وزیر کشور برخی ادعاها مبنی بر کشته شدن یک نفر در ناآرامی های شب گذشته خرمشهر را نادرست اعلام کرد و گفت: هیچ فردی در این ناآرامی ها کشته نشده و فقط در یک مورد تیراندازی یک نفر زخمی شده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، عبدالرضا رحمانی فضلی روز یکشنبه در نشست خبری در پاسخ به این پرسش که گفته می شود چند نفر در ناآرامی های شب گذشته شهر خرمشهر کشته شدند، اظهار داشت: در این حادثه چند نفر کشته نشده‌اند؛ در اثر تیراندازی یک نفر زخمی که به بیمارستان منتقل شده است.
وی با تاکید براین که موضوع امنیت برای وزارت کشور اصل است، تصریح کرد: اصلی‌ترین وظیفه این وزارتخانه برقراری امنیت است. مجوزها اگر پاسخ‌گو باشند و امنیت را برقرار کنند، هیچ مشکلی نداریم.
وزیر کشور خاطرنشان کرد: در اعتراضاتی که به کف خیابان می‌رسد افرادی هیجانی می‌شوند؛ افرادی هم سوء استفاده می‌کنند و اقداماتی انجام می دهند که موجب خدشه دار شدن امنیت و انتظامات می‌شوند.
رحمانی فضلی تصریح کرد: در این صورت نیروهای انتظامی وظایفی دارند و اگر به وظایفشان عمل نکنند، امنیت و نظم خدشه دار می‌شود.
وی ادامه داد: تلاش ما این است که این اعتراض ها هرچه زودتر با خویشتنداری نیروی انتظامی و همکاری مسئولان به پایان برسد اما اگر خلاف این باشد قوه قضاییه و نیروی های انتظامی وظایف خود را انجام می دهند.
وزیر کشور باردیگر تاکید کرد که اولویت وزارت کشور برقراری امنیت و نظم عمومی است . ما امنیت و آرامش را بستر و زیربنای همه فعالیت ها می دانیم.
رحمانی فضلی همچنین گفت: امسال وحدت و انسجام ملی را به عنوان محور اصلی برنامه ها و افزایش رضایت مندی مردم جزو اولویت ها قرار داده ایم که مخرج مشترک همه فعالیت های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی رضایت مندی ملت است.
وی خاطرنشان کرد: این وزارتخانه با توجه به رویکرد اول دولت در بحث توسعه، محور توسعه را برمبنای موضوعات مختلف در دستور کار دارد و تلاش می کند بخش مرتبط با وزارت کشور پیگیری شود.
رییس شورای امنیت کشور از دیگر اولویت های این وزارتخانه را آسیب‌های اجتماعی عنوان کرد یادآور شد: طبق گزارشی که به رهبر معظم انقلاب و رییس‌جمهوری ارایه شد بنا شد کارها انجام شود تا عقب ماندگی‌ها جبران شود.
رحمانی فضلی یادآور شد: این موضوع در دو سال گذشته به عنوان امر فوق العاده و اولویت دار در این وزارتخانه مطرح است و قرار شد در حوزه ساماندهی آسیب‌های اجتماعی جبران عقب افتادگی های گذشته شود و با کاهش آسیب های اجتماعی، گام های مثبت و رو به جلو برداریم.
وی همچنین درباره تقسیمات کشوری و لزوم و اهمیت توسعه همه جانبه پایدار افزود: دستور دادیم مجموعه وزارت کشور به خوبی این کار را انجام دهد.
وی در بخش دیگر از سخنان خود مشارکت سیاسی را از اولویت های سیاسی وزارت کشور عنوان کرد و گفت: برای پاسخ به اعتراضات مردم در قالب محورهای قانونی مکان‌هایی را مشخص کردیم و این پیشنهاد را به دولت ارائه دادیم که مردم در امنیت کامل مطالبات خود را بیان کنند.
وزیر کشور اضافه کرد:باتوجه به نزدیک شدن به بحث انتخابات مجلس لازم است، جلساتی در این خصوص با احزاب و تشکل‌ها داشته باشیم.

** اعتراضات مردمی را به رسمیت می‌شماریم
وزیر کشور در پاسخ به این سوال که آیا اعتراضات چند ماه اخیر سازمان یافته بوده است یا خیر؟، اظهارداشت: ما هر اعتراض را به صورت مستقل بررسی کردیم و به نتیجه رسیده‌ایم شرایطی ایجاد شده است که بهره‌برداران یک حوزه پس از اینکه مطالبات‌ آنها به نتیجه نرسیده و رضایت به دست نیاوردند به خیابان‌ها آمدند مثل بازاری‌ها، کامیون‌داران یا همین مساله اخیر آب ، اما اگر به صورت پیوسته اعتراضات را بررسی کرده و ریشه‌های اجتماعی و سیاسی آن را دنبال کنیم به نتایج متفاوتی می‌رسیم.
وی با یادآوری این که در حوزه‌های مختلف دچار ناکارآمدی، کمبود و مشکلاتی هستیم که بخشی از آن به نوسانات بازار ارز و بخشی از آن به دلیل پاسخگویی در زمان لازم و همچنین عدم اقناع مردم بر می‌گردد، خاطرنشان کرد: ما هر وقت شرایط را برای مردم خوب توضیح دادیم با همراهی مردم مواجه شدیم.
رییس شورای امنیت کشور تاکید کرد: تاکنون نیز به این نتیجه نرسیده‌ایم که یک گروه سیاسی خاص یا عده‌ مشخص در موضوعی افراد را به صورت سازماندهی شده تحریک و تهییج کرده باشند. وزارت کشور، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، سپاه و قوه قضاییه به این نتیجه نرسیده است.
رحمانی فضلی با یادآوری این که نباید کاری کرد که مردم به مسئولان بی‌اعتماد شوند، افزود: سیاه‌نمایی، تخریب‌ها و تهمت‌ها موجب ناامیدی مردم می‌شود.
وی با بیان این که جنگ روانی زیادی علیه کشور به راه افتاده است ، گفت : ما باید در داخل کشور با اتحاد و انسجام داخلی رضایت مردم را جلب کنیم. همه باید تلاش کنیم که جامعه را به نوعی هدایت کنیم تا در برابر دشمن انفعال نداشته باشیم البته این به معنای عدم مطالبه مردم نیست.
وزیر کشور با تاکید بر اینکه ما اعتراضات مردمی را به رسمیت می‌شماریم، گفت: چهار روز موضوع کامیون‌داران را داشتیم که برخی هم به اقدامات خلاف امنیت عمومی دست زدند ولی ما برخورد سختی نداشتیم و در پایان کامیون‌داران را اقناع کردیم.

**تجمعات باید با پذیرش مسئولیت باشد
رحمانی فضلی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره طرح مجلس برای برگزاری تجمع بدون مجوز در اطراف ساختمان مجلس شورای اسلامی، گفت: وزارت کشور طبق قانون شرایط برگزاری تجمع را فراهم کرده است، اما با برگزاری تجمع بدون مجوز مخالف است زیرا تجمعات باید با پذیرش مسئولیت هم همراه باشد، زیرا در غیر این صورت تجمع ها از کنترل خارج می‌شود ولی اگر این موضوع به قانون تبدیل شود ، وزارت کشور آن را اجرا می‌کند.
وی با بیان این که یقین دارم مجلس به این طرح رای نمی‌دهد، اظهار داشت: ما با نفس این کار مخالفیم چون آیین‌نامه تجمعات اعتراضی در دولت تهیه شده است و تجمع بدون مجوز هم از کنترل خارج می شود.
رحمانی فضلی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره مأموریت استانداران در خصوص نظارت بر روند مصرف انرژی (آب و برق) در دستگاه‌های اجرایی، افزود: در جلسه شورای معاونان وزارت کشور ابلاغ شد که حداقل ١٠ درصد مصرف انرژی در دستگاه های اجرایی نسبت به مصرف سال قبل کاهش یابد و اگر اینطور نباشد، آب و برق آن دستگاه را قطع کنند.
وی تصریح کرد: در برخی دستگاه ها سیستم سرمایشی از بعد از ظهر تا صبح روشن می گذارند تا روز بعد اتاق خنک باشد که این کار نادرستی است، بنابراین ابلاغ شد تا بعد از ساعت اداری سیستم های سرمایشی قطع شود و پیگیری را از وزارت کشور شروع کرده ایم.
وزیر کشور همچنین درباره هماهنگی دستگاه ها در تنظیم بازار گفت: وزارت کشور در این زمینه دستگاه اصلی نیست اما با توجه به اختیاراتی که دارد در زمینه تنظیم بازار نیز می تواند در کنار وزارت صنعت، معدن، تجارت موثرعمل کند.
رحمانی فضلی ادامه داد:این هفته استانداران را دعوت کرده ایم تا در این خصوص جلسه ای داشته باشیم زیرا قابل قبول نیست که کسی با ارز چهار هزار و 200 کالا وارد کشور کرده باشد و به نرخ هفت هزار تومانی کالا به مردم بفروشند.

**یکی از تقاضاهای ارز در بازار مربوط به مواد مخدر و قاچاق کالا است
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر تاثیر گردش مالی مواد مخدر بر التهابات بازار دلار گفت: یکی از تقاضاهای ارز در بازار مربوط به مواد مخدر و قاچاق کالا است و با توجه به تعداد معتادان، سالانه هزار تن مواد در کشور مصرف می شود.
رحمانی فضلی ادامه داد: یکی از دلایل دولت برای تعیین قیمت و تک نرخی شدن ارز و انحصارات در بانک مرکزی یا مراجع مورد تایید این بانک مرکزی این است که به تقاضاهای کاذب پاسخ مناسب داده شود.
وی کالاهای قاچاق در داخل به ریال فروخته می شود و برای خرید مجدد باید تبدیل به ارز شود.
وزیر کشور همچنین درباره تاثیر تک نرخی شدن بر مقابله با قاچاق کالا، خاطرنشان کرد: پیش از این بخشی از تقاضای ارز مربوط به موادمخدر یا قاچاق کالا بوده است و همین تقاضا در نوسانات ارز تاثیرگذار بود.

**٨٠ درصد از قاچاق کالا در مرزها کنترل شده است
رحمانی فضلی با بیان این که بخشی از کالاها از مرزهای غربی و شرقی به صورت غیرقانونی وارد می شود، اظهارداشت: در حال حاضر با توجه به سیاست های کنترلی ٨٠ درصد از قاچاق کالا در مرزها کنترل شده است.
وی تصریح کرد: البته این امر روی وضعیت معیشتی مردم تاثیراتی داشته است اما با توجه به دستورالعمل و آیین نامه هایی که در دولت مطرح شده است، امیدواریم مشکلات آنها هم حل شود.

** تولید مواد مخدر در افغانستان به ١٠ هزارتن رسیده است
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در بخش دیگر از سخنان خود به همکاری با اروپا در زمینه مبارزه با مواد مخدر و موضوع پناهندگان اشاره کرد و گفت: همکاری های ایران با اروپا در مورد مبارزه با موادمخدر و پناهندگان یک جانبه است و فقط ما تلاش و کار می کنیم و آنها اقدام موثری انجام نمی‌دهند و این مساله را بارها در نشست ها و اجلاس‌های مختلف مطرح کرده ایم.
رحمانی فضلی افزود: تولید مواد مخدر در افغانستان از پنج هزار و ٣٠٠ تن به ١٠ هزارتن رسیده است و تقریبا دو برابر شده و در ایران یک هزار و ٢٠٠ تن مواد مخدر در کشور کشف شده است که بخشی از آنها قرار بوده از مرز عبور کند و به اروپا برود.
وی ادامه داد: در بحث مهاجران نیز سه میلیون مهاجر در ایران هستند و این کشور به آنها نگاه انسانی دارد و جلوی آن ایستاده است. اگر این نگاه نباشد کافی است ٢۴ ساعت وزارت کشور غفلت کند یک میلیون پناهنده و دو هزار تن مواد مخدر از مرزهای ما عبور می کند.
وزیر کشور با بیان این که اروپایی ها در زمان تحریم حتی سگ‌های موادیاب یا دستگاه ایکس ری به ما نمی‌دادند، گفت: تنها سه درصد پناهجویان در اردوگاه هستند و ٩٧ درصد آنها با مردم زندگی می کنند علاوه بر این بیش از ۵۵٠ هزار دانش آموز و ٢۵ هزار دانشجوی پناهجو در کشور داریم که همه آنان بیمه هستند.
رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: ایران در خط مقدم مبارز با مواد مخدر قرار دارد و در مورد پناهجویان هم اروپاییان دست کم به افغانستان کمک کنند تا مهاجران افغانستانی در کشور خود بمانند.
وی ادامه داد: هر کمکی که پناهجویان می شود در قالب سازمان ملل است و خودشان هزینه می کنند و اگر در منطقه‌ای رعب و وحشت باشد نتیجه همین است.
وی یادآور شد: در درگیری اخیر با قاچاقچیان در شرق کشور ٣٠ گلوله آر پی جی ٧ ، شلیک کردند، این قاچاقچیان مجهز هستند و حتی ماشین دید در شب دارند. چه کسی به آنها کمک می کند.
وزیر کشور همچنین گفت: سه سال پیش گفتیم که قاچاقچیان با تروریست‌ها ارتباط دارند و باید تلاش کنیم به این موضوعات در عرصه بین‌المللی رسیدگی شود زیرا مسأله مواد مخدر، پناهندگان و تروریسم بین المللی است ، اما نهادهای بین المللی ایران را تشویق می‌کنند و گواهی می‌دهند که اینها مشکل ما را حل نمی کند؛ ما با اعتقادات دینی خود مبارزه می‌کنیم اما شما (اروپایی ها) چه می کنید.
سیام**3229**3070**1336

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال