سیف: بازار ثانویه ارز شکل می گیرد

تهران- ایرنا- رئیس کل بانک مرکزی از ایجاد بازار ثانویه ارز در کشور خبر داد و گفت: در این بازار صادرکنندگان خُرد غیرنفتی می توانند برای تامین ارز کالاهای گروه سوم، ارز خود را عرضه کنند.

به گزارش ایرنا، «ولی اله سیف» روز دوشنبه در حاشیه جلسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با تقسیم بندی کالاهای وارداتی به سه گروه اظهار داشت: گروه اول کالاهای اساسی و حیاتی برای کشور که با ارزاق عمومی مردم و دارو در ارتباط است که ارز مورد نیاز آنها از محل فروش نفت با ارز رسمی 4200 تومان توسط بانک مرکزی تامین می شود.
وی افزود: گروه دوم کالاهای ضروری هستند که قرار است ارز مورد نیاز برای آنها از محل 80 درصد صادرات غیرنفتی - شرکت های پتروشیمی فولاد و معدنی - و از محل سامانه نیما تامین شود.
سیف، نرخ مبنا برای واردات کالاهای گروه دوم را همان نرخ ارز رسمی دانست و گفت: یکی از مباحث جدی این روزها در بازار، تبدیل نرخ کالاهایی است که با بهای4200 تومان وارد کشور می شوند اما با قیمت های بالاتر نرخ گذاری می شوند.
وی ادامه داد: بانک مرکزی برای کنترل قیمت ها و شفاف سازی در بازار، قرار است ارزهایی که با مبنای 4200 تومان به واردکنندگان تخصیص داده را در سامانه ای به اطلاع عموم برساند تا هر کسی کالایی وارد می کند که قیمت آن منطقی نیست و با این رقم مغایرت دارد، بتواند اعتراض کند و نهادهای نظارتی همچون سازمان تعزیرات نظارت کنند.
رئیس کل بانک مرکزی افزود: در اولویت سوم، کالاهایی هستند که از محل 20 درصد صادرات کالاهای غیرنفتی - عمدتا شامل صادرکنندگان خُرد و بخش خصوصی - انجام می شود و قرار است این کار با نرخ توافقی باشد.
سیف اظهار داشت: در حقیقت بازار ثانویه ای در کنار بازار اصلی شکل می گیرد.
به گفته سیف، گروه چهارم، کالاهای ممنوع الورود هستند.
وی ابراز امیدواری کرد با این اقدام ها و با وجود تلاش های دشمنان بویژه آمریکا برای ایجاد التهاب در بازار، آرامش در فضای اقتصادی کشور ایجاد شود.

**التهابات آفرینی در بازار مصنوعی است
رئیس کل بانک مرکزی همچنین پس از جلسه بررسی مسائل اقتصادی و ارزی در دولت به خبرنگاران گفت: طبق بررسی های انجام شده و طبق آمار سال گذشته واردات، نیاز ارزی برای کالاهای گروه نخست 18 میلیارد دلار و برای گروه دوم 24 میلیارد دلار برآورد می شود و سهم گروه سوم که کالاهای عادی هستند 5.6 میلیارد دلار خواهد بود.
سیف اظهار داشت: گروه چهارم که واردات آنها ممنوع شده، کالاهایی هستند که در تولید آنها خودکفا هستیم و نیازی به واردات آنها وجود ندارد.
وی درعین حال نیاز ارزی برای واردات کالاهای گروه چهارم را 3.8 میلیارد دلار برآورد کرد که از این پس قرار نیست وارد شوند.
رئیس کل بانک مرکزی با اعلام اینکه مشکلی در تامین ارز برای واردات این کالاها وجود ندارد، اظهار داشت: تلاش هایی عمدتاً از خارج کشور برای القای التهاب به بازار انجام می شود اما باید گفت که این التهابات مصنوعی است و هیچ نگرانی بابت تامین کالاهای مورد نیاز جامعه وجود ندارد.
اقتصام*2025** 2023

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال