با تصویب مجلس؛

سهمیه فرزندان جانبازان در دانشگاه افزایش یافت

تهران-ایرنا- نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب کردند: سهمیه ورود همسران و فرزندان جانبازان کمتر از 25 درصد و رزمندگان به دانشگاه افزایش یابد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، نمایندگان در جلسه علنی امروز - چهارشنبه - مجلس طرح اصلاح بند الف ماده 90 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران را با 119 رای موافق، 58 رای مخالف و 12 رای ممتنع از مجموع 213 نماینده حاضر تصویب کردند.
نمایندگان مجلس در ماده واحده این طرح تصویب کردند سهمیه ورود با پنج درصد سهمیه اختصاصی برای همسران و فرزندان جانبازان زیر 25 درصد و همسران و فرزندان رزمندگان با حداقل پنج ماه حضور داوطلبانه در جبهه به 30 درصد افزایش یابد.
ماده واحده این طرح دارای دو تبصره نیز است که مسعود پزشکیان نایب رییس اول مجلس و رییس جلسه علنی امروز در هنگام بررسی آن اعلام کرد به دلیل ابهامات و پیشنهاداتی که در تبصره های ماده واحده این طرح وجود دارد، آن را به کمیسیون اجتماعی مجلس ارجاع می دهیم که پس از بررسی بیشتر در مجلس مطرح می شود.

**موافقت مجلس با فوریت طرح شفافیت صورت های مالی شرکت های تابعه نهادهای عمومی غیر دولتی
نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین امروز با 139رای موافق، 17 رای مخالف و 11 رای ممتنع از 201 نماینده حاضر با یک فوریت طرح الحاق بند ز به بند 5 ماده 6 قانون اصلاح موادی به قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی در مورد شفافیت صورت های مالی شرکت های تابعه نهادهای عمومی غیر دولتی موافقت کردند.
درماده واحده این طرح آمده است: در صورت عدم اجرای تکالیف قانونی توسط شرکت ها و بنگاه های اقتصادی مصرح در بند 5 ماده 6 قانون اصلاح موادی از قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی به صورت غیر قابل بخشودگی نرخ مالیات بر درآمد آن ها، 10 واحد درصد و سهم کارفرمای بیمه صندوق بازنشستگی پنج واحد درصد مازاد بر نرخ متعارف سال مشمول محاسبه می شود.
همچنین در تبصره این ماده آمده است:وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف است گزارش سالانه عملکرد بند الحاقی را به مجلس ارائه کند.
در مقدمه این طرح که به امضای 40 نماینده مجلس رسیده نیز تاکید شده است: ارتقای شفافیت یکی از راهکارهای برون رفت از وضعیت جاری اقتصاد ملی است، عدم شفافیت ضمن ایجاد چالش در تحقق برنامه های اقتصادی، در جریان تولید و توزیع ثروت ملی نیز اخلال ایجاد می کند، شرکت های تابعه نهادهای عمومی غیر دولتی در کشور یکی از مهم ترین بخش هایی هستند که ساماندهی وضعیت جاری آن ها نقش مهمی در ارتقای شفافیت در اقتصاد خواهد داشت.

**اجازه اظهار نظر در مورد FATF به برخی ها داده نمی شود
حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی نیز امروز در اخطار قانون اساسی به سخنان دکتر علی شریعتی درباره قراردادهای استعماری اشاره کرد و گفت: دکتر شریعتی سخن بسیار خوبی در این رابطه داشت و در جایی گفته بود روحانیت هیچ قرارداد استعماری را امضا نخواهد کرد، از این رو ما هم هیچ قرارداد استعماری را امضا نمی‌کنیم.
وی افزود: درباره موضوع FATF مسائل متفاوتی از سوی شخصیت‌های مختلف ابراز می‌شود، اما درباره این موضوع بسیاری از افراد حتی نمی خواهند اجازه اظهارنظر را به عده‌ای بدهند، به جای اینکه این افراد استدلال منطقی و ادله خود را ارائه کنند، موضوعات دیگری مطرح می‌کنند.
پژمانفر گفت: حتی روزنامه‌ها امروز مانند دوران برجام لیستی درست کرده‌اند و نمایندگانی هم که سواد این کار را یاد دارند یا ندارند، در این حوزه دخیل شده‌اند.
سیام*9121**1058**1336

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال