5 نفر از هر هزار تولد زنده ضایعه شنوایی دارند

تهران- ایرنا- رئیس انجمن شنوایی ایران گفت: از هر هزار تولد زنده، چهار تا پنج نفر در نقاط مختلف ایران دچار ضایعه شنوایی هستند.

به گزارش خبرنگار حوزه سلامت، علی قهرمانی روز دوشنبه در نشست خبری هفدهمین کنگره شنوایی شناسی ایران افزود: این در حالی است که آمارهای جهانی حاکی از آن است که از هر هزار نفر تولد زنده، سه نفر ضایعه شنوایی دارد.
وی با تاکید بر اینکه باید اختلالات شنوایی به ویژه از دوران نوزادی جدی گرفته شود، اظهار داشت: هنوز مساله افت شنوایی یا اختلالات شنوایی در خانواده های ایرانی به درستی فرهنگ سازی نشده است؛ وقتی به والدینی گفته می شود فرزندشان دچار این اختلالات است، با مشکلات روانی بسیاری مواجه می شوند. در حالی که خانواده ها باید نسبت به موضوع اختلالات شنوایی واقع بین باشند و سعی کنند برای درمان تصمیمات درست بگیرند.

* اختلالات شنوایی در نوزادان به موقع تشخیص داده شود
رئیس هفدهمین کنگره شنوایی شناسی ایران با اشاره به اینکه باید اختلالات شنوایی را در نوزادان به موقع تشخیص داد و درمان کرد، گفت: مدیریت اختلالات شنوایی در کشور به درستی انجام نمی شود؛ با توجه به اینکه 98 درصد زایمان ها در بیمارستان ها اتفاق می افتد و از لحاظ متخصصان شنوایی سنجی تامین هستیم، اما شنوایی نوزادان به درستی بررسی نمی شود.
قهرمانی افزود: نوزادان باید از لحاظ شنوایی بررسی شوند تا مشکلات عدیده برای خانواده ها به وجود نیاید.

* لزوم ارائه سمعک با 80 نوع خدمت پزشکی
رئیس انجمن شنوایی با بیان اینکه 400 تا 500 نوع سمعک در کشور وجود دارد، اظهار داشت: 80 نوع خدمت برای سمعک تعریف شده است اما این خدمات به فرد مصرف کننده سمعک داده نمی شود.
حمید جلیلوند دبیر انجمن شنوایی ایران نیز به برگزاری هفدهمین کنگره شنوایی شناسی ایران اشاره کرد و گفت: این کنگره از پنجم تا هفتم تیر ماه امسال برگزار می شود و در آن حدود 100 مقاله و 58 پوستر ارائه می شود و 10 کارگاه تخصصی و آموزشی و 9 میزگرد نیز برپا خواهد شد.
وی، هدف از برگزاری این کنگره را افزایش استانداردهای تشخیصی، تشخیص و درمان زودهنگام اختلالات شنوایی و کاهش هزینه های اضافی بیان کرد.
جلیلیوند تصریح کرد: در کشور ما نقایصی وجود دارد که مربوط به 30 سال گذشته است؛ باید از روش هایی که برای شنوایی سنجی و درمان آن در دنیا استفاده می شود، بهره گیریم؛ به عنوان نمونه به فردی که سمعک استفاده می کند یا کاشت حلزون دارد باید تا دو سال خدمات ارایه شود.

* سمعک مانند دارو نیست
دبیر انجمن شنوایی خاطرنشان کرد: سیستم بهداشتی کشور باید با مساله شنوایی سنجی آشنا شود و این تفکر که سمعک مانند دارو فقط باید خریداری و مصرف شود، ریشه کن شود.
جلیلوند با بیان اینکه سمعک وسیله ای برای تقویت شنوایی است و اگر درست تنظیم نشود، به بیمار آسیب می زند، گفت: باید توان علمی متخصصان را در این زمینه افزایش دهیم که آئین نامه هایی نیز در این زمینه تدوین شده است.
وی افزود: سیستم بهداشتی کشور باید با ما همراه شود تا استانداردهایی که برای شنوایی سنجی و درمان آن در کشورهای اروپایی و آمریکایی است تا سال 2020 در کشور پیاده شود.
جلیلوند، با اشاره به اینکه انجمن شنوایی ایران 30 شعبه استانی دارد، اظهار داشت: فقط 20 درصد هزینه ای که برای سمعک پرداخت می شود، برای پروتز سمعک است و اگر خدمات برای آن درنظرنگیریم کاربر سمعک ضرر می کند.

* ازدواج های فامیلی اختلالات شنوایی را افزایش می دهد
دبیر انجمن شنوایی ایران، تصریح کرد: از هر پنج نفر بالای 65 سال در کشور، دو نفر اختلالات شنوایی دارند و ریزفاکتورهایی مانند آلودگی ها و ازدواج های فامیلی که میزان آن نیز زیاد است، باعث افزایش این اختلالات می شود.
جلیلوند تعداد سمعک هایی راکه به کشور در سال وارد می شود، حدود 120 تا 200 هزار سمعک عنوان کرد و ادامه داد: هزینه سمعک های دیجیتال در کشور از یک میلیون و 500 هزار تا 16 میلیون تومان است و سازمان های بیمه ای فقط یک تا 2 میلیون تومان این هزینه را تحت پوشش قرار می دهند.
وی با اشاره به اینکه سمعک باید سه تا پنج سال پس از مصرف تعویض شود، تصریح کرد: نظام سلامت باید توجه ویژه به این مساله داشته باشد.
هفدهمین کنگره شنوایی شناسی ایران از پنجم تا هفتم تیرماه سال جاری در تهران برگزار می شود.
اجتمام *9022*1834

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال