مسجدی برای اهل تسنن در تهران ساخته شود

تهران - ایرنا - عضو شورای شهر تهران بر ضرورت ساخت مسجدی برای مسلمانان اهل تسنن در شهر تهران تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، حجت نظری روز یکشنبه در هفتادمین جلسه شورای شهر تهران با بیان ضرورت ساخت مسجدی برای اهل تسنن افزود: یکی از درخواست‌های به حق جامعه اهل سنت در شهر تهران داشتن مسجد یا حتی نمازخانه‌ای برای ادای فرایض دینی است.
وی گفت: در سال‌های گذشته این بخش از شهروندان، که دارای جمعیتی کمتر از یک میلیون نفر در شهر تهران هستند، مورد کم توجهی قرار گرفته‌ و امروز حتی مسجدی برای اقامه نماز عید فطر برای این عزیزان وجود ندارد.
نظری تاکید کرد: دیگر اقلیت‌های دینی در تهران دارای دستکم یک عبادتگاه برای اجرای فرایض دینی و الهی خود هستند و مجبور نیستند برای اجرای مناسک دینی خود ساعت‌ها در خیابان در صف بایستند.
عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران تاکید کرد: طبق اصول مختلف قانون اساسی از جمله اصول 12 و 13 که ادیان الهی و مذاهب مختلف را به رسمیت شناخته است و همچنین با توجه به شعار وحدت بین جامعه مسلمین، خواستار پیگیری و بررسی سریع جهت ایجاد عبادتگاه برای هموطنان اهل سنت هستم.

* حجت الاسلام سیدحامد علم الهدی معاون امور ایران در مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی سال گذشته در گفت و گو با خبرنگار معارف ایرنا اعلام داشت که جمعی از علمای اهل سنت ایران با ارسال نامه ای به مفتی اعظم مصر، ضمن اعلام اینکه مساجد و مدارس علوم دینی اهل سنت ایران 10 برابر شده، از وی خواستند تا برای دیدن واقعیت ها به جمهوری اسلامی ایران سفر کند.
در این بیانیه که خطاب به شیخ شوقی ابراهیم علّام مفتی اعظم جمهوری مصر نوشته شده، آمده است: جمعیت ما اهل‌سنّت در ایران به چندین میلیون نفر می­رسد که در استان­های مختلف سکونت داریم. ما بیش از 16 هزار باب مسجد در اختیار داریم. تعداد طلّاب­ دینی ما در حوزه­های علمیه بیش از 12 هزار نفر است که همه آن‌ها درس فقه اهل‌سنّت و جماعت شامل شافعی و حنفی می­خوانند.
این تعداد از مساجد و مدارس و طلاب ما ، ده برابر بیش از تعدادشان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) شده و شکی نیست که همه این‌ها بدون پشتیبانی حکومت جمهوری اسلامی ممکن نبوده است.
علم الهدی درباره تعداد مساجد اهل سنت در تهران نیز به ایرنا گفت: اهل سنت در حدود 18 نمازخانه در استان تهران دارند که به اقامه نماز جماعت و جمعه می پردازند که این نمازخانه ها مناطق مختلف استان تهران از دماوند تا شهریار را در بر می گیرد.
وی افزود: البته تعبیر نمازخانه به این مساجد از آن جهت است که برخی از این مکان ها در حال ساخت است و هنور تکمیل نشده و برخی از آنها نیز استیجاری است که گاهی جابجا می شود و هر اجتماعی که به 150 نفر برسد، می توانند با اخذ مجوز به تشکیل نمازخانه بپردازند.
نظری به موضوع تبلیغ موضوعی فوتبال در میدان ولیعصر که تنها تیم ملی فوتبال مردان در آن بودند و توسط شهرداری مورد اصلاح قرار گرفت ، اشاره کرد و گفت: از این گونه بنرها در نقاط مختلف شهر نصب شده است که ضرورت دارد برای دور ماندن از نگاه جنسیتی این موضوع مورد پیگیری و اصلاح توسط شهرداری قرار گیرد.
تهرام/7244//1348/1630

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال