رهبر حزب سعادت:

آمریکا و اسرائیل خواهان بی ثباتی در ترکیه هستند

آنکاراـ ایرناـ تمل کاراملا اوغلو رهبر حزب سعادت و نامزد این تشکیلات سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری گفت: 'آمریکا و اسرائیل دشمنان به ظاهر دوست ترکیه هستند که قصد بی ثباتی در کشورمان را دارند.'

به گزارش عصر پنجشنبه ایرنا، کاراملا اوغلو در مرکز فرهنگی حزب سعادت در استان بارتین افزود: مشکلات کنونی ترکیه به ویژه در موضوعات اقتصادی تا حد امکان افزایش یافته است و هر روز با حکایت های دردناک گوناگونی مواجه می شویم.
وی توضیح داد: آمریکا و اسرائیل به هیچ عنوان شاخصه های یک متحد را برای ما ندارند بلکه دشمنانی در لباس یک دوست برای ترکیه هستند.
وی یادآورشد که آمریکا و اسرائیل صلح و ثبات کشور ما را نمی خواهند بلکه آرزو می کنند مردم ترکیه به جان هم افتاده و یکدیگر را از بین ببرند.
وی ابراز امیدواری کرد که کشور ترکیه با سربلندی از این بحران ها عبور کند و آینده بهتری نصیب جامعه کشور شود.
وی پیشتر در گفت و گو با تلویزیون خبر تورک به کسری تراز تجاری و بدهی های خارجی کشورش اشاره کرد و افزود: اقتصاد ترکیه، به بن بست رسیده است.
رهبر حزب سعادت همچنین در دومین گردهمایی انتخاباتی خود در ازمیر گفت: مشکلات فراوانی گریبان کشور را گرفته است و از همه مردم می خواهم که در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری پای صندوق های رای بیایند تا بتوانیم با یکدلی، بحران های سخت کشور را رفع کنیم و گام های درست برای آینده برداریم.
وی توضیح داد: حزب حاکم افزایش تورم و نرخ ارز در بازار ترکیه را ناشی از فتنه خارجی می داند و من نیز با آنها موافقم اما باید به دولت گفت که اگر اقتصاد کشور به خوبی مدیریت شده بود، امروز دسیسه های خارجی آسیبی به اقتصاد کشور وارد نمی کرد.
به گزارش ایرنا، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به رغم وعده های قبلی خود مبنی بر برگزاری انتخابات در موعد مقرر، در روز 29 فروردین ماه(18 آوریل 2018) اعلام کرد که انتخابات زودهنگام مجلس و ریاست جمهوری در تاریخ 24 ژوئن سال جاری میلادی(3 تیرماه 1397) برگزار می شود.
اردوغان رئیس جمهوری کنونی و رهبر حزب عدالت و توسعه، کاراملااوغلو رهبر حزب سعادت، محرم اینجه نامزد حزب جمهوری خواه خلق، دوغو پرینچک رهبر حزب وطن، مرال آکشنر رهبر حزب نیک و صلاح الدین دمیرتاش رهبر سابق و زندانی حزب دموکراتیک خلق ها 6 نامزد حاضر در انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری 24 ژوئن سال جاری میلادی(3 تیرماه 1397) ترکیه هستند.
بر اساس اصلاحیه تغییرات قانون اساسی ترکیه که در همه پرسی یکسال پیش به تایید مردم این کشور رسید، قرار بود که انتخابات بعدی ریاست جمهوری و مجلس در 3 نوامبر 2019 (12 آبان 1398) برگزار شود.
بر اساس تغییرات قانون اساسی ترکیه که سال گذشته به تصویب رسید، سیستم حکومتی این کشور از نظام پارلمانی به نظام ریاستی(ریاست جمهوری) تغییر یافته است و انتخابات ریاست جمهوری سوم تیرماه امسال نخستین انتخابات در قالب نظام جدید محسوب می شود که با اجرای آن، رییس جمهوری از اختیارات بیشتری برخوردار شده و ضمن حذف پست نخست وزیری، شخص رییس جمهوری، ریاست دولت را نیز بر عهده خواهد داشت.
انتخابات مجلس و ریاست جمهوری این کشور 17 ماه زودتر از موعد مقرر برگزار می شود.
خاورم/1905 *

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال