برخی کشورهای جنوب شرق آسیا روز جمعه را عید فطر اعلام کردند

کوالالامپور- ایرنا – برخی از کشورهای جنوب شرق آسیا از جمله دولت های مالزی، اندونزی، سنگاپور ، تایلند ، برونئی و فیلیپین فردا جمعه را اول ماه شوال و روز عید سعید فطر اعلام کردند.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رسمی اندونزی (آنتارا) به نقل از وزارت امور مذهبی این کشور اعلام کرد روز جمعه 25 خرداد ( 15ژوئن 2018 ) برابر با اول شوال و روز عید فطر است.
قرار است نماز عید فطر فردا در مساجد مختلف اندونزی پرجمعیت ترین کشور اسلامی جهان برگزار شود و پیش بینی شده است دهها هزار نفر فقط در مسجد استقلال جاکارتا برای اقامه نماز حاضر شوند.
خبرگزاری رسمی مالزی (برناما) نیز اعلام کرد فردا (جمعه) در این کشور جنوب شرق آسیا عید فطر است و نماز عید در سراسر کشور برگزار می شود.
سید'دانیال سیداحمد' از اعضای شورای رصد ماه مبارک رمضان مالزی شامگاه پنجشنبه از طریق شبکه های رسانه ای در مالزی اعلام کرد که فردا روز عید فطر در مالزی است.
شورای رؤیت هلال ماه در کشور مالزی زیر نظر پادشاه این کشور فعالیت می کند.
مالزی بیش از 30 میلیون نفر جمعیت دارد که 61.3 درصد آن را مسلمانان، 19.8 درصد را بودایی ها، 9.2 درصد را مسیحیان، 6.3 درصد را هندوها و مابقی را دیگر اقلیت های مذهبی تشکیل می دهند.
'لقمان حکیم سیف الدین' وزیر امور مذهبی اندونزی نیز شامگاه پنجشنبه اعلام کرد: روز جمعه در پرجمعیت ترین کشور مسلمان جهان نخستین روز ماه شوال است.
وی افزود: براساس محاسبات و گزارش رویت کنندگان هلال ماه نخستین روز ماه شوال تایید می شود، بنابراین، مسلمانان در اندونزی دراین روز نماز عید فطر را برگزار می کنند.
براساس برخی آمارها، بیش از 86 درصد از 260 میلیون نفر جمعیت اندونزی کشوری در جنوب شرق آسیا را مسلمانان تشکیل می دهند.
شورای اسلامی سنگاپور نیز امشب اعلام کرد مسلمانان در این کشور براساس محاسبات نجومی فردا عید فطر را جشن می گیرند.
طبق گزارش 'محمد فتریس بکارام 'مفتی مسلمانان سنگاپور مسلمانان این کشور از روز 17 ماه مه (27 اردیبهشت) وارد ماه صیام شدند.
دفتر شیخ الاسلام تایلند نیز فردا را روز اول شوال و عید فطر در این کشور اعلام کرد.
تایلند کشوری با اکثریت بودایی است، اما مسلمانان زیادی در استان های جنوبی و هم مرز آن با مالزی زندگی می کنند.
اگرچه رقم دقیقی از آمار مسلمانان به عنوان بزرگترین اقلیت دینی این کشور جنوب شرق آسیا ارائه نشده است اما در برخی گزارش های رسانه ای این رقم بین 6 تا 20 درصد جمعیت حدود 70 میلیون نفری تایلند برآورد شده است.
مالزی،اندونزی و سنگاپور و تایلند چهار کشور جنوب شرق آسیا همزمان روز پنجشنبه (27 اردیبهشت ) را اول ماه مبارک رمضان اعلام کرده بودند.
براساس گزارش های رسانه ای در استرالیا و نیوزیلند امشب ماه اول شوال رویت نشده است .
آساق **241**1599

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال