ناکامی مغرب در میزبانی جام جهانی و مقصری به نام عربستان

الجزیره- ایرنا- فدراسیون جهانی فوتبال ( فیفا) چهارشنبه میزبان جام جهانی فوتبال در سال 2026 را معرفی کرد و با حمایت برخی کشورهای عربی از جمله عربستان از رقیب مغرب، رباط موفق به کسب میزبانی جام جهانی نشد.

به گزارش عصر پنجشنبه ایرنا،کشورهای آمریکا، کانادا و مکزیک روز چهارشنبه با 67 درصد آرا در جلسه رای گیری فیفا در مسکو، میزبانی جام ‌جهانی 2026 را بطور مشترک بدست آوردند؛ این در حالی است که مغرب تنها 33 درصد آرا را کسب کرد.
بر اساس این گزارش، مشخص است که آمریکا، کانادا و مکزیک زیرساخت های بهتر و امکانات بیشتری برای برگزاری چنین مسابقاتی دارند و مغرب از این جهت توانایی رقابت با این کشورها را نداشت اما رباط در این پرونده چشم امید به 54 کشور آفریقایی و 23 کشور عربی داشت اما حمایت برخی کشورهای عربی مانند امارات، عربستان، بحرین از رقیب ، مغربی ها را از این کشورها ناامید کرد.
موضع گیری برخی کشورها ضدمغرب برای رباط قابل هضم بود اما موضع گیری کشورهایی مانند عربستان در این باره و حمایت کردن از آمریکا ، سبب انتقاد و خشم مغربی ها شد، آن ها پس از اعلام خبر ناکامی کشورشان در میزبانی این تورنمنت جهانی، این پرسش را مطرح کردند که چرا ریاض دست به چنین اقدامی زد در حالی که مغرب با تمام توان سعی کرده بود در پرونده های مختلف عربستان را همراهی و حتی برای کمک به این کشور در تجاوز نظامی به یمن شماری از نظامیان و چندین فروند جنگنده خود را به سعودی اعزام کرد و در این جنگ نابرابر یک فروند جنگنده اف 16 خود را هم از دست داد.
روزنامه نیویورک تایمز پیشتر در گزارشی اعلام کرد که عربستان نه تنها از میزبانی آمریکا حمایت خواهد کرد بلکه شماری از کشورهای نزدیک به خود را برای رای دادن به نفع واشنگتن بسیح خواهد کرد.
شبکه الجزیره نیز در گزارشی، حمایت عربستان از میزبانی مشترک کشور های آمریکا، کانادا و مکزیک را ناشی از تنش سیاسی خاموش میان ریاض و رباط به دلیل موضعگیری بیطرفانه مغرب در بحران دیپلماتیک میان عربستان، امارات، بحرین و مصر با قطر دانست. «محمد ششم» شاه مغرب سال گذشته و در روزهای نخست این بحران از دو طرف خواست با خویشتن داری در جهت کاهش تنش ها و برون رفت از بحران تلاش کنند.
بر اساس این گزارش، روابط مغرب و عربستان پس از تحولات اخیر را می بایست از دو منظر مورد بررسی قرار داد: نخست، روابط رسمی و دوم روابط مردمی و بحث افکار عمومی .
«رشید الطالبی العلمی » وزیر ورزش و جوانان مغرب در نخستین واکنش رسمی کشورش به این موضوع ، از رای دادن برخی کشورهای عربی به رقیبان رباط ابراز تاسف کرد و بدون نام بردن از طرف خاصی ، آن را خیانت به این کشور دانست .
از سوی دیگر شاه مغرب چهارشنبه شب با شیخ«تمیم بن حمد آل ثانی » امیر قطر تماس تلفنی برقرار و از او به دلیل حمایت از مغرب در میزبانی جام جهانی تشکر کرد.
این تماس تلفنی شاه مغرب با امیر قطر که اکنون دشمن عربستان محسوب می شود و از سوی دیگر خائن توصیف کردن کشورهای عربی رای داده به رقیب رباط توسط وزیر ورزش مغرب، معانی سیاسی زیادی می تواند داشته باشد.
درخصوص روابط کشورها نباید عوامل اقتصادی را نادیده گرفت.شاه عربستان از ده ها سال پیش،تعطیلات تابستانی خود را در شهر «طنجه» مغرب می گذراند و طی این تعطیلات چند هفته ای، صدها نفر او را همراهی می کنند و مبالغ زیادی در این خصوص هزینه می شود.
شبکه یورو نیوز هزینه تعطیلات تابستانی شاه عربستان در سال گذشته را بیش از 100 میلیون دلار دانست که این مبلغ یک و نیم درصد کل درآمدهای گردشگری مغرب را تشکیل می دهد. فارغ از رقم یادشده ، تبادلات تجاری دو کشور طی سال های گذشته بیش از 20 میلیارد دلار بوده است .علاوه بر این، شرکت های عربستانی سرمایه گذاری زیادی در مغرب کرده اند که برخی منابع مغربی مانند تارنمای «الحدث » آن را حدود 38 میلیارد درهم مغربی( بیش از چهار میلیارد دلار ) عنوان کردند که در صورت تصمیم گیری برای خارج کردن آن از مغرب ، این کشور با مشکل روبه رو می شود .
بر اساس این گزارش، عوامل یادشده سبب می شود مغرب با تامل بیشتر در مورد روابط خود با عربستان تصمیم گیری کند اما در عین حال مشخص است که چنین پرونده ای که شخص محمد ششم شاه مغرب از آن حمایت می کرد، برای این کشور مهم و مقام های رباط نمی توانند عوامل ناکام گذاشتن مغرب را فراموش کنند.
در بعد دوم یعنی واکنش افکار عمومی مغرب به این اقدام عربستان باید گفت که اکثریت مردم این کشور انتقاد شدیدی از ریاض به دلیل این نوع موضع گیری کردند و این در شبکه های اجتماعی و همچنین نظرات نوشته شده ذیل خبرهای مربوط به اعلام میزبان جام جهانی 2026 کاملا مشهود است؛ بسیاری از مغربی ها پس از این اقدام سعودی اعلام کردند در مسابقات جام جهانی 2018 که عربستان نیز به آن راه یافته است، تیم رقیب سعودی یعنی روسیه را تشویق خواهند کرد و این در حالی است که مغربی ها پیشتر تعصب خاصی روی عربستان داشتند و حال می گویند از تیم یک کشور غیراسلامی مقابل تیم ملی یک کشور اسلامی آن هم عربستان حمایت می کنند.
واکنش مردمی در مغرب منحصر به این موضوع نبود، بسیاری از آن ها ،سعودی ها را خیانت کار و نوکر سروران آمریکایی شان دانستند و تاکید کردند ریاض از پشت به آن ها خنجر زده است،حتی بسیاری از آن ها خواستار فراخواندن نیروهای نظامی این کشور از جنگ یمن شدند.
چند هفته پیش از این هم زمزمه هایی مبنی بر حمایت عربستان از رقیب مغرب به گوش می رسید و آن زمان مردم این کشور خواستار قطع روابط دیپلماتیک با ریاض و فراخواندن سفیر مغرب از پایتخت سعودی شدند.
مغربی ها در ذیل خبرهای مربوط میزبانی جام جهانی 2026 مطالب قابل تاملی نوشتند که این نوشته ها نشان دهنده افکار عمومی مغرب در این باره است، شماری از آن ها با بیان های مختلف نوشته بودند اگرچه رباط موفق به کسب میزبانی جام جهانی 2026 نشد اما حداقل این سبب شد دشمنانش را از دوستانش تشخیص دهد.
ناراحتی مغربی ها از عربستان به حدی بود که یکی از هنرمندان این کشور کمتر از 24 ساعت پس از اعلام نتایج میزبانی جام جهانی ، نماهنگی تهیه و منتشر کرد که در آن شدیدا از سعودی انتقاد شده است. این نماهنگ که به سرعت در حال انتشار در شبکه های اجتماعی مغرب است، شدیدا از عربستان انتقاد کرده و در آن آمده است، ریاض برادران دینی خود را به ترامپ و در مقابل دریافت موشک فروخت.
بر اساس این گزارش، مردم مغرب از عربستان بسیار خشمگین هستند و اکنون افکار عمومی مغرب ضد حاکمان سعودی است .از سوی دیگر عربستان و برخی متحدانش مانند امارات و مصر از چند سال پیش به گروه اخوان المسلمین اعلام جنگ کرده اند و البته اکنون نیز نخست وزیر مغرب وابسته به این جریان محسوب می شود اما باید منتظر ماند و دید روابط دو کشور به چه سمت و سویی پیش می رود، رباط چه سیاستی پیش می گیرد و آیا به تلافی این اقدام عربستان، روابطش را با کشورهای مانند قطر تقویت می کند یا همچنان منفعل باقی می ماند و از این مساله چشم پوشی می کند؟.
موضع گیری رسمی مغرب هرچه باشد،عربستان سبب تحریک افکار عمومی مغرب بر علیه خود شد.
شد**خاورم **2041**1010

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال