تکاپوی اتحادیه اروپا برای حفظ برجام

تهران - ایرنا - اتحادیه اروپا پس از خروج یکجانبه ترامپ از برجام، بشدت درحال کار در حوزه های مالی، اقتصادی و سرمایه گذاری است تا این توافق بین المللی مصوب شورای امنیت سازمان ملل را حفظ و اثر بازگشت تحریم های یک جانبه آمریکا به ویژه تحریم های ثانویه واشنگتن را خنثی کند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا 22 خرداد در جلسه پارلمان اروپا با برشمردن اقدامات صورت گرفته برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران، گفت: هم اکنون تمرکز بر شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی است که ارتباط کمتری با بازار آمریکا دارند.
وی افزود: مشغول کار روی اقداماتی عینی با هدف حفظ همکاری با ایران در حوزه‌های کلیدی از جمله زمینه‌های بانکی و فاینانس، تجارت و سرمایه‌گذاری، نفت و حمل و نقل هستیم.
رهبران اتحادیه اروپا در 14 خرداد امسال نیز با ارسال نامه ای به «استیو منوچین» وزیر خزانه داری و «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا عنوان کردند منافع امنیتی اقتضا می کند که شرکت های اروپایی از وضع دوباره تحریم های آمریکا معاف شوند.
در این نامه که به امضای وزیران امور خارجه و دارایی انگلیس، فرانسه و آلمان و موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا رسیده، آمده است: تحریم های ثانویه در وضع کنونی خود اتحادیه اروپا را از معافیت واقعی و معنادار از تحریم های آمریکا علیه ایران محروم می کند.
رسانه های عربی اخبار و تحلیل هایی را در این ارتباط منتشر ساختند که این گزارش به آن ها می پردازد.

** پایبندی اتحادیه اروپا
تارنمای «ارم نیوز» امارات و روزنامه «العربی الجدید» چاپ لندن و نشریه «صوت الامة» مصر پایبندی و تلاش اتحادیه اروپا برای حفظ توافق هسته ای را بررسی کردند.
به نوشته تارنمای ارم نیوز، «آنا جومیز» عضو پرتغالی پارلمان اتحادیه اروپا از تصمیم اتحادیه اروپا برای تاسیس دفتری در تهران برای پیگیری اجرای توافق هسته ای خبر داد.
او روز گذشته به «یورونیوز» گفت:اعضای پارلمان اروپا پیشنهاد تاسیس دفتر رسمی این اتحادیه در تهران را با هدف حفظ توافق هسته ای و تضمین موفقیت آن در شرایط کنونی داده اند.
«کورنلیا ارنست» عضو آلمانی پارلمان اروپا هم ایجاد دفتر رسمی اتحادیه اروپا در تهران را اندیشه خوبی به شمار آورد و گفت: این یک نشانه خوب خواهد بود و مهمترین مسائل این کشور را می بینیم.
به نوشته روزنامه العربی الجدید، با وجود سخت بودن ماموریت نجات توافق هسته ای، وزیر امور خارجه اتحادیه اروپا با اشاره به وجود مجموعه ای از ابتکار عمل ها در سطح بین المللی و اروپا برای حفظ توافق هسته ای از وجود منافع سیاسی، امنیتی و اقتصادی برای همه سخن به میان آورده است.
پر پایه این گزارش، پس از چراغ سبز رهبران اتحادیه اروپا در نشست غیر رسمی صوفیه ، کمیسیون اروپا برای حمایت از منافع شرکت های اروپایی که در ایران فعالیت می کنند گروهی از اقدامات را در پیش گرفته است.
این کمیته دستور عملی در چهار سطح را آغاز کرده است. در سطح نخست برای فعال سازی قانونی با هدف رویارویی با تحریم ها علیه شرکت هایی که در ایران سرمایه گذاری می کنند، تلاش می شود. سطح دوم هم به روز رسانی قانون های اروپایی برای ورود بانک های اروپایی با هدف حمایت از سرمایه گذاری اروپا در ایران است.
در سطح سوم هم کمیته ای برای اعتمادسازی و افزایش همکاری با ایران به ویژه در بخش انرژی عمل می کند. در بخش چهارم نیز کمیته ای برای تشویق کشورهای اعضا با هدف امکان تبدیل ارزهای در بانک مرکزی ایران عمل می کند.
در این زمینه «دیوید مکالیستر» از ائتلاف حزب مردمی اروپا و «کنوت ولکنشتاین» پیگیری کننده توافق هسته ای در پارلمان از ائتلاف سوسیالیست دموکرات ها پس از تصمیم آمریکا در عقب نشینی از توافق هسته ای تصریح کردند که برداشتن تحریم های مربوط به توافق هسته ای دارای تاثیر مثبتی در روابط تجاری و اقتصادی با ایران است و این موضوع به سود مردم ایران است.
نشریه صوت الامه نوشت: اتحادیه اروپا با اعلام حمایت از اقتصاد ایران، آمریکا را به چالش کشیده است.
موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر حمایت از اقتصاد ایران در رویارویی با تحریم های آمریکا تاکید کرد. اتحادیه اروپا به طور کامل به توافق هسته ای پایبند است. از اقتصاد ایران و معاملات بانکی با این کشور حمایت می کند.

** جنجال آفرینی های محکوم به شکست
روزنامه «المغرب» تونس، تارنمای «مرکژ پژوهش ها و مطالعات سیاسی» قطر و تارنمای «ایلاف» عربستان با اشاره به جنجال آفرینی های رئیس جمهوری آمریکا درباره بسیاری از مسائل جهانی به ویژه موضوع هسته ای ایران، نبود هرگونه راهبردی از سوی آمریکا را مورد توجه قرار دادند.
روزنامه المغرب نوشت: مشخص است که گزینه های رئیس جمهوری آمریکا با خروج از توافق آب و هوایی ، توافق هسته ای، اعمال تعرفه های بالا بر تولیدات اروپا ، تهدید شرکت های همکاری کننده با ایران و به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم اشغالگر مسائلی است که تنها سبب بحران های بیشتر در جهان می شود. این موضوع سبب شده است که رهبران اروپا در نشست اخیر خود در کانادا خواستار ائتلاف سازی علیه ترامپ شوند.
در واقع ترامپ از زمان راهیابی به کاخ سفید سیاست های نامشخصی را دنبال کرده است ، الگوی سنتی آمریکا در روابط بین الملل را نادیده گرفته و جدال های گسترده ای را سبب شده است.
او در حالی که با تصمیم جنجال آفرین خود در انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس همه منشورها و قوانین بین المللی را نادیده گرفته و حمامی خونی به راه انداخته است با رهبر کره شمالی برای حل یکی از پیچیده ترین مسائل جهانی وارد مذاکره شده است.
اکنون این سوال مطرح است که آیا ترامپ جنگ افروز و بحران آفرین خاورمیانه در شبه جزیره کره به دنبال صلح است؟ طی روزهای آینده پاسخ این سوال مشخص خواهد شد.
به نوشته تارنمای مرکژ پژوهش ها و مطالعات سیاسی، تصمیم ترامپ در عقب نشینی از توافق هسته ای پرشی به سوی ناکجا آباد است.
دولت ترامپ تصور و برنامه ای مشخص برای مرحله پس از خروج از توافق هسته ای ندارد. اگرچه ترامپ در اقدام خود خوشبین بود که در نهایت ایران را به مذاکره مجدد وارد خواهد کرد اما او اصول و برنامه مشخصی ندارد. ایران پافشاری می کند که دیگر وارد مذاکره نخواهد شد و همپیمانان اروپایی آمریکا، روسیه و چین هم با ایران همراه هستند. بسیاری از کارشناسان هم تردید دارند که ترامپ از نظر عملی بتواند ایران را دوباره به دلیل برنامه هسته ای آن به سر میز مذاکرات بکشاند. آمریکا در میان همپیمانان خود اعتمادش را از دست داده است.
به نوشته تارنمای ایلاف، «سو می تری» کارشناس مسائل کره شمالی گفت: ترامپ به توافق هسته ای ایران که دستاورد اوباما در دوران ریاست جمهوریش بود حمله کرده است و آن را بدترین توافق به شمار آورده است اما او اکنون در دستیابی به آنچه «اوباما» رئیس جمهوری پیشین آمریکا به آن دست یافته است با چالش های بسیاری روبرو است.

پژوهش **9278**1601**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال