بازگشت مشرف به پاکستان در هاله ای از ابهام

اسلام آباد - ایرنا - دادگاه عالی پاکستان در حالی از 'پرویز مشرف' حاکم نظامی پیشین پاکستان خواسته بود امروز /پنجشنبه/ در دادگاه حاضر شود که بازنگشتن وی از لندن، ابهامات پرونده وی را در ابهام قرار داد.

به گزارش ایرنا، دادگاه عالی پاکستان پیش از این طی حکمی اعلام کرده بود که پرویز مشرف تا تاریخ بیست و چهارم خردادماه فرصت دارد تا در دادگاه حضور یابد.
'محمد امجد چودری'دبیر کل حزب سیاسی 'آل پاکستان مسلم لیگ (APML)' که حزب سیاسی مشرف به شمار می رود، امروز با انتشار پست هایی در توییتر اعلام کرد که
'مشرف' رئیس جمهوری پیشین، امروز در جلسه دادگاه عالی حضور نمی یابد.
در پیام توییتری دبیرکل حزب یاد شده آمده است که شرایط کنونی کشور برای بازگشت مشرف مهیا نیست.
البته قوه قضائیه پاکستان روز پنجشنبه (هفدهم خردادماه جاری) با درخواست «پرویز مشرف» حاکم نظامی پیشین این کشور برای شرکت در رقابت های انتخاباتی سال جاری موافقت کرد.
قاضی «ثاقب نثار» رئیس دادگاه عالی پاکستان با اعلام اینکه اگر مشرف در جلسه دادگاه حاضر شود، بازداشت نمی شود، گفت: وی باید 24 خرداد (14 ژوئن) در جلسه دادگاه حاضر شود.
«ثاقب نثار» اعلام کرد: حضور نیافتن پرویز مشرف در دادگاههای مربوط به اتهاماتش توجیه ندارد و قوه قضائیه برای آخرین بار به او اخطار می دهد که در دادگاه حاضر شده و پاسخگوی اتهامات باشد.
ثاقب نثار به وکیل مشرف گفت: وی باید تاریخ حضور قطعی خود را در پاکستان اعلام کرده و از دامن زدن به اتهاماتی که علیه او وجود دارد، خودداری کند.
به گزارش ایرنا، یازدهم خردادماه سال جاری بود که وزارت کشور پاکستان در پی خودداری رئیس جمهوری پیشین این کشور از حضور در دادگاه‌های بررسی جرائم، مدارک شناسایی نظیر کارت شناسایی (شناختی کارت) و گذرنامه مشرف را باطل کرد.
بر اساس بیانیه وزارت کشور پاکستان، در پی بی توجهی مشرف رئیس جمهوری پیشین پاکستان به احضاریه‌های مکرر دادگاه، وزارت کشور دستور داد کارت شناسایی و گذرنامه وی باطل شود.
در بیانیه وزارت کشور پاکستان ابراز امیدواری شده بود که مشرف با جدی دانستن وضعیت پرونده خود به کشور بازگشته و پاسخگوی اتهام های خود باشد.
مشرف پس از اینکه از سمت ریاست جمهوری پاکستان کناره گیری کرد، پرونده های متعددی علیه وی در دادگاه به جریان افتاد که از جمله اهانت به قضات دیوان عالی و دست داشتن در قتل بی نظیر بوتو نخست وزیر فقید این کشور بود اما با تمام این وجود وی پس از چند ماه توانست خاک پاکستان را به بهانه معالجه بیماری ترک کند.
ژنرال مشرف که اکنون، خارج از پاکستان به سر می برد و از ترس محاکمه از آمدن به کشورش خودداری می کند ، اذعان دارد که ارتش در جلوگیری از محاکمه اش در دادگاه به جرم خیانت به کشور نقش مهمی داشته و به وی برای خروج کمک کرده است.
رسانه های محلی پاکستان همچنین گزارش دادند که سیاست های مشرف در سالهای 1377 تا 1386 (1999 تا 2008) از جمله پیوستن به ائتلاف آمریکا و نیروهای بین المللی در جنگ علیه تروریسم و به ویژه در اختیار قراردادن پایگاه های هوایی پاکستان به نیروهای آمریکایی برای انجام حملات علیه شبه نظامیان طالبان در افغانستان سبب شد.
آساق**6125**1144

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال