تروریست های جنوب سوریه دچار انشعاب شدند

دمشق- ایرنا- اختلافات گسترده ای میان گروه های بزرگ مسلح در جنوب سوریه و به طور مشخص بین تروریست ها در درعا و حومه آن سبب انشعاب میان آنها شده است.

به گزارش امروز ( پنجشنبه ) روزنامه تشرین سوریه، منابع مخالف دولت سوریه اعلام کردند که اختلافات میان اعضای به اصطلاح 'تیپ جوانان اهل تسنن' در شهر 'بصری الشام' شدت گرفته است، زیرا برخی از آنان مایلند با دولت سوریه به راه حل سیاسی برسند و قبل از سپری شدن فرصت رهسپار مناطق کاهش تنش شوند.
این منابع افزودند: این در حالی است که احمد العوده فرمانده به اصطلاح لشکر مزبور به دلیل فشارهای وارده از سوی سازمان اطلاعات امارات با این امر مخالفت می کند زیرا این کشور توسط همسر خواهر احمد العوده که یک بازرگان سوری مقیم امارات است، به 'تیپ جوانان اهل تسنن' کمک های مالی و تسلیحاتی می کند.
بر اساس این گزارش، اختلاف دیگری نیز در تشکیلات به اصطلاح 'تجمع تیپ های العمری' در داخل درعا روی داد که یکی از بزرگ ترین گروه های مسلح در این شهر و وابسته به تشکیلات به اصطلاح 'ارتش آزاد' به شمار می رود.
'تیپ انصار الشریعه' در همین رابطه به دلیل قطع دستمزدش از سوی طرف های حامی و کم شدن تسلیحات و مهمات اهدایی انشعاب خود را از 'تیپ های العمری' و پیوستنش به گروه 'جیش احرار العشایر' اعلام کرد، زیرا گروه تروریستی 'جیش العشایر' از گروه های ثروتمند به شمار می رود و مقدار زیادی تسلیحات در اختیار دارد.
'تیپ انصار الشریعه' در شهرک 'صما' مستقر است که خط مقدم جبهه نبرد ارتش سوریه در جنوب این کشور محسوب می شود. این درحالی است که نیروهای ارتش سوریه به سوی شمال شهر درعا و به طور مشخص شهرک 'دیرالعدس' رهسپار هستند.
منابع مخالف دولت سوریه در جنوب این کشور در همین راستا از اعلام موافقت تیپ ها و گروه های وابسته به ارتش آزاد در جنوب سوریه برای تحویل دادن تسلیحات سنگین به پلیس نظامی روسیه بر اساس موافقت اردن سخن به میان آوردند.
متن توافقنامه اقتضا می کند که جنگجویان تسلیحات خود را به پلیس مستقر در شهرک و یا شهر محل اقامت خود تحویل دهند که اولین مرحله قبل از حل و فصل اوضاع به شمار می رود.
توافقنامه مزبور به همه کسانی که راه حل سیاسی را نپذیرند، هشدار داده که به زور وادار به پذیرش توافقنامه خواهند شد.
منابع یاد شده خاطرنشان کردند که برخی از گروه ها و اشخاص، خواستار رفتن به شمال سوریه و به طور مشخص ادلب هستند.
هم اینک مذاکرات برای انتقال افرادی که مایل به رفتن به شمال سوریه هستند، جریان دارد و دولت سوریه در همین رابطه دهها اتوبوس را در مناطق درعا برای اجرای توافق انتقال عناصر مسلح تدارک دیده است.
خبرگزاری 'آکی' ایتالیا چندی پیش از توافق به عمل آمده برای گشایش گذرگاه مرزی 'نصیب' میان سوریه و اردن پرده برداشت و اعلام کرد: این احتمال وجود دارد که گذرگاه نصیب در اواخر سال 2018 گشایش یابد و توسط کارکنان دولت سوریه و مخالفان اداره شود.
به گفته خبرگزاری مزبور این گذرگاه تحت حمایت روسیه و آمریکا قرار خواهد داشت.
بر اساس برخی آمارها بیش از 360 هزار تروریست از 93 کشور جهان در بیش از 100 گروه تروریستی در جریان بحران سوریه حضور دارند، ولی نتوانسته اند تاکنون به اهداف مورد نظر حامیان خود برسند.
این گروه های تروریستی از کشورهای مختلفی از جمله عربستان، امارات، آمریکا و ترکیه تامین مالی و نظامی می شوند. در عین حال به دلیل اختلافات اهداف این کشورها در سوریه، گروه های تروریستی در اکثر مواقع با یکدیگر درگیر و غیرنظامیان را مورد هدف قرار می دهند.
بحران سوریه در 24 اسفندماه سال 1389 شروع شد؛ این بحران ابتدا صنفی بود، ولی با ظهور و بروز گروه های تروریستی - تکفیری که از سوی آمریکا، انگلیس، فرانسه، عربستان، قطر و ترکیه حمایت و تجهیز شدند، این بحران به قائله ای خونبار تبدیل شد که تاکنون نیز ادامه دارد؛ جنایات تروریست های تکفیری مورد حمایت جبهه غربی - عربی - صهیونیستی تاکنون موجب کشته شدن بیش از نیم میلیون سوری شده و آوارگی بیش از 12 میلیون نفر دیگر را به همراه داشته است.
خاورم ** 1487 **8005**1144

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال