تزریق آفت کش به گیاه با فناوری نانو

تهران - ایرنا - موسسه ای در اروپا با استفاده از فناوری نانو موفق به تزریق آفت کش به گیاه در مزارع تاکستان شده است که با این کار مصرف آفت کش ها کاهش می یابد.

به گزارش ایرنا از ستاد توسعه فناوری نانو، بیماری ‌های قارچی هر سال میلیون‌ها یورو خسارت به کشاورزی اروپا وارد می‌ کند، برای مقابله با این مشکل به طور معمول از آفت‌ کش ‌های شیمیایی استفاده می‌شود.
«فردریک ورم» از موسسه ماکس ‌پلانک موفق به تولید ماده‌ای شد که می ‌تواند میزان مصرف این مواد شیمیایی را به حداقل برساند، او برای این کار از فناوری‌ نانو استفاده کرده ‌است.
این فناوری نوعی نانو ذرات سلولزی است که درون آن با آفت‌ کش پر شده ‌است. آفت این نانو ذرات را از بین می‌برد و آفت‌ کش رها سازی می‌شود.
برخی قارچ‌ ها موجب می‌شوند تا ساقه درخت انگور از داخل پوسیده شود، برای مقابله با این نوع قارچ‌ ها نمی‌توان از اسپری مواد شیمیایی استفاده کرد، برای حل این مشکل محققان از نوعی نانو حامل استفاده کردند که گیاه را محافظت کرده و عامل بیماری ‌زا را نیز از بین می‌ برد.
این نانو حامل نوعی نانو ذرات است که با استفاده از فرایند شیمیایی پر می‌شود، داخل این نانو ذرات، آفت‌ کش ضد قارچ تزریق شده که بعد از ورود به داخل گیاه، رها سازی آفت‌ کش‌ انجام می ‌شود، این نانو ذرات به صورت مستقیم به داخل گیاه تزریق می‌شوند.
پوسته این نانو ذرات از ماده‌ای به نام ' لیجنین ' ساخته شده که ترکیب اصلی چوب است، هنگام تزریق این نانو ذرات به گیاه، توسط قارچ تجزیه می ‌شوند و با تجزیه آن، آفت ‌کش رها سازی می‌شود. این نانو ذرات ها همانند اسب تروجان عمل می‌ کنند. یکی از مزیت‌ های اصلی این فناوری آن است که آفت ‌کش به آرامی و در طول زمان رها سازی می ‌شود؛ بنابراین اثر بخشی بالایی دارد.
این ترکیب درون مخازن پلاستیکی کوچک قرار داده می‌ شود تا به داخل گیاه تزریق شوند. نتایج آزمون‌ های اولیه روی گیاهان مثبت ارزیابی شده ‌است بنابراین محققان آن را روی تاکستان ‌های مختلفی آزمایش کرده‌اند. نتایج این آزمون به زودی منتشر می ‌شود اما پایش این گیاهان تا چند سال آتی تداوم خواهد داشت.
این پروژه به صورت مشترک توسط Institute for Biotechnology and Drug Research و Dienstleistungszentrum Ländlicher Raum Rheinpfalz Institutfür Pflanzenschutz انجام شده‌است.
این فناوری توسط ورم و همکارانش به‌صورت پتنتی به ثبت رسیده‌ است.
علمی 9014** 1701

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال