توفان شن 16روستای ریگان را از سکنه خالی کرد

کرمان - ایرنا - فرماندار ریگان گفت: ریزگردها و توفان شن 16روستای این شهرستان را خالی از سکنه کرده و بیم آن می رود که با ادامه این وضع روستاهای دیگری که اکنون در محاصره شن های روان قرار دارد نیز بر این تعداد افزوده شود.

امین باقری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این شهرستان به لحاظ بروز پدیده ریزگردها و توفان های شن پس از خوزستان به عنوان دومین کانون بحران در کشور قلمداد می شود.
وی ادامه داد: از بین رفتن پوشش گیاهی موجب وقوع توفان شن در نیمی از سال در این شهرستان شده است که این مساله اکنون 50 درصد از 302 روستای ریگان را در محاصره کامل شن های روان قرار داده به طوری که عبور و مرور اهالی و ساکنان را با مشکل جدی مواجه کرده است.
وی اضافه کرد: با وجود اقداماتی که برای جلوگیری از توفان و شن های روان انجام گرفته و یا در حال اجرا است وجود بیش از سه هزار هکتار کانون بحران فرسایش بادی در ریگان سبب شده که روز به روز بر کانون های فرسایش بادی این شهرستان افزوده شود.
فرماندار ریگان بیان کرد: از بین رفتن جنگل کهور منحصر به فرد ایرانی در حاشیه روستاهای شهرستان ریگان باعث شده که روستاهای این شهرستان در محاصره شن های روان قرار گیرند.
باقری افزود: در دو سال گذشته به علت کاهش بارندگی در شهرستان ریگان بر کانون های بحران فرسایش بادی این شهرستان افزوده شده است.
وی گفت: با خالی شدن روستاهای شهرستان ریگان در آینده شاهد تبعات اجتماعی و امنیتی در شرق استان که در مجاورت مرز سیستان و بلوچستان قرار دارد، خواهیم بود.
فرماندار ریگان با اشاره به وضعیت بحرانی شهرستان ریگان در زمینه بروز گرد و غبار و هجوم شن های روان اظهار داشت: در صورت مهار ریزگردها و توفان شن در این شهرستان شرق استان کرمان در چند سال آینده خالی از سکنه خواهد شد.
باقری گفت: هر چند اقدام های خوبی از جمله مالچ پاشی، نهالکاری و اجرای طرح بین المللی ار. اف. ال. دی. ال در این شهرستان در زمینه مهار ریزگردها انجام شده اما به سبب وضعیت بحرانی و حجم بالای نارسایی ها، ناکافی است.
ریگان فاصله 285 کیلومتری شرق کرمان قرار دارد.
7442/ 5054

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال