مغرب با از دست دادن میزبانی 2026 تلخ کام است

تهران-ایرنا- پایگاه اطلاع رسانی شبکه ورزشی (Bein sports) روز پنجشنبه در مطلبی نوشت: شکست مغرب و ناکامی آن در کسب میزبانی جام جهانی 2026 ناامیدی و برداشتی سیاسی در روند رای گیری فیفا و ضربه عربستان به رباط در میان مغربی ها به همراه داشت.

براساس گزارش این شبکه ورزشی، آمریکای شمالی در رای گیری روز چهارشنبه شورای فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) در مسکو میزبان جام جهانی 2026 شد و با این پیروزی برای پنجمین بار رویای بزرگ مغرب برای میزبانی بزرگترین رویداد فوتبالی جهان ناکام ماند. در این رای گیری آمریکا، کانادا و مکزیک که به طور مشترک نامزد شده بودند 134 رای و مغرب 65 رای کسب کرد.
این شبکه گزارش داد که بیشتر واکنش هایی که به دنبال اعلام نتیجه این رای گیری در میان مغربی ها به وجود آمد، متهم کردن کشورهای بزرگ به دسیسه علیه کشورشان و ضعف دلایلی فیفا از جمله فقدان زیربناهای لازم در مغرب بود.
طبق این گزارش، «عبدالمولی» شهروند 49 ساله مغربی می گوید، مغرب باید برنده این رقابت می بود، اما این رقابت رقابتی سالم نبود و کشورهای قدرتمند ضد رباط توطئه چینی کردند.
سعید دیگر شهروند مغربی گفت که از ابتدا مشخص بود که این امر سیاسی خواهد شد و دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا کشورهای طرفدار مغرب را تهدید کرده بود.
وی افزود: ترامپ به طور مستقیم از نامزدی آمریکا برای میزبانی جام جهانی 2026 حمایت می کرد و از این پیروزی ابراز خرسندی می کند.
حسن شهروند مغربی گفت که کاملا مشخص است که برنامه ریزی ها برای جام جهانی در شرایط شفاف صورت نمی گیرد.
«ادریس عبیس» مفسر ورزشی مغربی نیز گفت که پس از مشخص شدن جانبداری آشکار فیفا از نامزدی آمریکا، مغرب باید از این رقابت انصراف می داد. به خصوص که فدراسیون جهانی فوتبال واکنشی به تهدیدهای ترامپ نشان نداده بود در حالی که اگر این فدراسیون بیطرف بود باید نامزدی آمریکا را لغو می کرد.
براساس این گزارش، برغم ناامیدی عمومی در مغرب اما، برخی نیز بر این باورند که باید واقع بین بود، چرا که مغرب زیرساخت ها لازم برای این میزبانی به خصوص ورزشگاه های مدرن و مجهز را نداشته و برخی زیرساخت ها باید از صفر ساخته شوند.
«سفیان» شهروند مغربی در این باره می گوید، باید واقع بین باشیم مغرب زیر بناهایی که آمریکا و کانادا و ورزشگاه هایی را که آنها در اختیار دارند، نداشته و دولت باید تمرکز خود را روی توسعه،مبارزه با فساد و بیکاری قرار دهد.
بسیاری از کاربران فضای مجازی مغربی از دولت این کشور خواستند تا تمرکز خود را روی زیرساخت ها و خدمات اجتماعی قرار دهد.
مغرب که برای پنجمین بار برای میزبانی جام جهانی پس از سال های 2010،2006،1998،1994 تلاش کرده بود 65 رای از 203 رای را بدست آورد.
از میان 21کشوری که حق رای دادن داشت هفت کشورعربی از جمله عربستان به نفع آمریکا رای دادند که این امر واکنش منفی گسترده ای در مغرب داشت و مغربی ها این رای را خیانت عربستان و خنجر زدن به این کشور از پشت دانستند.
«سمیر سیطایل» مدیر خبر شبکه دو تلویزیون رسمی مغرب در توییتر خود با تمسخر نوشت که آمریکا اکنون یک ایالت جدید عربی دارد که مقصودش عربستان بود.
«ترکی آل شیخ» وزیر ورزش عربستان پیش از این گفته بود که ریاض به نفع آمریکا رای خواهد داد که این تصمیم گیری به دنبال موضعگیری بیطرفانه رباط در تنش میان برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس با قطر و محاصره این کشور و قطع رابطه با آن بازمی گردد.
قطر، سوریه، فلسطین، ترکیه، یمن، عمان به همراه کشورهای آفریقایی مصر، تونس، الجزائر، لیبی و سودان به مغرب رای دادند.
در مقابل، کشورهای عربستان، امارات، بحرین، عراق، اردن، کویت، لبنان و رژیم صهیونیستی به میزبانی مشترک آمریکا، کانادا و مکزیک رای دادند.
برغم ناکامی مغرب اما کمیته نامزدی مغرب در این رقابت اعلام کرد که مفتخر به شرکت در این رقابت است و در آن به تعهدات و اخلاق و قوانین فیفا پایبند بوده است.
روزنامه نیویورک تایمز پیش از آن در گزارشی پشت پرده دست داشتن 'جانی اینفانتینو' رئیس فیفا با سعودی ها برای گرفتن رای به میزبانی آمریکا و هم پیمانانش در جام جهانی ۲۰۲۶ را فاش کرد.
در جلسه شورای فیفا که روز چهارشنبه در مسکو برگزار شد، از مجموع 210 عضو، 203 کشور حق رای داشتند و پیشنهاد مشترک سه کشور آمریکا، کانادا و مکزیک توانست با کسب 134 رای مغرب را شکست داده و میزبانی این رویداد بزرگ را به دست آورد.
مطابق برنامه قرار است 60 بازی از 80 بازی جام جهانی 2026 شامل تمام دیدارهای مرحله یک چهارم به بعد در کشور آمریکا برگزار و 20 دیدار باقی مانده به طور مساوی مابین کانادا و مکزیک تقسیم شود. علاوه بر این، دیدار فینال نیز در ورزشگاه «مت لایف» خارج از شهر نیویورک برگزار می شود.
خاورم**9366**1144

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال