هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

فرصت بازار سرمایه

تهران- ایرنا- شاخص بورس طی معاملات روز گذشته افزایش چشمگیری داشته است که می‌تواند خبر از ارتقای بازار سرمایه بدهد ولی دلایل این افزایش در شاخص با دلایل رشد آن در شرایط عادی بازار، متفاوت است.

حمید میرمعینی کارشناس بازار سرمایه در یادداشتی در روزنامه اعتماد آورده است: در هر دوره‌ای متناسب با شرایط حاکم، یکسری مولفه مهم وجود دارند که می‌توانند قدرت اثرگذاری بالاتری بر بازار داشته باشند لذا همیشه وزن عوامل مختلف یکسان نیست و بسته به شرایط موجود تغییر می‌کند. در شرایط کنونی افزایش ارزش در بازار سرمایه پیش از هر تحلیلی نشان می‌دهد که بازار در شرایط عادی به سر نمی‌برد، چرا که اگر در یک حالت عادی بودیم نباید تغییر چشمگیری در بازار به وجود می‌آمد. حال می‌بینیم که رشد شاخص‌ها روندی صعودی به خود گرفته است. رشد یکباره شاخص معاملات در بازار سرمایه می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد؛ اولین عامل بحث افزایش تورم است که مسلما متناسب با افزایش تورم درآمدها و ...

ارزش سهام شرکت‌ها نیز افزایش می‌یابد. دومین مورد افزایش قیمت دلار است. طی ماه‌ها و هفته‌های گذشته قیمت دلار روندی صعودی داشته است بنابراین انتظار براین است که شرکت‌های صادرکننده افزایش ارزش سهام داشته باشند و سهم آنها باارزش‌تر شود. سومین دلیل نیز جا ماندن بازار سرمایه از دیگر بازارها است. طی ماه‌ها و هفته‌های گذشته، بازارهای سکه و طلا، مسکن، دلار و حتی خودرو افزایش بازدهی بالایی داشته‌اند ولی بازار سرمایه از این افزایش‌ها به دور مانده بود، در نتیجه به دلیل اینکه بازدهی بازارها تمایل به برابری دارد، شکاف ایجاد شده بین بازدهی بازارها، طی روزهای گذشته خود را در افزایش شاخص بازار سرمایه نشان داد.

البته مصاحبه آقای نوبخت در گفت‌وگوی ویژه خبری سه‌شنبه گذشته مبنی بر دعوت مردم برای مشارکت بیشتر به بازار سرمایه نیز خود عاملی بود برای حرکت منابع خرد به این بازار، بنابراین این موضوع نیز با افزایش تقاضا در بازار سرمایه در جهت افزایش شاخص‌ها عمل کرد. با توجه به بازدهی سایر بازارها، انتظار بر این است که روند افزایشی حاکم بر بازار سرمایه همچنان تداوم و در حدود ٢٠ تا ٢٥ درصد بازدهی داشته باشد. در این بین شرکت‌هایی که محصولات‌شان تحت نظر تعزیرات حکومتی است، کمتر تحت تاثیر قرار می‌گیرند ولی آنهایی که از تغییرات قیمت دلار و تورم منتفع می‌شوند و شرایط تحریم هم کمتر متضررشان می‌کند، نسبت به دیگر شرکت‌ها، رشد بالاتری خواهند داشت. نکته حائز اهمیت این است که این رشد سیگنال مناسبی برای اقتصاد نیست افزایش تورم به هنگامی که سطح درآمد مردم بیشتر نشده است، اقتصاد کشور را با محدودیت‌هایی در آینده مواجه خواهد کرد. این افزایش تورم در آینده کاهش مصرف و تقاضا را به دنبال خواهد داشت.

دلیل تورم نیز ناشی از افزایش تقاضای عمومی جامعه نیست بلکه به دلیل رشد نقدینگی است که در گذشته صورت گرفته است. خاصیت بازار سرمایه این است که حباب ایجاد شده در آن به بخش‌های اقتصادی ضربه نمی‌زند که این درست برخلاف سایر بازارها است. البته افزایش‌ها مقطعی است و اگر برنامه‌ای برای آن وجود نداشته باشد، شاهد کاهش شاخص‌ها خواهیم بود. تصمیم‌گیری‌های اقتصادی صورت گرفته در بازار سرمایه، موثر نبوده است. نقش بازار سرمایه همواره از سوی کارشناسان مورد تاکید واقع شده ولی از سوی نهاد سیاستگذار بدان توجهی نشده است.
*منبع: روزنامه اعتماد 1397.3.24
گروه اطلاع رسانی**9131

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال