مرکل خواستار وحدت اروپا درقبال مهاجران شد

تهران – ایرنا – آنگلا مرکل صدراعظم آلمان بر لزوم وحدت در رویکرد و سیاست کشورهای اروپایی در رابطه با مسئله مهاجران تاکید کرد.

به گزارش پنجشنبه ایرنا به نقل از رویترز، مرکل نسبت به اقدامات یکجانبه کشورهای اروپایی در مورد مهاجران هشدار داد و گفت که کشورهای اروپایی باید رویکرد واحد خود را حفظ کنند.
وی پس از دیدار با «شارل میشل» نخست وزیر بلژیک اظهار داشت: برای من بسیار مهم است که آلمان به طور یکجانبه عمل نکند و در مورد هر موافقت نامه ای براساس قانون، بحث و توافق شود. از این طریق می توان یک رویکرد اروپایی واحد داشت.
مرکل به دلیل سیاست های مهاجرتی خود از سوی حزبش «اتحادیه دموکرات مسیحی» با انتقاد مواجه شده است. وی چهارشنبه با مقام های ارشد این حزب و «حزب اتحادیه سوسیال مسیحی» در ایالت باواریا دیدار کرد.
اتحادیه سوسیال مسیحی خواستار آن است، آلمان به مهاجرانی که پرونده آنها در سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا ثبت شده است، توجهی نداشته باشد. چنین رویکردی مغایر سیاست های مرکل است. صدراعظم آلمان از سال 2015 سیاست درهای باز به روی مهاجران را در پیش گرفته است.
«هورست زیهوفر» رئیس اتحادیه سوسیال مسیحی گفته که آلمان هم باید رویکردی مانند دولت راستگرای اتریش و دولت تازه ایتالیا داشته باشد.
زیهوفر که در دولت مرکل، وزیر کشور است طرحی برای کنترل و کاهش ورود مهاجران به آلمان، به صدراعظم ارائه کرد. اما مرکل طرح زیهوفر را وتو کرد.
این طرح 63 بندی شامل پیشنهادهایی از جمله آموزش پلیس مرزی برای بازگرداندن مهاجرانی بود که خواستار پناهندگی در کشورهای دیگر اتحادیه اروپا شده بودند.
به نوشته وال استریت ژورنال، با رد این طرح، زیهوفر اینک دو راه پیش رو دارد. وی یا باید از درخواست های خود عقب نشینی کند یا استعفا دهد. درصورت استعفای زیهوفر، اتحادیه سوسیال مسیحی ممکن است به طور کامل از دولت خارج شود که در این حالت، دولت ائتلافی آلمان اکثریت پارلمانی را از دست خواهد داد.
چالش مهاجرتی در آلمان درحالی است که ایتالیا در روزهای اخیر اختلافات شدیدی با فرانسه پیدا کرده است. ایتالیا چند روز پیش بنادر خود را به روی کشتی «آکواریوس» که حامل 629 مهاجر بود، بست.
امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه این اقدام رم را «بی مسئولیتی و بدبینی» توصیف کرد.
مرکل با بیان اینکه این وضعیت چالشی جدی را برای اروپا به وجود آورده است، افزود: اروپا باید متحد بماند.
صدراعظم آلمان نگرانی ایتالیا در مورد ورود شمار زیادی از مهاجران به این کشور را مورد توجه قرار داد و گفت: نحوه پرداختن ما به موضوع مهاجران، آزمونی برای آینده و اتحاد اروپاست. باید منافع هر کشوری مورد توجه قرار گیرد.
شبک**9423**1392

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال