عید فطر میهمان دسترخوان تاجیکستان باشیم

تهران - ایرنا - در روز عید فطر هر خانواده تاجیک از صبح صادق دسترخوان (سفره عید) خود را با انواع غذاها آراسته، درهای خانه خود را باز می گذارد و همه آن روز از تمام کسانی که به منزلش می آیند با غذای گرم و شیرینی های دست‌پخت پذیرایی می کند.

شورای علمای مرکز اسلامی تاجیکستان حلول عید سعید فطر امسال را روز جمعه 15 ژوئن ( 25خرداد) تعیین کرده است.در رمضان امسال مسلمانان 29 روز ، روزه می‌گیرند.
عید فطر یکی از دو عید بزرگ مسلمانان تاجیکستان است، که همه‌ساله در روز اوّل ماه شوال تجلیل می‌شود.
«دسترخوان» سفره ای عیدانه و مقدس مخصوص اعیاد فطر و قربان در تاجیکستان است که با انواع و اقسام میوه ، خشکبار، شکلات، شیرینی و غذاهای متنوع آراسته می شود.
برخی حساب کرده‌اند که در روز عید هر دسترخوان عیدانه حداقل کمتر از پنج نوع خورش و انواع شیرینی های دستپخت را همراه با غذای گرم پیشنهاد می‌کند.
در روز عید فطر ساکنان به خانه یکدیگر رفته و به سوی هم دست یاری دراز می‌کنند. اما شادی این عید پیش از همه نصیب کودکان می شود که هنوز خورشید طلوع نکرده به پشت در همسایه‌‌ها و خویشاوندان نزدیک خود رفته، و از آنها هدیه می‌گیرند.
اعیاد فطر و قربان به عنوان دو عید مقدس اسلامی از سال 1990 میلادی پس از استقلال تاجیکستان، بنا بر مصوبه پارلمان تاجیکستان در تقویم این کشور وارد شده و تعطیل عمومی است. با وجود 70 سال تسلط شوروی بر تاجیکستان و وجود مخالفت ها و مبارزه های شدید کمونیست ها در برگزاری این اعیاد و دیگر مناسبت های دینی، تاجیکان سنتهای برگزاری این عید را حفظ کرده و پس از استقلال، اعیاد عید فطر و قربان را به عنوان با شکوهترین سنت دینی و ملی خود گرامی می دارند.
دَسترخوان عیدانه از روز قبل عید در هرخانه آراسته و گسترده و تا سه روز پذیرای میهمانان است. برگزاری مراسم نماز عید فطر ، گستردن سفره های عیدانه، عیادت از بیماران، قرائت قرآن برای شادی روح رفتگان و عیدی دادن بخصوص به کودکان ازجمله سنتهایی هستند که مردم مسلمان تاجیکستان در روزهای جشن اعیاد فطر و قربان انجام می دهند. خرید پوشاک و تهیه هدایا برای همسر، فرزندان، خویشان و دوستان و افراد کم بضاعت نیز از دیگر سنتهای مردم تاجیک در این اعیاد است. مراسم عید فطر با «عیدگَردک» کودکان که از قبل پاکتهایی را به این منظور تهیه کرده اند به منظور دادن هدایایی از سوی بزرگسالان به آنها همچون شیرینی و شکلات و یا پول به آنها آغاز می شود.
پس از اقامه نماز عید مردم به دیدار هم می روند. در این روز درب خانه ها گشوده است و هر رهگذر می تواند برای عید دیدنی و تبریک عید وارد خانه شود و بر سر سفره بنشیند و هر چه میل دارد، بخورد.
در دَسترخان تاجیکان، جدای از میوه که بیشتر محصول خود تاجیکستان بوده بخش عمده خشکبار، شکلات و شیرینی دسترخوان عیدانه تاجیکان عموما محصول چین، روسیه، قزاقستان و ترکیه است.
شورای علمای مرکز اسلامی تاجیکستان از سال گذشته در فتوایی رسمی تهیه دَسترخوان های رنگی و پر روتق و همچنین «عیدگَردک» یا گشت و گذار کودکان در روز عید فطر را خلاف با شریعت و مذهب حنفی دانسته است.
عبدالقادرزاده رئیس این شورا گفته بود: از مردم خواسته‌ایم که از تهیه دَسترخوان رنگین خودداری و از اسراف خوداری نمایند.
وی گفت: دسترخوان برای خانوده ها هزینه های زیادی دارد و گاها سبب بدهی و قرض خانواده‌ها می‌گردد. به این شکل تجلیل نمودن عید سعید فطر در کشورهای عربی و اسلامی عموما مشاهده نمی‌شود.
امامعلی رحمان رئیس جمهوری تاجیکستان هم تهیه دسترخوانهای پررونق و رنگی را منع کرده بود و از مردم خواسته بود بیشتر به فقرا کمک کنند.
(گزارش: خسرو حسینی)
آساق**1663**1590

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال