ویروس «نیپا» به ضرر هند به کام پاکستان

اسلام آباد - ایرنا - در پی شیوع ویروس کشنده 'نیپا' در هند که از خفاش میوه خوار به انسان منتقل می شود، پاکستان برای افزایش صادرات محصولات کشاورزی خود به کشورهای عربی اعلام آمادگی کرد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا شیوع ویروس کشنده 'نیپا' که از خفاش میوه خوار به انسان منتقل می شود تاکنون موجب مرگ 17 تن در هند شده و حدود دو هزار تن را نیز به قرنطینه فرستاده است.
از زمان آغاز شیوع این بیماری ناشناخته که مغز را درگیر می کند دولت هندوستان در بسیاری از مناطق ایالت کرالا در جنوب غرب هند وضعیت هشدار اعلام کرده و نیروهای بهداشتی در آماده باش کامل به سر می برند.
در بسیاری مناطق که در معرض این ویروس کشنده قرار دارند مدارس تعطیل و امتحانات به تعویق افتاده است.
در پی شیوع این بیماری در هند، کشورهای عربی واردات میوه و سبزیجات از هند را به دلیل آنچه آلوده بودن این محصولات به ویروس کشنده می نامند، ممنوع اعلام کردند.
کویت و بحرین به دلیل آلوده بودن محصولات صادراتی کشاورزی هند به این ویروس کشنده، واردات این محصولات را از آن کشور قدغن اعلام کردند.
پاکستان نیز با بهره برداری از فرصت پیش آمده اعلام کرد که صادرات محصولات کشاورزی خود را به کشورهای عربی خلیج فارس افزایش می دهد.
'وحید احمد' معاون رئیس ایوان صنعت و تجارت فدرال پاکستان در این خصوص گفته است: به دنبال کاهش واردات محصولات کشاورزی از جمله سبزیجات و میوه جات از هند به برخی از کشورهای خاورمیانه، پاکستان می تواند برای جبران کمبود احتمالی این محصولات در کشورهای عربی اقدام کند.
وی گفت: پاکستان می تواند صادرات محصولات کشاورزی به کشورهای خاورمیانه را تا دو برابر میزان کنونی افزایش دهد.
روزانه بیش از 150 تن محصولات کشاورزی از جمله انواع میوه و سبزی از ایالت 'کرالا' در جنوب هند به مقصد کشورهای عربی خلیج فارس و خاورمیانه صادر می شوند .
شیوع ویروس کشنده در محصولات کشاورزی ایالت کرالا به واردات هند اسیب فراوانی زده است.
این ویروس نخستین بار در سال 1998 میلادی در منطقه«کامیون سون نیپا» در مالزی مشاهده شد و به نام آن منطقه (نیپا) نامگذاری شده است. شیوع این ویروس سال 2001 و 2007 در ایالت بنگال غربی در شمال غربی هند گزارش شده است. مقامات بهداشتی از مردم خواسته اند از تماس با خوک و حضور در اماکنی که خفاش وجود دارد خودداری کنند.
به گردشگران خارجی نیز توصیه شده است فعلا از سفر به این ایالت خودداری کنند.
آساق**6125**1663

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال