امروز در ایرنا مقاله می خوانید:

توافق حداقلی

تهران-ایرنا- 'توافق حداقلی'، 'رد پای آب'، «پالونیای چین، 'پایکوبان شکست برجام'، 'هنر بدون ویترین' و 'سه مطالبه برای کسب و کار آنلاین' از جمله عناوین مقالات و مطالب برگزیده ای است که روز چهارشنبه در صفحه ایرنا مقاله منتشر شد.

** توافق حداقلی
پس از چندین روز هیجان رسانه‌ ای درباره نتایج احتمالی نشست رهبران آمریکا و کره‌ شمالی، دونالد ترامپ و کیم جونگ اون، در 12 ژوئن 2018، اکنون مشخص شده این توافق بیشتر متمرکز بر نیاز متقابل رهبران این دو کشور در دستیابی به یک «توافق حداقلی» برای مدیریت روابط دوجانبه دو کشور در معادلات سیاست جهانی و فهم بیشتر از اهداف، نیات و ظرفیت‌های یکدیگر بوده تا دستیابی به نتایج استراتژیک مورد انتظار.
بی‌تردید برای ترامپ، موفقیت شیوه جدید دیپلماسی‌ بر مبنای معامله‌ محوری و «توافق بزرگ» و برای کیم، استفاده از فرصت این شیوه ترامپ برای خنثی‌ کردن تهدیدات ترامپ و یک توافق احتمالی برای رفع تحریم‌های آمریکا، بسیار حائز اهمیت بوده است. به عبارت دیگر، هر دو رهبر خواهان نوعی مصالحه در این مرحله و موفق‌نشان‌ دادن این نشست بوده‌اند.

** رد پای آب
بهره‌ وری مصرف در بخش کشاورزی و شهری پایین بوده و میزان آلودگی و مدیریت ناکارآمد منابع آب مزید بر علت شده است. بر این تصور آثار و عوارض تغییر اقلیم مانند خشکسالی و افزایش دمای حداقل ٨/١ درجه سانتیگراد و کاهش بارندگی پیاپی حدود ٢٠ درصد را باید اضافه کرد. تمدن دیرینه و درخشان ایران در اقلیم خشک و نیمه خشک شکل گرفته و ایرانیان با روش‌هایی مانند حفر قنات... مدیریت پایدار و سازگار با اقلیم منابع آب را برای قرن‌ ها انجام می‌دادند تا اینکه افزایش جمعیت و برق‌ دار شدن چاه‌ها از یک‌سو و سد‌سازی و ایجاد سازه‌های عظیم شبکه‌های توزیع آب از طرف دیگر معادلات را بر هم زد. به هر حال در ایران رد پای آب از طریق ساز و کار مدیریتی شورای عالی آب و کارگروه‌های فعال آن برای شرایط جدید کم آبی با برنامه‌ ریزی‌ های کوتاه‌ مدت و بلندمدت درجهت اصلاح روش‌های مدیریت منابع آب دنبال می‌شود.

** پایکوبان شکست برجام
هم‌ زمان با تحولات ماه‌های اخیر در فضای بین‌ الملل و در بحبوحه تهدیدات ترامپ علیه ایران و برجام، شعارها و مواضع برخی افراد که بعضا در قوه مقننه یا سایر دستگاه‌ها مسئولیت دارند، هزینه‌ هایی را برای ملت ایران ایجاد کرده است.
می‌ دانیم براساس عرف بین‌ الملل، وزارت خارجه متولی حوزه دیپلماسی است و به دلیل آشنایی با فضای جهانی و جزئیات رفتارهای دیپلماتیک، می‌داند چگونه در بزنگاه‌های خطرساز علیه ایران، اهرم‌ های دیپلماتیک را به کار گیرد. طرف مقابل می‌ داند چگونه از سخنان نسنجیده از منظر مادی یا اخلاقی به سود خود بهره بگیرد.
ه نظر می‌رسد انسجام درونی برای گذر از فشارها و ایجاد هم‌ صدایی استراتژیک میان قوا و جریان‌ های سیاسی بر سر مفاهیم مرتبط با منافع ملی می‌تواند در این مقطع، اثرگذار باشد.
طرف مقابل مترصد شنیدن صدای واحد یا متشتت از ایران است تا بر اساس آن، نوع تعامل با ما را تعیین کند. اگر اظهارنظر در حوزه سیاست خارجی منحصر به وزارت خارجه شود، رژیم صهیونیستی نیز قادر نخواهد بود پروژه اجماع ‌سازی علیه ایران را ادامه دهد و ایران می‌تواند در موضوعاتی نظیر عراق، سوریه و یمن نیز از موقعیت دیپلماتیک خود برای تثبیت جایگاه کشور استفاده کند.

** هنر بدون ویترین
صنایع دستی، ریشه در تاریخ و هویت فرهنگی ایرانیان دارد، اما مشکلات گریبانگیر این هنر طی سالیان متمادی موجب شده تا صنایع دستی چهارمحال و بختیاری با مشکل نبود نوآوری در تولید و بازاریابی نامناسب مواجه باشد. آموزش ضعیف، هزینه بالا در تولید فرش با ابعاد بالا، ضعف بازاریابی و فروش، نیروی کار خسته و پیر، مشکل در تامین مواد اولیه، نبود نوآوری در تولیدات و دریافت سفارش ها از جمله مشکلات در تولید صنایع دستی اصیل این استان بشمار می رود. به عنوان نمونه؛ 'خاتم شیخ شبان' شهرستان بن و 'گز بلداجی' شهرستان بروجن چهارمحال و بختیاری به نام اصفهان شناخته می شود و از سویی 'نمدمالی' و فرش 'چالشتر' و 'یلمه' بروجن که ثبت ملی هستند، چندان مورد توجه قرار نگرفته و یا آن چنان که باید شناخته شده نیست.
تولیدات صنایع دستی چهارمحال و بختیاری در رشته های احجام فلزی، نمد، قفل و انبر فولادی نشان یونسکو دارد.
همچنین 9 رشته صنایع دستی چهارمحال و بختیاری مانند گلیم بافی، خورجین بافی، ساخت عروسک محلی بازبازک، بافت چوخا، بافت عروسک لیلی، قالی بافی محلی و آهنگری سنتی در فهرست ملی آثار معنوی به ثبت رسیده است.
در همین حال می طلبد تا مسئولان دست اندرکار ضمن توجه به مشکلات بخش صنایع دستی در زمینه احیای این صنعت بیش از پیش کوشا باشند.


** سه مطالبه برای کسب و کار آنلاین
مطالعات پژوهشی نشان می‌ دهد اگرچه کسب‌ وکارهای آنلاین در بخش خصوصی شکل می‌گیرد، اما حمایت هوشمندانه دولت‌ها در ظهور و رشد مدل‌های جدید کسب‌ و کار در قالب استارت‌ آپ‌ها تاثیر بسزایی دارد. موسسه مطالعات و پژوهش‌ های بازرگانی در گزارشی با بررسی تجارب جهانی و ارزیابی وضعیت ایران، با انتقاد از اینکه تعداد معدودی از استارت‌ آپ‌ های کشور در حوزه‌ های صنعتی و معدنی مشغول به‌ کار هستند، سه مطالبه برای توسعه این کسب‌ و کارها در بخش صنعت و معدن به متولی این حوزه ارایه کرده است.
توسعه فناوری‌ های نوین در دهه‌ های اخیر، تبعات زیادی به همراه داشته که یکی از آنها، نقش‌آفرینی مدل‌های جدید کسب و کار در قالب استارت‌ آپ‌ های حوزه‌های مختلف است. این استارت‌ آپ‌ها اغلب شرکت‌ هایی هستند که اصالت‌ شان در نوآوری بوده، رشد سریعی داشته و عموما بر پایه فناوری فعالیت می‌کنند.

متن کامل مطالب بالا را می توانید در تارنمای ایرنامقاله بخوانید.
**تارنمای 'ایرنا مقاله' به نشانی http://article.irna.ir با هدف اطلاع رسانی و انعکاس مقالات؛ گزارش ها؛ تحلیل های متنوع در موضوعات داخلی و خارجی ؛ به بازنشر مقالات و مطالب مهم روز ایران و جهان می پردازد.

پژوهشم**9117**2040

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال