طالبان خواستار گفت وگوی مستقیم با آمریکایی ها شد

کابل - ایرنا - گروه طالبان با انتشار اطلاعیه ای که به مناسب نزدیکی عید فطر منتشر شد، دوباره بر الگوی این گروه برای تحقق صلح در افغانستان تاکید کرده و از خروج نیروهای آمریکایی و گفت و گوی مستقیم آنها با طالبان به عنوان مسیر صلح نام برده است.

به گزارش ایرنا، در اطلاعیه ای که این گروه روز چهارشنبه در پایگاه خبری خود منتشر کرد آمده است : تنها راه نجات این است که آمریکایی ها به اشغال افغانستان پایان دهند و این کشور را ترک کنند.
در ادامه افزوده شده که افغان ها پس از خروج آنها مشکلات جاری خود را از راه گفت و گو و تفاهم حل خواهند کرد و به همین دلیل است که این گروه راه گفت و گو را باز گذاشته و دفتر قطر به همین منظور ایجاد شده است.
طالبان مدعی شده است که با خروج آمریکایی ها ، مردم افغانستان دولت اسلامی ایجاد خواهند کرد و اگر آمریکایی ها به راستی می خواهند قضیه افغانستان از راه گفت و گو و صلح حل شود باید بطور مستقیم با طالبان وارد گفت و گو شوند تا از زیانی که بابت حضور آنها به مردم افغانستان و آمریکا تحمیل می شود، جلوگیری شود.
طالبان خطاب به علمای افغان گفته است که آمریکایی ها در افغانستان در تمام ابعاد شکست خورده اند و اکنون می خواهند با استفاده از شما به سود خود استفاده کنند و به همین دلیل باید علما متوجه باشند.
گروه طالبان در این اطلاعیه از سرمایه داران افغان خواسته که در تمام مناطق افغانستان از جمله مناطق تحت سلطه آنها سرمایه گذاری کنند و طالبان آماده همکاری است.
این گروه پیش از این نیز پیشنهاد گفت و گوی مستقیم با آمریکایی ها را داده بود اما تمام کشورهای منطقه و جهان از گفت وگوی بین افغان ها با مالکیت دولت و مردم افغانستان حمایت کرده اند و از گفت و گوی مستقیم با طالبان خودداری شده است.
دولت افغانستان سال گذشته در دومین نشست «پروسه کابل» بسته تکمیلی صلح را به طالبان پیشنهاد کرد که تاکنون این گروه به این بسته صلح جواب مثبت نداده است.
این در حالی است که هفته گذشته «جان نیکلسون» فرمانده آمریکایی نظامیان خارجی در افغانستان از وجود گفت و گوهای پنهان دیپلمات های آن کشور با طالبان خبر داد هر چند طالبان هرگونه گفت و گوی پنهانی را رد کردند.
دولت افغانستان در ابتکاری تازه از دیروز 27 ماه رمضان تا پنج روز بعد از عید فطر را با طالبان آتس بس یک جانبه اعلام کرد و طالبان نیز در اقدام متقابل سه روز تعطیلات عید فطررا آتش بس اعلام کرده است.
«نجیب دانش» سخنگوی وزارت کشور افغانستان نیز امروز در نشست خبری در کابل به خبرنگاران گفت که از روز گذشته تمام نیروهای افغان در حالت آماده باش قرار دارند و آنان تا زمان پایان آتش بس علیه طالبان حمله نخواهند کرد اما داعش، القاعده و دیگر گروه های تروریستی از این بحث مستثنا هستند.
دانش در پاسخ به سوال خبرنگاران در باره اطلاعیه گروه طالبان درباره گفت و گو با آمریکایی ها و حذف دولت از روند گفت وگو با آنها گفت: دولت افغانستان موضع خود را مشخص کرده است و ما از گفت و گوی بین الافغان حمایت می کنیم.
آساق*291*1104**1337

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال