معاون سازمان محیط زیست:

٨٠ درصد درآمد شکار صرف استان مربوطه می شود

تهران- ایرنا- معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ٨٠ درصد درآمد حاصل از شکار در استانی که شکار در آن صورت می گیرد، هزینه می شود.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، حمید ظهرابی روز چهارشنبه در نشست خبری افزود: بر اساس این تصمیم از این ٨٠درصد، ٥٠ درصد برای تجهیز و حفاظت از مناطق حفاظت و ٥٠ درصد دیگر صرف فعالیت های عام المنفعه برای آن منطقه می شود.
وی اظهار داشت: به عنوان مثال اگر روستایی خودروی حمل زباله ندارد یا مدرسه آن با کمبودهایی مواجه است از این محل هزینه می شود.
ظهرابی ادامه داد:٢٠ درصد از پروانه های شکاری که صادر می شود، برای جوامع محلی با قیمت پایین ٦٠٠ هزار تا یک میلیون تومان در نظر گرفته می شود.
وی افزود: ٨٠ درصد دیگر از پروانه های شکاری برای شکارچیان داخلی و خارجی صادر می شود که قیمت پایه برای داخلی ها ١٠ درصد قیمت در نظر گرفته شده برای خارجی ها است.
ظهرابی تاکید کرد: لازم است شیوه حفاظت اصلاح شود و بیشتر به سمت پایداری و تعامل با جوامع محلی پیش رود که این مساله همواره یکی از دغدغه های سازمان محیط زیست بوده است؛ بر این اساس با اصلاح ساختار در تلاش است تا جوامع محلی بیشترین نفع را از شکار حیات وحش ببرند.
وی افزود: در این راستا توسعه طبیعت گردی تحت مدیریت و بهره برداری اقتصادی به نفع جوامع محلی برخی از برنامه های آغاز شده دراین زمینه است.
ظهرابی ادامه داد: دستورالعمل طبیعت گردی تحت مدیریت تهیه و به استان ها ابلاغ شد و بر اساس آن وظیفه هر استان و نهاد مربوطه مشخص شد، همچنین دستورالعمل شکار پایدار نیز تهیه و صادر شد ، افزایش جرایم شکار و صید نیز از دیگر اقدامات صورت گرفته در این زمینه است.
وی گفت: در سال 92 بحث شکار در کشور بسیار داغ شده بود و من آن زمان با شکار با آن روش مخالف بودم چون اعتقاد دارم که با این روش شکار هیچ سودی متوجه جوامع محلی نمی شود بنابراین چنین شکاری مضر است ، باید کاری کنیم که منفعت شکار به جوامع محلی برسد تا آنها به حفاظت ترغیب شوند و بخشی از درآمد نیز صرف حفاظت از مناطق تحت مدیریت شود.
معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: بر این اساس تعدادی پروانه شکار در اختیار صندوق ملی محیط زیست قرار گرفت و تاکید شد در صدور آنها نفع جوامع محلی در نظر گرفته شود و آنها از سود آن منتفع شوند.
وی با اشاره به برخی هجمه ها در این زمینه گفت: باید بپذیریم که شکار برای مدیریت حیات وحش و برقراری تعادل میان جنس نر و ماده است و در تمام دنیا از آن استفاده می کنند ، این بخش به عنوان بندی در قانون شکار و صید آمده که باید جمعیت حیات وحش را کنترل کنیم.
ظهرابی افزود: اکنون وضعیت حیات وحش در برخی مناطق حفاظت شده رو به بهبود است به طوری که در پناهگاه حیات وحش «موته» بیش از 12 هزار راس حیات وحش وجود دارد.
وی گفت: برخی حیوانات نیز زیانبار هستند به عنوان مثال در حال حاضر افزایش جمعیت گرگ به ویژه در زیستگاه های یوز پلنگ در حال تبدیل شدن به یک معضل است،چون غذای یوزها توسط گرگ ها خورده می شود. همچنین حضور شغال در زیستگاه گوزن زرد برای این حیوانات مشکلاتی ایجاد کرده است.
معاون سازمان محیط زیست درباره پولی که برای شکار دریافت می شود، افزود: تاکنون برای 12 راس کل و قوچ پروانه شکار صادر شده است که برای این تعداد حدود یک میلیارد و 200 میلیون تومان پول دریافت خواهد شد که 80 درصد آن به صندوق ملی محط زیست واریز و با نظارت معاونت محیط طبیعی سازمان در همان منطقه هزینه می شود.
ظهرابی گفت: توان صدور شکار مجوز تا 106 راس را داریم و تاکنون حدود 500 درخواست به صندوق محلی محیط زیست رسیده که از این تعداد برای 12 راس مجوز شکار صادر شد.
وی تاکید کرد: تمام مجوزها با در نظر گرفتن تمام جوانب مانند زمان جفت گیری ، زاد آوری و یا شیردهی حیات وحش صادر می شود؛ در برخی مناطق مانند مناطق گرمسیری زایمان حیات وحش از 15 اسفندماه آغاز می شود اما در مناطق سردسیری شرایط متفاوت است و تا 15 خرداد هنوز برخی حیوانات باردار هستند از این رو هیچ مجوز شکاری در این فصل در این مناطق صادر نمی شود.
معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست گفت: روند آمارگیری در سه سال گذشته افزایش جمعیت حیات وحش را نشان می دهد .

*** تمام مسائل شرعی را در شکار رعایت می کنیم
وی تاکید کرد: مساله شرعی در شکار یک اصل کاملا شناخته شده است، اینکه مراجع تاکیدشان بر این است که شکار فقط به قصد تفریح جایز نیست یک اصل پذیرفته شده است، به طور کلی در آیات و روایات شکار زیاد کار پسندیده ای نیست و رسول خدا هم معمولا آنرا نهی می کردند اما آنجایی که سوره مائده درباره اجازه شکار صحبت می شود در انتها تاکید می کند که شکار می کنید اما مراقب باشید در شکار اسراف و زیاده روی نکنید.
ظهرابی گفت :اما در سازمان محیط زیست نه با هدف تفریح بلکه با هدف تعادل بخشی میان جنس نر و ماده ، جلوگیری از شیوع بیماری، فراهم کردن زمینه رشد حیات وحش و انجام ازمایشات ژنتیک پروانه شکار صادر شده است .
وی تاکید کرد : اما با تمام اینها با نظر رییس سازمان محیط زیست خدمت مقام معظم رهبری مکاتبه خواهیم کرد و نظر ایشان را خواهیم گرفت و ادامه کار را با نظر مقام معظم رهبری پیش خواهیم برد و کاملا به موارد شرعی پایبند هستیم.

*** محیط بان با شکارچی در محل حضور دارد
وی گفت: طبق قانون شکار و صید یک محیط بان با شکارچی در منطقه شکار حضور دارد تا تمام دستورالعمل شکار رعایت شود؛ به عنوان مثال یکی از بندهای قانون شکار این است که سن حیوان باید بالای 9 سال باشد که محیط بان بر این موضوع نظارت دارد بنابراین تمام مراحل کاملا قانونی و با نظارت کامل پیش می رود.

*** سازمان محیط زیست همچنان مرجع کنوانسیون تنوع زیستی است
ظهرابی گفت: سازمان محیط زیست همواره مرجع کنوانسیون تنوع زییستی بوده است، البته چند وقتی برخی نهادها مانند وزارت جهاد کشاورزی برای مرجع شدن این کنوانسیون اعلام آمادگی کرده اما اکنون تغییری در مرجع آن ایجاد نشده است.

*** استقبال از قرق های اختصاصی
وی گفت: روزی که موضوع قرق های اختصاصی مطرح شد سازمان محیط زیست با هجمه های زیادی مواجه شد اما اکنون به جایی رسیده که حجم زیادی نگران آن هستند و این جای خوشحالی دارد و نشان می دهد که در مسیر درستی حرکت می کند بنابراین دولت به هیچ عنوان نباید در رقابت با قرق های اختصاصی قرار گیرد.
ظهرابی اظهارداشت: سازمان محیط زیست برای قرق های اختصاصی بسیار تلاش کرد و اکنون زمان بهره برداری از آن فرا رسیده است تا به نفع جوامع محلی و حیات وحش پیش رود.
وی گفت: پنج منطقه قرق داریم که سرشماری افزایش جمعیت حیات وحش در آنها را نشان می دهد ، به عنوان مثال در منطقه قرق مهدی آباد یزد از 300 راس حیات وحش در سه سال گذشته به هزار و 200 راس رسیده است و برای صدوور مجوز شکار در این مناطق هم بعد از برگزاری جلسات کارشناسی تصمیم گیری خواهیم کرد.

*** محیط بانان ضابطان قضایی
معاون محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست گفت: با تصویب لایحه حمایت از محیط بانان آنها جزو ضابطان قضایی شناخت شده و حمایت قضایی شامل آنها می شود.
علمی** ٩٠١٤**2017

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال