توپ اصلاح قانون سهمیه های کنکور در میدان بهارستان

تهران- ایرنا- مبحث قانون سهمیه های کنکور که علاوه بر مخالفت داوطلبان آزمون های سازمان سنجش با مخالفت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز مواجه است؛ به مجلس شورای اسلامی کشیده شده تا نمایندگان ملت بار دیگر ماده 90 برنامه ششم توسعه کشور را مورد بازبینی قرار دهند.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار ایرنا، بحث سهیمه های کنکور ارشد بار دیگر در بین دانشجویان و داوطلبان این آزمون پررنگ تر شده به گونه ای که طی چند روز گذشته تجمعاتی در همین راستا در مقابل ساختمان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مجلس شورای اسلامی و سازمان سنجش آموزش کشور برگزار شده است.
براساس ماده 90 برنامه ششم توسعه، مجلس شورای اسلامی سال گذشته ۵ درصد ظرفیت هر کد رشته محل را به فرزندان و همسران رزمندگان بالای 6 ماه جبهه و همسران و فرزندان ایثارگران زیر 25 درصد جانبازی اعمال کرد، ضمن اینکه براساس این ماده اگر دانشجویان ایثارگر نتوانند ظرفیت 25 درصدی را پر کنند، این ظرفیت به سهمیه 5 درصدی فرزندان ایثارگر برمی‌گردد.
ماده 90 برنامه ششم توسعه سال گذشته نیز با حواشی هایی در فرایند آزمون سراسری 96 همراه بود اما امسال با اجرایی شدن آن در آزمون کارشناسی ارشد 97 دایره اعتراضات وسعت بیشتری پیدا کرد.
البته سال گذشته دولت به عنوان مخالف قانون فوق در مجلس شورای اسلامی سخنرانی کرد ولی با این وجود، تصویب شد و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان سنجش آموزش کشور به عنوان دستگاه‌های اجرایی ملزم به اجرای آن شدند.
رییس سازمان سنجش آموزش کشور در گفت و گو با ایرنا با تاکید بر اینکه سازمان سنجش و وزارت علوم مخالف سهمیه ‌های فوق برای ورود به دانشگاه‌ ها هستند، اظهار داشت: سازمان سنجش و وزارت علوم سال گذشته گزارش های مبسوطی را از قانون اختصاص سهمیه‌ ها به مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه دادند و خوشبختانه کارگروهی در شورا به منظور ساماندهی کل سهمیه‌ها تشکیل شد،‌ اما با توجه به اینکه ماده 90 قانون برنامه ششم در مجلس شورای اسلامی تصویب شده بود، خود مجلس باید در این زمینه تصمیم‌گیری کند.
ابراهیم خدایی گفت: البته بحث طرح یک فوریتی اصلاح ماده 90 در مجلس شورای اسلامی مطرح است و سازمان سنجش در کمیسیون‌های مختلف در این زمینه حضور پیدا کرده و منتظر هستیم این موضوع در مجلس تعیین تکلیف شود.
بر اساس این گزارش، پیشتر نیز وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در حاشیه نشست هم اندیشی نویسندگان، پژوهشگران و مربیان دبیرخانه دایمی حقوق شهروندی در جمع خبرنگاران در خصوص اعمال سهمیه ۵‌ درصدی ایثارگران و اعتراض دانشجویان کارشناسی ارشد به این سهمیه گفت: قبل از اینکه دانشجویان بحثی را مطرح کنند، با توجه به ارزیابی هایی که قبلا دانشگاه ها انجام داده بودند پیشنهاد اصلاحی از سوی وزارت علوم به کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی ارائه شده بود.
منصور غلامی خاطرنشان کرد: قرار است این موضوع مجدد در صحن مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرارگیرد.
علمی**9187**2017

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال